Lék na covid-19 z kravské krve se začne testovat na lidech. Už příští měsíc

Americká společnost očekává start testování protilátky na lidech příští měsíc. Proti nemoci covid-19 použije výtažek z krevní plazmy krav.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Vědci z Jižní Dakoty vyvinuli lék, který chtějí začít zkoumat na lidech už příští měsíc. Využili k tomu geneticky upravené krávy, které nyní produkují protilátky podobné lidským. V boji s nemocí jsou účinnější a vědci jsou schopni vyrábět lék ve velkém množství.

K jeho vytvoření vzali vědci kožní buňky krav a oddělili ty, které jsou zodpovědné za tvoření protilátek. Ty následně nahradili lidskými chromozomy, které vytváří protilátky u lidí. Z DNA těchto buněk následně udělali kravské embryo. Takto se jim podařilo vytvořit několik identických krav s částečně lidským imunitním systémem. Jim pak podali neinfekční část koronaviru a krávy tak mají protilátky podobné těm lidským.

„Tato zvířata produkují neutralizační protilátky zabíjející koronavirus v laboratoři,“ uvedl ředitel SAB Biotherapeutics Eddie Sullivan pro CNN. „Jsme dychtiví začít lék klinicky testovat a posunout se v regulačním procesu pro přijetí léku,“ dodal.

Společnost vyrobila již stovky dávek léčiva nazvaného SAB-185 připravených ke klinickým testům. Nicméně ještě nepotvrdila, zda bude lék studovat pro prevenci nebo pro přímou léčbu covidu-19. Podle posledních výzkumů je jejich lék až čtyřikrát úspěšnější než lidské vzorky, které studovali.

To nejsou jediné výhody protilátek z kravské plazmy. Jeden z vědců řekl, že krávy mají přirozeně silnější imunitní odezvu než lidé a opakované podávání viru to ještě zvyšuje. Navíc mají krávy více krevní plazmy a dokonce jí mohou dávat častěji než lidé.

Není to ale jediná firma vyrábějící lék pomocí genetického upravování zvířat. Minulý týden oznámila společnost Regeneron Pharmaceuticals, že začala testovat na lidech lék získaný z myší. „Doslova jsme geneticky polidštili myš,“ svěřil se doktor George Yancopoulos.

„Doufáme, že koncem léta budeme schopni dodat stovky až tisíce dávek pacientům. Jak pro prevenci, tak pro léčbu,“ nastínil Yancopoulos pro CNN. Vědci používají také buňky z lidských pacientů, které dávají upraveným myším, aby zvýšili účinnost protilátek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci zjistili, co také prospívá klimatu. Nejspíš vás to překvapí

11.07.2020 18:28 Přestože panuje všeobecná shoda, že velké rozsáhlé požáry a v jejich důsledku vzniklé skleníkové…

Proč potřebujeme žraloky a jací doopravdy jsou? Tyto informace vás překvapí

11.07.2020 17:57 Aktualizováno Každý den, když v Indonésii zapadne slunce nad ostrovy Raja Ampat lemovanými korálovými útesy, se…

NASA vybrala fotografii dne, snímek komety pořídil český matematik

11.07.2020 11:15 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes jako astronomickou fotografii dne zveřejnil…

Astronomové neskrývali překvapení. Ve vesmíru objevili čtyři záhadné…

10.07.2020 22:02 Aktualizováno Astronomové objevili v hlubinách vesmíru něco velmi neobvyklého. Jedná se o čtyři objekty, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy