Nové mutace koronaviru jsou zdrojem oprávněných obav. Nejpřijatelnější cesta, jak bránit nástupu nových linií viru, je zpomalení epidemie urychlenou vakcinací. Na dotaz ČTK to uvedl virolog Ivan Hirsch z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. V pondělí byl v Česku potvrzen výskyt takzvané britské mutace koronaviru, která je nakažlivější než nyní rozšířená varianta.
"Nové rychle se šířící britské, brazilské a jihoafrické mutace jsou zdrojem oprávněných obav," uvedl Hirsch. Britský ani jihoafrický typ koronaviru sice podle odborníků nezpůsobuje vážnější průběh nemoci, britská mutace se však šíří o 40 procent a jihoafrická o 50 procent rychleji než nynější varianta. Také u brazilské varianty viru se odborníci obávají, že je výrazně nakažlivější.
"Evidence o rychlosti jejich šíření je založena na rychlosti, kterou se mění jejich zastoupení mezi sekvenovanými pacientskými vzorky. Zjistíme-li, že vedle standardních sekvencí se objeví 20 procent sekvencí nesoucích opakovaně novou mutaci, a že sekvence s těmito mutacemi tvořily před měsícem jen deset procent všech sekvencí, lze uzavřít, že nová mutace se šíří dvakrát rychleji, než původní virus," řekl.
Zároveň upozornil, že zkušenosti s mutací D614G, která v létě nahradila původní D614, ukazují, že mezi šířením mutace a rychlostí epidemie není zcela lineární vztah. "To neznamená, že by rychle se šířící mutanty nebyly zcela znepokojivé. Právě naopak," upozornil. Poznamenal, že vzhledem k tomu, že strategií virů je maximální rychlost pomnožování, lze v budoucnu očekávat výskyt dalších, rychle se šířících mutací.
Na dotaz jak zabránit zhoršení vývoje Hirsch uvedl, že "společensky nejpřijatelnější" způsob je urychlená vakcinace. "Tak, aby se snížil na nejnižší míru repertoár virů, ze kterých mohou vznikat nové varianty," dodal.
"Jiná možnost zpomalování epidemie je založená na testování a sledování, známá pod názvem chytrá karanténa. Ta je nyní těžko realizovatelná vzhledem k vysokému výskytu infekce SARS-CoV-2, ale plně se nerozeběhla ani v létě, kdy bylo případů nákazy málo," poznamenal. Kombinace delšího pokračování současných opatřeních a postupujícího, ovšem pomalého očkování podle něj povede "zhruba k situaci, ve které jsme."
Takzvaná britská mutace se kromě Velké Británie dosud prokázala například v Německu, na Slovensku a v Maďarsku, podezření ohlásilo i Rakousko. V řadě zemí světa, včetně některých evropských států, se už vyskytla i jihoafrická linie viru. Zatímco v případě britské mutace to vypadá, že na ni dostupné vakcíny účinkují stejně jako na starší linie viru, u brazilské a jihoafrické varianty to zatím není jasné.
Související

Pandemická generace: Jak covid-19 zanechal dlouhodobé stopy na dětech

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera

Důchody a novinka ohledně tisícovky navíc. V červenci nastává změna
včera

Australanka je vinná z trojnásobné vraždy. Smrtícím prostředkem se staly houby
včera

Dva incidenty na D3. Dálnici uzavřely hořící kamion i nehoda
včera

Vláda zakázala čínské služby ve státní správě. Znovu řešila i páteční blackout
včera

Rusko může za sestřelení letounu MH17 nad východní Ukrajinou, rozhodl soud
včera

Předsezónní strasti a radosti fotbalové Slavie. Hlásí posily i zranění, zůstane kouč Trpišovský?
včera

Fico promluvil u soudu, ale nikoliv osobně. Atentátník odmítá doživotí
včera

Šok v Red Bullu: Christian Horner po dvou dekádách končí na pozici šéfa
včera

Izrael chce přesídlit lidi z Gazy do „humanitárního města“. Šlo by zřejmě o válečný zločin
včera

Norskem otřásá skandál. Syn korunní princezny je obviněn ze znásilnění
včera

Pavel: Rusko musí pochopit, že je nutné jednat. Válka jinak může trvat roky
včera

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil
včera

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě
včera

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně
včera

Předpověď počasí už s extrémy nepočítá. Meteorologové upřesnili výstrahu
včera

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima
včera

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo
včera

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění
včera

Nové informace o rozsahu škod pro íránský jaderný program. Šéf rozvědky promluvil
včera
Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly
Po celé měsíce vystupoval americký prezident Donald Trump ve vztahu k válce na Ukrajině zdrženlivě. Jeho vyjádření byla sice často ostrá v tónu, ale obsahově střídmá – ať už směrem ke Kyjevu, nebo Moskvě. Bylo zřejmé, že jeho primárním cílem je uklidnit ruského prezidenta a přimět ho k větší vstřícnosti vůči požadavkům Ukrajiny i západních spojenců. Jenže s rostoucí neochotou Vladimira Putina ustoupit se tento přístup začal jevit jako neúčinný. Změna na sebe nenechala dlouho čekat.
Zdroj: Jakub Jurek