Pretoria News otiskly 8. června 2021 zprávu o narození desaterčat. Jihoafričanka Gosiame Thamara Sithole měla být první ženou na světě, které se narodilo tolik dětí současně a vysloužila si i zápis do Guinessovy knihy rekordů. V následujících dnech zprávu otiskla světová média. Stala se vítaným poslem naděje v záplavě nepovzbudivých zpráv ohledně koronavirové pandemie.
Pretoria News jsou přitom tradiční noviny spadající pod skupinu Independent, které jsou vydávány již od roku 1898. V posledních letech ale došlo k poklesu počtu čtenářů.
7 chlapců a 3 dívky se měli narodit v nemocnici Steve Biko Academic Hospital. Těhotenství podle původních zpráv trvalo 7 měsíců a 7 dní, k početí mělo dojít přirozenou cestou.
Po zveřejnění příběhu se spustila masivní sbírka na podporu údajných desaterčat, která pod názvem „Tembisa 10“ získala i vysoké příspěvky od jednotlivých dárců jako je v přepočtu asi 70 tisíc dolarů od Iqbala Survé z IOL.
Vládní úředníci nicméně popřeli, že by o takové události existoval jakýkoli záznam. Různé instituce přitom vydávaly rozporuplná prohlášení, což rozvířilo další spekulace. Následně se začaly šířit zprávy o tom, že matka desaterčat záhadně zmizela. Úřady to popřely s tím, že jsou se ženou v kontaktu.
Poté přišly Pretoria News s tvrzením, že se ve skutečnosti jedná o podvod na straně úřadů, který měl být motivován snahou ututlat neposkytnutí dostatečné péče. Jak se ale později ukázalo, podle lékařského vyšetření údajná matka desaterčat, která má doma šestiletá dvojčata, nebyla v posledních měsících těhotná.
Jak tedy příběh vznikl?
Podle IOL Sitholová s partnerem Teboho Tsotetsim navštěvovali stejný kostel jako reportér Piet Rampedi, se kterým se seznámili v prosinci. V květnu pak reportér údajně udělal rozhovor s párem, kde tvrdili, že čekají osmerčata. Příběh byl doplněn fotografiemi, na kterých Sitholová vypadá, že je ve velmi pokročilém stádiu těhotenství.
Zprávu o narození pak měl novinářům poslat Teboho Tsotesi s tím, že sám ale v nemocnici prý nemohl být s ohledem na pandemická omezení.
Když se pak prokázalo, že zpráva nebyla pravdivá, vydal reportér Piet Rampedi prohlášení, ve kterém se omlouvá za reputační újmu, kterou způsobil Pretoria News i celé skupině Independent a svým kolegům. Jak v tomto prohlášení sám potvrzuje, příběh se nesnažil žádným způsobem ověřit, protože podle něj rodina neměla žádný důvod lhát.
Dostupné informace nasvědčují tomu, že se jednalo o chybu na straně novináře, který měl příběh lépe prověřit. Nad celým případem se ale nese otazník, jak napravit pošramocenou důvěru lidí v tradiční média v situaci, kdy i předtím byla důvěra v tradiční média velmi nízká.
Snahu o zvýšení důvěryhodnosti seriózních médií má například Journalism Trust Initiative, kterou založila nezisková organizace Reporters without Borders (Reportéři bez hranic).
Podle této iniciativy je nejdůležitější pro znovuzískání důvěry transparentnost a ověřitelnost. Vytvořili tak metriky důvěryhodnosti a dávají médiím prostor se ohodnotit ve „Zprávě o transparentnosti“, která může být následně předmětem auditu.
V případě skandálu jako v případě Tembisa 10 by pak došlo ke snížení ratingu novin nebo úplné ztrátě známky důvěryhodnosti.
Související

Den D se blíží, ale volba Trump - Harrisová už běží. Expertka Patricková pro EZ řekla, co vyvolává zmatek u voličů

Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu
Boj proti dezinformacím a fake news , fake news , jihoafrická republika , děti , afrika
Aktuálně se děje
včera

S takovou se děti na Ukrajinu nevrátí. Evropa obvinila Trumpa z podkopávání mezinárodního úsilí
včera

Španělského fotbalového talenta Yamala řeší ministerstvo. Kvůli narozeninové oslavě
včera

Ukrajinské dronové útoky paralyzovaly moskevská letiště, ruské údery zabily tři civilisty
včera

Další masakr v Pásmu Gazy: Izraelská armáda zastřelila přes 70 Palestinců čekajících na humanitární pomoc
včera

Dopravní peklo po MotoGP: Policie nabádá řidiče, aby se vyhnuli D1
včera

EU vyhlásila válku produktům z Temu a Shein
včera

Sýrie v troskách. Mrtvých je už přes tisíc, zastavte znásilňování a vraždění, vyzývají USA
včera

Volby by ovládlo hnutí ANO, Spolu ztrácí kvůli bitcoinové aféře. Piráti a Stačilo! mají rekordní úspěch
včera

Evropa otevírá dveře ruské propagandě. Prokremelští umělci se vracejí na evropská pódia
včera

Trump přichází o příznivce. Jeho podpora v USA rapidně klesá
včera

Aspenské bezpečnostní fórum: Trump vytváří nový světový řád, elity to přijímají s obavami i rezignací
včera

Metropole vyschlá na prach? Poprvé v moderní historii se hlavní město ocitne bez vody
včera

Palestinci sedí na masivním nalezišti. Expert popsal, jak by z něj mohli profitovat, kdyby jim to svět dovolil
včera

Počasí dnes ve znamení tropů. Zítra se budou teploty lišit až o 14 stupňů
19. července 2025 21:47

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik
19. července 2025 20:42

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie
19. července 2025 19:28

V zátoce Ha Long se potopila turistická loď, mezi desítkami mrtvých jsou děti
19. července 2025 17:59

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí
19. července 2025 16:49

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?
19. července 2025 15:45
Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti
Americký prezident Donald Trump představil nový plán pomoci Ukrajině a hrozí tvrdými sankcemi vůči Rusku i jeho obchodním partnerům. Cílem je podle něj donutit Moskvu k mírové dohodě. Jak daleko mohou Spojené státy v ekonomickém tlaku zajít a jaké dopady mohou mít sekundární sankce na země jako Indie či Čína, popsal pro EuroZprávy.cz ekonom Libor Žídek z Masarykovy univerzity.
Zdroj: Jakub Jurek