V Etiopii hrozí v době koronaviru nezletilým dívkám nucená manželství

V Etiopii, kde jsou kvůli koronaviru od poloviny března uzavřené školy, nyní nezletilé dívky zavřené doma čelí většímu nebezpečí, že budou nuceny vstoupit do manželství, píše Thomson Reuters Foundation (TRF). Podle TRF šíření koronaviru zvyšuje riziko dětských sňatků po celém světě. Prohlubování chudoby a ztráta možnosti obživy totiž pravděpodobně mnoho rodin dožene k tomu, aby se snažily dcery brzo provdat.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Ty případy narůstají," říká Deres Asnakuová, vedoucí centra pro ženy, děti a mládež v etiopském severním státu Amhara, což je oblast, která má nejnižší průměrný věku dívek v zemi při uzavření manželství - 15 let. Podle Asnakuové v posledních dvou měsících místní úřady zabránily 540 dětským sňatkům.

"Před přípravou svatby dostáváme upozornění, že se něco chystá, a jsme schopni zakročit a sňatku zabránit (...) Kdyby se k nám ta upozornění nedostala, tak by ty dívky byly provdané," říká Asnakuová. Ta vysvětlila, že v době před protikoronavirovými omezeními bylo jednodušší tyto plánované svatby odhalit, protože na ně obvykle upozornila škola.

Čtyři z deseti etiopských dívek jsou provdány před dovršením 18 let, v roce 2005 to bylo šest z deseti, říká Adele Khodrová, představitelka Dětského fondu Organizace spojených národů UNICEF. Země s nezákonnými dětskými sňatky bojuje a do roku 2025 je chce zcela vymýtit. "Teď ale máme strach, že zlepšení, kterých jsme v minulých dvaceti letech dosáhli, současná krize zvrátí," říká Khodrová.

Mezinárodní kampaň Girls Not Brides (Dívky, ne nevěsty) upozorňuje na to, že dětské sňatky uzavírají dívkám přístup ke vzdělání a odpírají jim další možnosti, ohrožují jejich zdraví a zvyšují riziko zneužívání, sexuálního násilí a úmrtí při porodu.

Provdávání nezletilých dívek je v Etiopii typické pro chudé venkovské oblasti, kde je vyzdvihovaná sexuální čistota a ženy jsou ceněny především v rolích manželek a matek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čekají Mali nové volby? Situaci v zemi a dopady převratu okomentoval…

20.09.2020 15:15 Koncem minulého týdne zareagovala malijská opozice na převrat iniciovaný armádou příslibem dohody.…

Letadlo při havárii v Somálsku narazilo do betonové bariéry. Posádka…

19.09.2020 14:01 Nákladní letadlo havarovalo dnes ráno na mezinárodním letišti v somálském hlavním městě. Podle…

JAR rozvolní protikoronavirová opatření, nemocných ubývá

17.09.2020 10:37 Jihoafrická republika, která na začátku pandemie covidu-19 zavedla jedny z nejpřísnějších omezení…

Koronavirem se mohlo nakazit 12 milionů obyvatel JAR

16.09.2020 14:43 Zhruba pětina obyvatel Jihoafrické republiky, tedy asi 12 milionů lidí, mohla podle závěrů nové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama