OSN: Uprchlíkům ve světě hrozí další snížení potravinové pomoci, nejsou peníze

Uprchlíkům ve světě hrozí další snížení potravinové pomoci, varoval dnes podle agentury Bloomberg Světový potravinový program OSN (WFP). V některých zemích byla OSN nucena snížit dodávky pomoci až o polovinu. Krizi prohlubuje válka na Ukrajině a nedostatek financí, píše Bloomberg.

OSN, ilustrační foto

"Vzhledem k tomu, že potřeba potravinové pomoci stoupá nad rámec zdrojů, které jsou k dispozici, jsme nuceni snižovat příděly potravin pro uprchlíky, kteří jsou na nás závislí," uvedl dnes šéf WFP David Beasley u příležitosti Světového dne uprchlíků. Snížení přídělů až o polovinu dopadá na tři čtvrtiny všech uprchlíků podporovaných WFP ve východní Africe, přičemž nejvíce postižená je Etiopie, Keňa, Jižní Súdán a Uganda.

V důsledku prudkého nárůstu cen potravin na celém světě hrozí podle Beasleyho letos politické nepokoje a násilí desítkám zemí. Svět podle něj čelí děsivému nedostatku potravin, jenž by mohl destabilizovat zejména země závislé na vývozu pšenice z Ukrajiny a Ruska.

Ukrajina ročně vypěstuje plodiny pro více než 400 milionů lidí. Pochází z ní až 42 procent světové produkce slunečnicového oleje, 16 procent kukuřice a devět procent pšenice. Například Somálsko je zcela závislé na dovozu pšenice z Ukrajiny a Ruska, Egypt z těchto dvou zemí dováží 80 procent svých obilovin.

Zároveň i WFP získává z Ruska a Ukrajiny 40 procent pšenice, která se následně rozdává v rámci programů potravinové pomoci. Nynější rostoucí ceny však ovlivnily provozní náklady WFP, které vzrostly o 70 milionů dolarů (1,6 miliardy korun) měsíčně.

Například i po hospodářském krachu v letech 2007-2009 vypukly ve 48 zemích světa nepokoje, protože se výrazně zvýšily ceny komodit a stoupla inflace. Dnešní ekonomická situace je ale podle šéfa WFP horší než ta, která zasáhla svět před 15 lety. "Pokud se krize nebude řešit, vyústí v hladomor a destabilizuje národy, což povede k masové migraci obyvatel," dodal Beasley, podle nějž lze již nyní pozorovat nepokoje například na Srí Lance, v Tunisku, Pákistánu a Peru. Nestabilní podmínky ovlivňují i chod Burkiny Faso, Mali a Čadu.

Více než 20 milionů tun obilí, jež by za normálních okolností byly určeny k exportu z Ukrajiny, je podle ukrajinského ministra zemědělství stále v zemi kvůli ruské blokádě černomořských přístavů. Evropští představitelé již na Rusko naléhali, aby uvolnilo blokádu hlavního ukrajinského přístavu Oděsy.

"Je to velmi děsivá doba. Pokud nezareagujeme včas, čeká nás peklo na zemi. Nejlepší věc, co teď můžeme udělat, je ukončit válku a otevřít přístavy," dodal představitel OSN.

Témata: OSN | EuroZprávy.cz

Počasí se příští týden výrazně nezmění, třicítky do Česka nedorazí

06.07.2022 06:30 Češi si v tomto týdnu užijí více volna než pracovních dnů, počasí je ovšem na začátek července…

Vakcinologové doporučují čtvrté očkování proti covidu lidem starším 60 let

06.07.2022 08:00 Vakcinologové doporučují čtvrté očkování proti covidu lidem nad 60 let nebo pro osoby od 12 let s…

Všechny země by se měly snažit chránit mezinárodní právo, řekl Lavrov

06.07.2022 08:29 Svět se vyvíjí komplikovaným způsobem, a všechny země by se proto měly snažit chránit mezinárodní…

Další ruské hrozby? Chtít trestat jadernou mocnost ohrožuje existenci…

06.07.2022 17:06 Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes varoval svět před snahou postavit Rusko před tribunál…

Ropovod CPC musí podle nařízení ruského soudu pozastavit činnost

06.07.2022 11:44 Ropovod Caspian Pipeline Consorcium (CPC) musí podle nařízení ruského soudu na 30 dní pozastavit…

Po útoku žraloka u Hurgady zemřela další žena, úřady zavřely část pobřeží

03.07.2022 16:10 Aktualizováno Po útoku žraloka, který v pátek u egyptského letoviska Hurgada smrtelně zranil 68letou Rakušanku,…

Žralok zaútočil v Egyptě na seniorku. Ukousl jí končetiny

02.07.2022 17:57 Rakouská občanka, 68letá Elizabeth Squierová, byla u egyptské Hurghady napadena žralokem, který jí…

V JAR zemřelo 22 lidí v klubu, příčina úmrtí zatím není známá

26.06.2022 17:19 Aktualizováno V jihoafrickém městě East London dnes ráno našli v nočním klubu 22 těl mladých lidí, kteří se tam o…

Související:

Právě se děje

reklama