Jihoafrická varianta covidu: Proč se svět bojí mutace omikron a co o ní zatím víme?

Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila dnes novou variantu koronaviru B.1.1.529 mezi znepokojivé. Organizace to dnes oznámila po konzultacích s experty. Znepokojivé varianty jsou prokazatelně vysoce nakažlivé, hůře se s nimi bojuje nebo mají za následek těžký průběh nemoci. Patří mezi ně i nyní převládající varianta delta. Nejnovější variantě přiřadila WHO řecké písmeno omikron, u níž není jisté, jestli vůči ní bude aktuální očkování fungovat tak, jako na mutace předchozí. Co vše o jihoafrické variantě zatím víme?

Koronavirus SARS-CoV-2

Podle jihoafrického vědce Tulia de Oliveiry, který je také členem týmu Světové zdravotnické organizace (WHO) monitorujícího nové varianty, byla poprvé detekována 12. listopadu. Od té doby se podílí na prudkém rozmachu koronavirové infekce v Jihoafrické republice, byť tam zatím počty odhalených nákaz zůstávají relativně nízké. Prvotní zjištění nasvědčují tomu, že se šíří zejména v nejlidnatější provincii Gauteng, podle listu Financial Times začala rychle dominovat mezi sekvencovanými vzorky koronaviru.

Kromě JAR byla zachycena také v Botswaně a Hongkongu, kam ji zřejmě zavlekl cestující z Jihoafrické republiky. První výskyt oznámil i Izrael, přičemž nakaženým je podle prohlášení ministerstva zdravotnictví člověk, který přicestoval z Malawi. První výskyt této mutace v Evropě potvrdila Belgie.

Kolem vlastností B.1.1.529 v tuto chvíli panuje značná míra nejistoty, dosavadní poznatky nicméně podle řady odborníků jsou důvodem ke znepokojení a dalšímu bádání. Varování vyplývají zejména z velkého počtu mutací, který by mohl mít za následek větší nakažlivost a schopnost obcházet lidskou imunitu.

Vědci odhalili 32 mutací v takzvaném spike proteinu, což je prvek, který koronaviru pomáhá pronikat do lidských buněk. Spike protein je zároveň částí viru, která u většiny současných vakcín slouží jako prostředek pro vybudování imunity vůči viru SARS-CoV-2. Podle deníku The Guardian je počet detekovaných mutací v tomto směru zhruba dvojnásobný oproti koronavirové variantě delta, která je spojována s letošními silnými vlnami pandemie v Indii, Evropě či Spojených státech.

"Tato varianta nás překvapila, je to velký skok v evoluci, mnohem víc mutací, než jsme očekávali," řekl o B.1.1.529 de Oliveira na čtvrtečním brífinku jihoafrického ministerstva zdravotnictví. Hovořil při tom o "velmi nezvyklé konstelaci" mutací. Zatímco některé z nich se zdají být nové, jiné už experti zaznamenali u dalších koronavirových variant, které jsou spojovány s vyšší nakažlivostí či schopností obcházet části imunitní reakce, píše deník The Wall Street Journal.

Díky mutacím by pro ni mohlo být snazší překonat imunitu a být nakažlivější. "To co předvádí nová varianta B 1.1.529 v JAR nevypadá pro svět vůbec dobře. Rychlost, s jakou nastoupila, výrazně předčila i deltu," napsal na twitteru epidemiolog Rastislav Maďar.

Jak účinné jsou proti nové variantě aktuálně používané vakcíny, zatím není jasné. Jihoafričtí vědci stále zjišťují, zda se šíří hlavně mezi neočkovanými a zda infekce častěji vede k vážnému průběhu covidu-19. "Profil mutací vyvolává obavy, teď ale musíme pracovat na tom, abychom skutečně pochopili význam téhle varianty a co znamená pro postup proti téhle pandemii," uvedl de Oliveirův kolega z výzkumného týmu KwaZulu-Natal Research Innovation and Sequencing Platform Richard Nessels.

Evoluční biolog Jaroslav Flégr také uvedl, že zatím není jasné, jestli na novou variantu zabírají vakcíny. "Je však jisté, že by na ni zabíralo masivní preventivní PCR testování. Vytvořme právní a technické zázemí pro testování milionu osob za den, testujme všechny žáky a zaměstnance a žádná mutanta nás neohrozí," napsal na twitteru.

