Islamisté vraždili mačetami, nejméně 22 mrtvých

Nejméně 22 civilistů zabili v noci na dnešek na východě Konga členové islamistických milic Sjednocené demokratické síly (ADF). Nález mačetami zmasakrovaných těl oznámily místní úřady, uvedla agentura AFP. Už v pátek při útoku ve městě Beni ve stejné oblasti zemřelo šest lidí.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

"Včera v noci ADF zabíjely mačetou civilisty ve Ntombi... Do této chvíle jsme našli 22 těl," řekl AFP Donat Kibwana, zástupce samosprávy v oblasti Beni, která leží v provincii Severní Kivu.

Konžské ozbrojené síly se v poslední době snaží dalším násilnostem zabránit, situace se ale zatím neuklidnila. Obyvatelé z okolí Beni si opakovaně stěžují na to, že armáda nechrání civilní obyvatelstvo dostatečně, jejich hněv minulý měsíc pocítili i příslušníci mise OSN v Demokratické republice Kongo (MONUSCO).

Útoky v oblasti nebezpečně komplikují práci zdravotníků, kteří bojují s epidemií eboly. Milice totiž kvůli předsudkům ohledně eboly či přítomnosti zahraničních humanitárních pracovníků útočí i na lékařská střediska. Po nedávné sérii útoků na lékařská zařízení stáhli v posledních týdnech z některých oblastí svoje zahraniční pracovníky Lékaři bez hranic (MSF) i Světová zdravotnická organizace (WHO).

ADF tvoří muslimští povstalci z Ugandy, kteří nesouhlasí s politikou ugandského prezidenta Yoweriho Museveniho. Do Konga se přesunuli v roce 1995. Žijí v lesích v okolí Beni, terorizují tamní občany, rabují obchody a kradou dobytek. Odhaduje se, že v řadách ADF je několik set bojovníků, kteří od roku 2014 zabili přes 1000 civilistů.

Oblast kolem konžského města Beni v blízkosti ugandské hranice je jedním z epicenter současného výskytu eboly. Nákaza podle expertů v poslední době ustupuje, WHO však začátkem prosince varovala, že kvůli násilnostem a nepokojům by se tempo šíření nemoci mohlo znovu začít zvyšovat. Za poslední týden napočítaly úřady přes dvě desítky nových případů. Současná epidemie je druhou nejhorší v historii. Nemocí se od loňského srpna nakazilo přes 3300 lidí, asi 2200 jich zemřelo.

Loading...
Témata: Kongo | útok | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V hromadných hrobech v Burundi našli přes šest tisíc těl

15.02.2020 17:28 Pracovníci burundské Komise pro pravdu a usmíření našli přes 6000 těl v šesti hromadných hrobech v…

Letiště v Tripolisu pod těžkou palbou, výbuchy způsobily paniku mezi…

13.02.2020 17:26 Jediné fungující letiště Mítíka v libyjské metropoli Tripolisu bylo dnes uzavřeno kvůli…

Se Západní Saharou si OSN neví rady. Vleklou krizi by mohl vyřešit Lajčák

13.02.2020 13:56 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres navrhl slovenského ministra Miroslava Lajčáka do funkce…

Muslimští radikálové povraždili loni v Mali přes 450 civilistů

10.02.2020 19:45 Muslimští radikálové a etnické ozbrojené skupiny zabili loni v centrální oblasti Mali více než 450…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama