Světovými médii v posledních dnech prolétla dvě významná oznámení. Společnosti Pfizer a Moderna oznámily, že jejich vakcíny nabízejí více než 90% účinnost proti novému typu koronaviru a v následujících týdnech by mohlo dojít k jejich distribuci. AstraZeneca, která by měla dodat Evropské unii 300 milionů vakcín, ale nezůstává pozadu.
Ačkoliv AstraZeneca nevnímá současnou situaci na poli výroby vakcín jako konkurenční souboj, její vakcína by měla být připravena k distribuci v nadcházejících týdnech až měsících, podobně jako vakcíny jiných společností, které zatím hlásí úspěšnou třetí fázi klinických testů.
Záležet bude nejen na registraci u příslušných úřadů, ale i na tom, kdy se testování podaří dokončit. "Podmínky pro testování se zhoršily, promořenost je větší, což prodloužilo testovací období, protože podmínkou pro zapojení se do testu je, aby dobrovolníci neměli prodělané onemocnění virem SARS- Cov -2 nebo symptomy odpovídající onemocnění," uvedla pro EuroZprávy.cz ředitelka zdravotní péče společnosti AstraZeneca Jarmila Dolečková.
Samotná studie trvá do naplnění vstupních kritérií, je tedy třeba dokončit testování na stanoveném počtu dobrovolníků, dosáhnout vytyčených cílů a následně vyhodnotit statistické analýzy. Kdy k tomu dojde nelze odhadovat, ostatně ani řada dalších společnosti zatím nezveřejnila kompletní výsledky testování, včetně Moderny, v případě AstraZenecy ale výsledky zatím vypadají slibně.
Před pouhými pár hodinami byla na stránkách odborného vědeckého magazínu Lancet zveřejněna studie, z níž podle Dolečkové vyplývá, že 100 % účastníků testů mělo po podání dvou dávek vakcíny vytvořenou imunitní odpověď. Jak ale zároveň upozorňuje, neznamená to, že by vakcína měla stoprocentní účinnost, na druhou stranu vakcína podle studie vykazuje stejně dobré výsledky u seniorů jako u mladých lidí.
Nejde ale o jediné kritérium, na které se během testování hledí. "U testovaných osob je v závislosti na fázi klinické studie testována účinnost a bezpečnost. Účinnost je stanovena primárním endpointem, což je v případě testování vakcíny proti onemocnění COVID-19 počet virologicky potvrzených (PCR pozitivních) symptomatických případů COVID-19, bezpečnost je hodnocena jako výskyt případných nežádoucích účinků dle standardní stratifikace po celou dobu trvání klinické studie," upozornila.
Britská firma AstraZeneca přitom musela právě kvůli bezpečnosti testování přerušit, neboť došlo ve dvou případech k výskytu zdravotních problémů. Ty ale rozhodně nelze spojit s vakcínou jako takovou, neboť ani testovaný dobrovolník neví, jestli vakcínu skutečně obdržel. Například v případě vakcíny společnosti Moderna zemřelo během testování 11 lidí, ale ze skupiny s placebem.
"Dle designu klinické studie obdrží část účastníků aktivní látku a část placebo. Studie je dvojitě zaslepená, takže nikdo z účastníků, ani investigátor, není po celou dobu trvání studie obeznámen s tím, komu je podávána aktivní látka a komu placebo. Výsledky jsou známy až po odslepení klinické studie," vysvětlila pro EuroZprávy.cz Dolečková.
Výhoda vakcíny od AstraZenecy by měla spočívat především v ceně. Společnost si totiž nebude účtovat žádný profit, cena se tak bude odvíjet pouze od výrobních a distribučních nákladů. Evropská unie si těchto vakcín už objednala 300 milionů, z čehož Česká republika požádala o 3 miliony vakcín. Ty bude AstraZeneca schopna dodat už v prosinci, vzhledem k potřebě dvou dávek ale stačí pouze pro 1,5 milionu osob.
Očkovací látky od AstraZenecy bude navíc podle Dolečkové možné uchovávat při standardních teplotách mezi mezi 2 °C až 8 °C. To je velká výhoda nejen pro distribuci, ale i pro samotné lékaře. Zatímco stejné teploty slibuje i Moderna (v případě delšího skladování už však je potřeba dosáhnout -20 °C), vakcíny společnosti Pfizer musí být skladovány při -70 °C.
Související

Posilující dávka vakcíny chrání proti omikronu, uvedla AstraZeneca

Tvůrkyně vakcíny AstraZeneca: Budoucí pandemie by mohly být smrtelnější než covid
AstraZeneca , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Počasí o víkendu: Do Česka se opět vrací tropické teploty
včera

Počasí, jaké jsme ještě nezažili. Příští "bouře století" může být devastační, varuje nová studie
včera

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců
včera

OBRAZEM: Čeští hasiči pomáhají po povodních v Texasu. Čelí extrémním podmínkám, pátrání jim komplikují jedovatí hadi
včera

Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem
včera

Manželka ředitele Lufthansy měla na dovolené na Sicílii zabít ženu
včera

Nečekaný objev: Umělá inteligence může výrazně zvýšit pravděpodobnost další pandemie
včera

Trump se zmítá v aféře kolem Epsteina, ohrožuje celou jeho vládu
včera

Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít
včera

Na Ukrajině padá vláda, premiér Denys Šmyhal podal demisi
včera

Ukrajinská demokracie balancuje na hraně. Zelenského vláda čelí podezřením z autoritářských praktik
včera

Rusko přestalo zveřejňovat demografická data. Co chce Kreml skrývat?
včera

Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko
včera

Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka
včera

Pět zemí EU blokuje novou obchodní dohodu s Ukrajinou. Je mezi nimi i Slovensko
včera

V Česku dnes hrozí silné bouřky, varovali meteorologové
včera

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně
včera

Jak zabránit, aby se z AI stal nacista? Aféra kolem Groku odhaluje víc než jen nevhodné výroky
včera

Trump podmiňuje pomoc Ukrajině strategií America First, MAGA je proti
včera
Čína odmítá, že by na německé letadlo cílila laserem
Německo obvinilo Čínu, že se pokusila cílit na německé vojenské letadlo laserem. Ten měl být vystřelen z válečné lodi. Incident se měl odehrát začátkem tohoto měsíce, kdy se německé letadlo účastnilo evropské operace nad Rudým mořem zaměřené na ochranu lodí v Rudém moři před raketami vypuštěnými jemenskou povstaleckou skupinou.
Zdroj: Tereza Marešová