NASA: K Zemi se blíží potenciálně nebezpečný asteroid

K Zemi se 6. června přiblíží planetka (asteroid) řazená do kategorie potenciálně nebezpečných těles. Na webu o tom informovala Laboratoř tryskového pohonu (JPL) amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle JPL planetka, která dostala označení 163348 (2002 NN4), má průměr 250 až 570 metrů, což je přibližně délka tří až šesti fotbalových hřišť. Kolem naší planety proletí v sobotu ve vzdálenosti 5,1 milionu kilometrů rychlostí 11,1 kilometru za vteřinu.

Astronomové doposud objevili v okolí Země do vzdálenosti sedmi milionů kilometrů přibližně osm tisíc planetek o průměru větším než 140 metrů. Podle expertů NASA takováto tělesa jsou považována ze potenciálně nebezpečná.

Přímé ohrožení pro naši "modrou planetu" ale 163348 (2002 NN4) nyní neznamená. Pro představu: střední vzdálenost Měsíc od Země je 384.400 kilometrů.

Ani v nejčernějším případě, kdy by se planetka střetla se Zemí, by neměla napáchat velké škody. Například meteorit, který před zhruba 66 miliony let dopadl do oblasti dnešního Mexického zálivu a zanechal po sobě 180 kilometrů široký kráter, měřil dvacetkrát více, deset kilometrů.

Následná tlaková vlna srovnala se zemí pralesy Severní a Jižní Ameriky a na jiných místech vyvolala nepředstavitelně rozsáhlé lesní požáry. Při dopadu se do atmosféry uvolnilo tolik prachu, že se narušil proces fotosyntézy.

V místě nárazu nemohlo přežít nic, přesto se v něm bezprostředně po dopadu meteoritu objevily sinice. Řeč je o několika letech - což se v geologickém měřítku rovná mrknutí oka, připomíná NYT.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Unikátní podívaná. Kometa Neowise bude od čtvrtka nad obzorem po celou noc

07.07.2020 18:33 Aktualizováno Od 9. července nastanou nejlepší podmínky pro pozorování komety Neowise. Nad obzorem zůstane po…

Italský ledovec se barví dorůžova. Podle experta to není dobrá zpráva

07.07.2020 17:12 Ledovec Presena v severní Itálii se kvůli přítomnosti řas barví do růžova. A to není dobrá zpráva,…

Stovky vědců varují: Koronavirus SARS-CoV-2 se může šířit i vzduchem

07.07.2020 15:54 Aktualizováno Světová zdravotnická organizace (WHO) i americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC)…

Vědci vyvrací zažitý mýtus: Jeden psí rok není 7 lidských. Ve dvou letech…

06.07.2020 22:10 Aktualizováno Jednoduché pravidlo sedmi psích let na jeden lidský není podle odborníků přesné. Aplikace těchto…

Související:

Právě se děje

Další zprávy