Jak poznáte, že někdo neříká pravdu? S těmito triky odhalíte každého lháře

Muži lžou v průměru třikrát denně, zatímco ženy "pouze" dvakrát, tvrdí jeden britský výzkum zaměřený na upřímnost, resp. neupřímnost lidí. Víte ale, jak poznáte, když se vás někdo snaží oklamat?

Studie washingtonského psychologa Phila McGrawa uvádí, že muži za svůj život vymyslí až sto tisíc lží, zatímco ženy jen padesát tisíc. Britský výzkum z roku 2011 pro změnu ukázal, že muž lže zhruba třikrát denně, žena dvakrát za den.

Většinou se prý jedná o milosrdné lži, které mají předejít hádkám v partnerském vztahu. Nejčastější ženskou lži je obligátní věta "Nic mi není", zatímco mužské lži se nejčastěji týkají alkoholu.

Rozeznat lež ale není vždy jednoduché, přesto vám k tomu může dopomoci několik triků. Robert Feldman, psycholog Massachusettské univerzity, tvrdí, že během desetiminutového rozhovoru lže až 60% lidí, přičemž ženy lžou kvůli tomu, aby se osoba, se kterou si povídají, cítila lépe. Muži zase klamou proto, aby oni sami vypadali lépe. 

Jak rozeznat pravdu od lži?

Mistři ve lhaní mají své příběhy do detailu promyšlené, většina lidí ale lež vymýšlí v aktuální nepohodlné situaci od toho se celý příběh odvíjí. Jedním ze základních znaků lži je proto chybějící celistvost příběhu, kdy jedna osoba jednoduše lže každému trochu jinak, protože si sama svou vymyšlenou verzi nepamatuje.

Lháři se také často vyhýbají přímým odpovědím. Zametají je pod koberec nebo se o věcech, v nichž lžou, odmítají bavit. Naopak se často snaží zpochybnit tazetele či jeho důvěryhodnost a pomyslný míč tak uměle přehrávají na jeho stranu hřiště. 

Lež se dá také vcelku jednoduše poznat na pohybu očí. Členové britských speciálních jednotek SAS jsou cvičeni tak, aby při případnem zajetí a výslechu udrželi koncentraci očí a pozornost směrem k tazateli. I nepatrný pohyb očí totiž dokáže prozradit lež podle toho, jakým směrem se dotyčný dívá.

Pokud se oči osoby po dotazu nebo během mluvení stočí doprava nahoru, s největší pravděpodobností se dotyčný snaží rozpomenout na nějakou událost. Pokud se ale očí stočí doleva nahoru, osoba si příběh, který vypráví, nebo odpověď, kterou sděluje, pravděpodobně vymýšlí nebo přikrášluje, tvrdí členové SAS. Pokud se oči stočí dolů, jde o citlivé téma, které danou osobu nějak postihlo.

Někteří psychologové tvrdí, že lháři se také často prozradí například změnou hlasu, lehkou změnou barvy pokožky a rozšířením zorniček. Tyto příznaky často doprovází již zmiňované vyhýbání se odpovědím a výpady proti osobě, kterou se lhář snaží oklamat, často velmi osobní a přesahující rovinu běžného rozhovoru.

Dalšími příznaky bývají v mnoha případech nápadné doteky tváře. Osoba, která lže, se snaží zamaskovat situaci a odvést pozornost od toho, co říká. Proto svá slova doprovází například škrábáním na bradě nebo promnutím si očí. 

Dýchání a nervozit? Další příznaky

Autorita v oboru odhalování lží, profesor Paul Ekman ze San Franciska, se také soustřeďuje na výrazy obličeje. Ten má k dispozici 43 svalů, které mohou vytvořit kolem deseti tisíc různých výrazů a grimas. Ty kolikrát trvají pouze několik sekund, i z nich lze ale vyčíst, pokud osoba lže. 

Příznakem také bývá ztížené dýchání a zvýšená tvorba potu vznikající kvůli lehké nervozitě. Lhář se o lži snaží přesvědčit nejen vás, ale i sám sebe, proto svůj příběh klidně i několikrát zopakuje a mnohdy je nadmíru upovídaný.

Žádnou lež ale nelze rozeznat stoprocentně a obzvláště to platí u lží, které jsou připraveny dopředu. Vůbec nejtěžší je ale poznat lež ve chvíli, kdy osoba, která se vás snaží oklamat, svému příběhu skutečně věří. Pak ale lže především sama sobě.

Související

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.
Ilustrační foto

NÁVOD: Jak si připravit nouzové zavazadlo pro případ krize?

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Evropská unie vyzývá členské státy, aby připravily pro své občany nouzové balíčky na přežití po dobu 72 hodin v rámci nové strategie připravenosti, kterou ve středu představila Evropská komise. Tento plán, známý jako Preparedness Union Strategy, se zaměřuje na zvýšení zásob základních potřeb, zlepšení spolupráce mezi civilními a vojenskými složkami a posílení odolnosti vůči budoucím krizím.

Více souvisejících

Lidé

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

včera

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy