Vědci tvrdí, že existuje spojitost mezi pesimismem a demencí

Britská studie zjistila, že existuje spojitost mezi negativním myšlením v pozdním věku a Alzheimerovou chorobou, která způsobuje pokles takzvaných kognitivních funkcí (myšlení, paměti, úsudku) a bývá nejčastěji příčinou demence.

Důchodci, ilustrační fotografie
doporučujeme

Dvouletému výzkumu se podrobilo více než 350 lidí nad 55 let, z toho třetina podstoupila pozitronovou emisní tomografii (PET), která měřila tau protein a amyloid beta. Oba proteiny se ukládají v mozku a mohou za Alzheimerovou chorobu. Výsledky snímků ukázaly, že lidé, kteří jsou pesimističtí, mají více nahromaděných tau a beta proteinů v mozku a snížené kognitivní funkce než pozitivní lidé. Podle CNN vedoucí výzkumu Natalie Marchantová z University College London se svými kolegy uvedla v prohlášení, že navrhují zařadit negativní myšlení jako nový rizikový faktor demence.

Studie se zaměřila i na výzkum depresí ve spojitosti s kognitivními funkcemi a zjistila, že pokles byl zřejmý. Podle Marchantové se studie doplňují. „S dalšími studiemi, které spojují depresi s rizikem demence, očekáváme, že chronické negativní myšlení může zvýšit riziko demence,“ tvrdí Marchantová. Podle slov Fiony Carragherové, ředitelky Alzheimerovy společnosti v Londýně, jsou důležité další studie, které poslouží k lepšímu porozumění dopadu dlouhodobého negativního myšlení na vznik demence, protože většina respondentů ve studii již trpěla Alzheimerovou chorobou, takže není jasné, jestli negativní myšlení způsobilo demenci, anebo naopak.

Podle CNN vědci plánují zahájit studii, která by zkoumala vliv optimismu pomocí meditace nebo mentálního tréninku, aby otestovali svou teorii. Spoluautor studie Gael Chételat naznačil, že péče o duševní zdraví by se měla stát hlavní prioritou v oblasti veřejného zdraví.

Optimismus nemá vliv jen na zdravý mozek, ale podle studie z roku 2019 může ovlivnit i činnost srdce a tím zvyšuje ochranu před infarktem. Podle kardiologa Alana Rozanskiho je to pravděpodobně způsobeno lepšími zdravotními návyky. „Optimisté mají tendenci lépe jíst, cvičit a lépe zvládají stres,“ řekl kardiolog pro CNN a dodal, že optimisté jsou lepší v předvídání problémů a jsou aktivnější v jejich nápravě.

Tak jako trénujete svaly, můžete trénovat mozek, aby přemýšlel více optimisticky. Výzkum tvrdí, že k vytvoření měřitelného optimismu můžete meditovat 30 minut denně po dobu dvou týdnů nebo můžete zvolit metodu „nejlepší já“. Ta spočívá v představě sebe sama, jak jste dosáhli svých nejvyšších cílů a na všechny problémy nalezli své řešení. Můžete také vyzkoušet techniku vděčnosti, na kterou vám stačí pár minut denně. Stačí napsat, za co jste každý den vděční, a to podle odborníků může změnit pohled na život. „Pesimismus je cesta k depresi a víme, že kognitivní behaviorální terapie jsou účinnou léčbou pro negativní myšlení,“ dodal Rozinski pro CNN.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět čeká v příštích letech další oteplení. Vědci řekli, o kolik stoupne…

09.07.2020 18:38 Aktualizováno Existuje riziko, že v příštích pěti letech bude globální teplota vyšší až o jeden a půl stupně…

V boji za lepší klima jde o prioritu. Výsledky nebudou hned, upozorňují…

09.07.2020 16:00 Snižování koncentrace skleníkových plynů v atmosféře je prioritou pro mnoho zemí celého světa.…

Covid-19 a statistiky. Počet úmrtí se možná nikdy nedozvíme, naznačuje…

09.07.2020 15:30 Počty úmrtí na covid-19 jsou pravděpodobně zaznamenány po celém světě, ale v mnoha zemích jsou…

ESA zveřejní první snímky Slunce pořízené sondou Solar Orbiter

09.07.2020 15:03 Evropská kosmická agentura (ESA) dnes oznámila, že příští týden ve čtvrtek zveřejní první, zdařilé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy