Vakcína od AstraZenecy bude konkurenceschopná, říká pro EZ ředitelka zdravotní péče pro ČR

Světovými médii v posledních dnech prolétla dvě významná oznámení. Společnosti Pfizer a Moderna oznámily, že jejich vakcíny nabízejí více než 90% účinnost proti novému typu koronaviru a v následujících týdnech by mohlo dojít k jejich distribuci. AstraZeneca, která by měla dodat Evropské unii 300 milionů vakcín, ale nezůstává pozadu.

AstraZeneca

Ačkoliv AstraZeneca nevnímá současnou situaci na poli výroby vakcín jako konkurenční souboj, její vakcína by měla být připravena k distribuci v nadcházejících týdnech až měsících, podobně jako vakcíny jiných společností, které zatím hlásí úspěšnou třetí fázi klinických testů.

Záležet bude nejen na registraci u příslušných úřadů, ale i na tom, kdy se testování podaří dokončit. "Podmínky pro testování se zhoršily, promořenost je větší, což prodloužilo testovací období, protože podmínkou pro zapojení se do testu je, aby dobrovolníci neměli prodělané onemocnění virem SARS- Cov -2 nebo symptomy odpovídající onemocnění," uvedla pro EuroZprávy.cz ředitelka zdravotní péče společnosti AstraZeneca Jarmila Dolečková.

Samotná studie trvá do naplnění vstupních kritérií, je tedy třeba dokončit testování na stanoveném počtu dobrovolníků, dosáhnout vytyčených cílů a následně vyhodnotit statistické analýzy. Kdy k tomu dojde nelze odhadovat, ostatně ani řada dalších společnosti zatím nezveřejnila kompletní výsledky testování, včetně Moderny, v případě AstraZenecy ale výsledky zatím vypadají slibně.

Před pouhými pár hodinami byla na stránkách odborného vědeckého magazínu Lancet zveřejněna studie, z níž podle Dolečkové vyplývá, že 100 % účastníků testů mělo po podání dvou dávek vakcíny vytvořenou imunitní odpověď. Jak ale zároveň upozorňuje, neznamená to, že by vakcína měla stoprocentní účinnost, na druhou stranu vakcína podle studie vykazuje stejně dobré výsledky u seniorů jako u mladých lidí.

Nejde ale o jediné kritérium, na které se během testování hledí. "U testovaných osob je v závislosti na fázi klinické studie testována účinnost a bezpečnost. Účinnost je stanovena primárním endpointem, což je v případě testování vakcíny proti onemocnění COVID-19 počet virologicky potvrzených (PCR pozitivních) symptomatických případů COVID-19, bezpečnost je hodnocena jako výskyt případných nežádoucích účinků dle standardní stratifikace po celou dobu trvání klinické studie," upozornila.

Britská firma AstraZeneca přitom musela právě kvůli bezpečnosti testování přerušit, neboť došlo ve dvou případech k výskytu zdravotních problémů. Ty ale rozhodně nelze spojit s vakcínou jako takovou, neboť ani testovaný dobrovolník neví, jestli vakcínu skutečně obdržel. Například v případě vakcíny společnosti Moderna zemřelo během testování 11 lidí, ale ze skupiny s placebem.

"Dle designu klinické studie obdrží část účastníků aktivní látku a část placebo. Studie je dvojitě zaslepená, takže nikdo z účastníků, ani investigátor, není po celou dobu trvání studie obeznámen s tím, komu je podávána aktivní látka a komu placebo. Výsledky jsou známy až po odslepení klinické studie," vysvětlila pro EuroZprávy.cz Dolečková.

Výhoda vakcíny od AstraZenecy by měla spočívat především v ceně. Společnost si totiž nebude účtovat žádný profit, cena se tak bude odvíjet pouze od výrobních a distribučních nákladů. Evropská unie si těchto vakcín už objednala 300 milionů, z čehož Česká republika požádala o 3 miliony vakcín. Ty bude AstraZeneca schopna dodat už v prosinci, vzhledem k potřebě dvou dávek ale stačí pouze pro 1,5 milionu osob.

Očkovací látky od AstraZenecy bude navíc podle Dolečkové možné uchovávat při standardních teplotách mezi mezi 2 °C až 8 °C. To je velká výhoda nejen pro distribuci, ale i pro samotné lékaře. Zatímco stejné teploty slibuje i Moderna (v případě delšího skladování už však je potřeba dosáhnout -20 °C), vakcíny společnosti Pfizer musí být skladovány při -70 °C. 

The Independent: Nová studie naznačuje, jak brutální byly boje v době…

14.06.2021 06:56 Čerstvý archeologický výzkum poskytuje nový pohled na extrémně násilnou povahu válčení v době…

Dlouhodobé následky mají nízké desítky procent nakažených, uvedli vědci

13.06.2021 19:30 Dlouhodobé následky po prodělání covidu-19 mají podle vědců z iniciativy Sníh nízké desítky procent…

Vědci vycvičili fretky, aby ucítily virus ptačí chřipky v trusu

12.06.2021 18:25 Očichávat trus by se zřejmě nedostalo na ničí seznam způsobů, jak zachraňovat životy. Ale pokud…

Virus závodí s vakcínami, míní statistici. Výhled považují za velmi nejistý

05.06.2021 08:54 NÁZOR - Koronavirus nyní závodí s vakcínami a o vítězi je čím dál méně jasno. S tímto varováním…

Po prodělání covidu-19 je riziko opětovné nákazy deset měsíců nižší

04.06.2021 08:06 Riziko, že se člověk znovu nakazí koronavirem, je v prvních deseti měsících od prodělání covidu-19…

Dožijeme se 120 let? Vědci chtějí lidem prodloužit život, u myší se to…

01.06.2021 11:03 Izraelským vědcům se podařilo prodloužit život myší o 23 procent a doufají, že použitá metoda by…

Vědkyně: Že Česko neuspělo u Arktické rady, je zklamání, výzkum to neohrozí

01.06.2021 08:43 Fakt, že se Česku nepodařilo získat pozorovatelský status v Arktické radě, je zklamání, šance se…

Vědci: Menší růst populace zřejmě způsobil nástup pomalé životní strategie

27.05.2021 13:58 Čeští vědci nabídli nový pohled na řešení otázky, co stojí za zpomalením růstu populace v zemích,…

Vědci potvrdili výskyt nové mutace koronaviru v Brazílii

26.05.2021 14:58 Vědci dnes potvrdili výskyt nové místní varianty koronaviru v Brazílii. Ta se šíří v několika…

Moderna hlásí, že její vakcína je vysoce účinná také u lidí od 12 do 17 let

25.05.2021 16:28 Americká společnost Moderna dnes oznámila, že její vakcína proti covidu-19 je vysoce účinná i u…

Související:

Právě se děje