Haftar dobyl další město v Libyi, přístav Syrta

Jednotky Libyjské národní armády (LNA) polního maršála Chalífy Haftara dnes převzaly kontrolu nad přímořským městem Syrta. To dosud ovládaly síly mezinárodně uznávané vlády premiéra Faíze Sarrádže, která sídlí v metropoli Tripolis. S odvoláním na mluvčího LNA o informovala o vývoji agentura AFP.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Chalífa Haftar
doporučujeme

"Vrchní velitel se rozhodl k dobře naplánovanému a preventivnímu zásahu a během tří hodin jsme pronikli až do srdce Syrty," řekl o útoku mluvčí Haftarových jednotek a dodal, že Syrta tím byla zcela očištěna od "teroristických skupin".

Převzetí kontroly nad městem podle agentury Reuters předznamenalo bombardování, LNA před dobytím centra obsadila i leteckou základnu. Podle mluvčího se jednalo o "rychlou a náhlou operaci".

Lybii sužuje konflikt různých frakcí už několik let. Haftarovy jednotky, které ovládají východ země, minulý rok v dubnu zahájily ofenzívu na Tripolis a tamní vládu. Při střetech mezi oběma o moc soupeřícími vládami byly zabity a zraněny stovky civilistů. Zatímco Haftara podporují Egypt, Jordánsko či Spojené arabské emiráty a patrně i Rusko, Sárradžovu vládu, kterou uznala OSN, podpořilo mimo jiné i Turecko, které do země začalo o víkendu přesouvat své vojáky.

Syrta je podle agentury Reuters pro LNA důležitým strategickým bodem. Město leží uprostřed libyjského středomořského pobřeží a vládní jednotky ho ovládaly od prosince 2016, kdy z něj za pomocí amerických sil vyhnaly příslušníky teroristické organizace Islámský stát (IS).

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hospodyně marockého krále dostala 15 let natvrdo, ukradla hodinky

25.01.2020 14:11 Soud v marocké metropoli Rabatu v noci na dnešek odsoudil 15 lidí k trestům odnětí svobody od čtyř…

Válka u Kanárských ostrovů? Mezi Španělskem a Marokem vypukl vážný spor

24.01.2020 16:40 Španělsko-marocké vztahy tento týden narušilo rozhodnutí parlamentu africké země, který přijal…

Šíří se virus podobný ebole. Zemřelo už 24 lidí, desítky nakažených

24.01.2020 10:15 Nákaze krvácivé horečky lassa podlehlo v Nigérii od začátku roku nejméně 24 lidí. Virus podobný…

Válka, kterou již nelze ignorovat. Evropa se konečně probudila, soudí…

22.01.2020 22:01 Aktualizováno NÁZOR - V uplynulých devíti letech Libye přestala být suverénní zemí, konstatuje Daniel R. DePetris…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama