Na břehu řeky, do které se poblíž nepálského hlavního města Káthmándú slévají odpadní vody, se pohybuje několik vědců v ochranných kombinézách. Ani silný zápach je neodrazuje od odebírání vzorků. Trasují koronavirus, píše agentura AFP.
Vědci jsou součástí týmu, který se vydal na stopu koronaviru v kanalizaci. Jedná se o metodu, která se čím dál více používá pro určení míst, kde se nákaza šíří.
Trasování v kanalizaci může představovat pro Nepál cenově dostupný nástroj v boji proti koronaviru. Tato chudá země v Himálaji se ještě úplně nevzpamatovala z následků ničivého zemětřesení, které ji postihlo v roce 2015. Její ekonomika, v níž cestovní ruch hraje významnou roli, je navíc postižená pandemií.
"Když máte omezené prostředky na testy a trasování, tak to je rychlý, snadný a méně nákladný způsob, jak objevit ohniska nákazy," vysvětluje Dibeš Karmačaraja, zakladatel Centra molekulární dynamiky (CMD), ve kterém pracují vědci, kteří u řeky sbírali vzorky.
Not wasted: Sewage in Nepal serves as affordable virus warning tool.Testing sewage dumped into a river in Nepal is proving to be a cost-effective way to trace the #coronavirus spread for the resource-strapped Himalayan nationhttps://t.co/cWVn2Z7Jec pic.twitter.com/bGJzD8Hlxn
— AFP news agency (@AFP) September 10, 2020
"Ukazuje nám to směr, kam se vydat," dodává. "V daném místě pak můžeme masivně testovat a přijmout preventivní opatření proti nákaze." Zástupce Nepálu při Světové zdravotnické organizaci (WHO) Jos Vandelaer pak poukazuje na systém předběžného varování. Podle něho metoda "může fungovat jako doplněk k obvyklým PCR testům". V jiných zemích byl pozitivní výskyt objeven o tři až sedm dní dříve, než se projevily první náznaky koronaviru.
CMD bylo založeno v roce 2007 a má již několik zkušeností se zkoumáním výskytu nemocí skrze analýzu kanalizace. V roce 2018 provedlo středisko průzkum ve spolupráci s Massachusettským technickým institutem ohledně výskytu tyfu analýzou odpadních vod v oblastech, kde již proběhlo očkování.
V souvislosti s pandemií covidu-19 v letošním červnu začalo centrum sledovat výskyt koronaviru v odpadních vodách v údolí města Káthmándú a výskyt našlo ve dvou vzorcích ze čtyř.
Počet nakažených v Nepálu silně stoupá od konce července, kdy byla zrušena omezení, jež se dotkla 28 milionů obyvatel této asijské země. Nepál od srpna zaznamenává zhruba tisíc nových případů denně a celkově se v zemi nakazilo před 50.000 osob.
Vládní Rada pro zdravotnický výzkum uzavřela s CMD dohodu o provedení výzkumu v odpadních vodách třetího největšího města Nepálu Pátanu, jež se nachází poblíž Káthmándú.
"Až budeme mít výsledky, uskutečníme celostátní kampaň v koordinaci s vládou," vysvětlil AFP jeden z členů rady Pradíp Gjanvali.
Související

Věci objevili způsob, jak zachránit desetitisíce dětí před téměř jistou smrtí

Historický objev se nekoná. Vědci krotí nadšení, údaje se pletly, na exoplanetě K2-18b život není
Vědci , nepál , vodovody a kanalizace , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera

Důchody a novinka ohledně tisícovky navíc. V červenci nastává změna
včera

Australanka je vinná z trojnásobné vraždy. Smrtícím prostředkem se staly houby
včera

Dva incidenty na D3. Dálnici uzavřely hořící kamion i nehoda
včera

Vláda zakázala čínské služby ve státní správě. Znovu řešila i páteční blackout
včera

Rusko může za sestřelení letounu MH17 nad východní Ukrajinou, rozhodl soud
včera

Předsezónní strasti a radosti fotbalové Slavie. Hlásí posily i zranění, zůstane kouč Trpišovský?
včera

Fico promluvil u soudu, ale nikoliv osobně. Atentátník odmítá doživotí
včera

Šok v Red Bullu: Christian Horner po dvou dekádách končí na pozici šéfa
včera

Izrael chce přesídlit lidi z Gazy do „humanitárního města“. Šlo by zřejmě o válečný zločin
včera

Norskem otřásá skandál. Syn korunní princezny je obviněn ze znásilnění
včera

Pavel: Rusko musí pochopit, že je nutné jednat. Válka jinak může trvat roky
včera

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil
včera

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě
včera

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně
včera

Předpověď počasí už s extrémy nepočítá. Meteorologové upřesnili výstrahu
včera

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima
včera

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo
včera

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění
včera

Nové informace o rozsahu škod pro íránský jaderný program. Šéf rozvědky promluvil
včera
Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly
Po celé měsíce vystupoval americký prezident Donald Trump ve vztahu k válce na Ukrajině zdrženlivě. Jeho vyjádření byla sice často ostrá v tónu, ale obsahově střídmá – ať už směrem ke Kyjevu, nebo Moskvě. Bylo zřejmé, že jeho primárním cílem je uklidnit ruského prezidenta a přimět ho k větší vstřícnosti vůči požadavkům Ukrajiny i západních spojenců. Jenže s rostoucí neochotou Vladimira Putina ustoupit se tento přístup začal jevit jako neúčinný. Změna na sebe nenechala dlouho čekat.
Zdroj: Jakub Jurek