Koronavirus SARS-CoV-2 při šíření mezi lidmi neustále mutuje stejně jako jiné viry, přičemž nikdy není hned jasné, zda se daná varianta celosvětově prosadí. "Všichni, kdo to sledují, musí pochopit, že čím víc tenhle virus cirkuluje, tím víc má příležitostí k proměnám, tím více mutací uvidíme," komentovala ve čtvrtek vývoj kolem B.1.1.529 epidemioložka WHO Maria van Kerkhoveová.

"Jako biologovi mně přijde fascinující, ze B.1.1.529 SARS-CoV-2 varianta nasbírala v S proteinu v řádu měsíců víc mutací než protein, který studujeme, nasbíral za posledních 500 milionů let během evoluce obratlovců. Ale dobrá zpráva to není," napsal na twitteru buněčný a molekulární biolog Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR Petr Svoboda.

Původní variantu z čínského Wuchanu vytlačily postupně další, nakažlivější. Od regionálního označení podle zemí, kde byly poprvé popsány, se ustoupilo k písmenům řecké abecedy. Původně britská, dnes alfa varianta, byla čtyřikrát nakažlivější než původní SARS-CoV-2, v Česku převládla v prosinci loňského roku. Na jaře ji pak začala nahrazovat delta, ještě 2,5krát nakažlivější než alfa. Podle Státního zdravotního ústavu delta tvoří asi 95 procent případů a prosazují se i její subvarianty.

Sněmovna pravděpodobně opět vydá expremiéra Andreje Babiše k trestnímu…

18.01.2022 18:17 Sněmovna pravděpodobně opět vydá bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v…

STAN vrátí všechny dary od firem od voleb, porušení zákona odmítá

18.01.2022 16:16 Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) vrátí všechny dary od právnických osob, které dostalo od…

Okamura dnes poslal maďarskému velvyslanci dopis s omluvou za výroky…

18.01.2022 13:34 Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura dnes poslal maďarskému velvyslanci…

Omikron zasáhl Česko. V pondělí přibylo 20.270 nakažených

18.01.2022 10:00 Denní počet nových případů koronaviru v pondělí skokově vzrostl, testy odhalily 20.270 nakažených,…

Jedna z největších záhad dosud nerozluštěna. Co se stalo na lodi Mary…

17.01.2022 09:24 Píše se rok 1869 a v newyorském přístavu se připravuje na cestu do italského Janova menší…

Za vlnou cunami po výbuchu sopky může být i přesun hornin, tvrdí vědec

17.01.2022 16:22 Vlnu cunami, která vznikla po sobotní erupci podmořské sopky na tichomořském souostroví Tonga, mohl…

Omikron podle britské studie způsobuje více hospitalizací u nejmenších dětí

14.01.2022 18:12 Aktualizováno Koronavirová varianta omikron způsobuje u nejmenších dětí více hospitalizací ve srovnání s těmi…

Polští vědci našli gen, který zdvojnásobuje riziko těžkého průběhu covidu

13.01.2022 15:17 Polským vědcům se podařilo identifikovat gen, který u jeho nositelů zdvojnásobuje riziko těžkého…

Pacientovi zachránilo život srdce geneticky modifikovaného prasete

11.01.2022 20:56 Srdce z geneticky modifikovaného prasete transplantovali američtí lékaři pacientovi, aby mu…

Přirozená obrana po nachlazení může poskytovat určitou ochranu proti covidu

10.01.2022 18:12 Přirozená obrana získaná po prodělání běžného nachlazení může poskytovat určitou ochranu proti…

NASA nechala rozvinout Webbův teleskop, spustí ho asi za pět měsíců

08.01.2022 17:59 Vědci z americké vesmírné agentury NASA dnes dokončili rozvinutí teleskopu Jamese Webba , který do…

Hned šest studií naznačuje, že varianta omikron méně napadá plíce

03.01.2022 22:00 Aktualizováno Výsledky šesti dosud publikovaných studií naznačují, že nová varianta koronaviru omikron méně…

Omikron je násobně nakažlivější i mezi očkovanými, ukazuje studie

03.01.2022 20:35 Koronavirová varianta omikron dokáže obejít imunitu očkovaných 2,7krát až 3,7krát snadněji než…

Teleskop Jamese Webba se konečně vydal zkoumat historii vesmíru

25.12.2021 16:44 Aktualizováno Vesmírný teleskop Jamese Webba, který dokáže nahlédnout do nejhlubší historie vesmíru i pátrat po…

Moderna uvedla, že posilující dávka její vakcíny nejspíše chrání před…

20.12.2021 22:12 Aktualizováno Americká společnost Moderna dnes uvedla, že posilovací dávka její vakcíny proti covidu-19 se při…

Související:

Právě se děje

reklama