Washington - Spojené státy se dlouhá desetiletí profilovaly jako technologická velmoc, která ve zbytku světa nemá konkurenty. Tomu je nyní konec a USA začínají závody ve zbrojení prohrávat. Situace je tak vážná, že se o ní hovoří i na půdě Pentagonu.
Podle prestižního magazínu Foreign Policy čelí americké speciální síly novému druhu hrozby. Nejedná se o nepřítele, kterého je možné porazit konvenčními zbraněmi ani zastrašit silou. Jde o závody v moderních technologiích, ve výrobě a zbrojení, v nichž Spojené státy ztrácí svou vůdčí pozici.
Tajemník šéfa americké rozvědky Garry Reid na několika konkrétních případech ukázal, jak Spojené státy ztrácí své výsadní postavení. Jedním takovým důkazem je široká dostupnost komerčních satelitních snímků. "Oblasti, které jste kdysi mohli sledovat z ptačí perspektivy jen vy, nyní může sledovat každý," řekl během nedávného projevu členům zvláštních jednotek. V praxi tak poukázal na to, že vymoženosti, kterými se donedávna pyšnily pouze Spojené státy, včetně například slavného NORADu, má dnes k dispozici téměř každý.
Za další problém považuje stále rafinovanější šifrování komunikace. Masové rozšíření náročných šifrovacích procesů ohrožuje americkou dominanci na poli odposlechů a Pentagon má tak stále více práce s odposlechy obyčejných hovorů, natožpak s monitorováním elektronické komunikace. "Monitorovat komunikaci našich protivníků není dnes tak jednoduché, jako kdysi," posteskl si Reid.
Podle tajemníka je pro Spojené státy rovněž stále těžší ukrývat své agenty a udržovat je v přestrojení. "Globální biometrie, hromadná správa identit, schopnosti sledovat lidi na každém kroku, elektronické podpisy, to vše se rozšiřuje po celém světě a pro nás se to stává výzvou," doplnil Reid.
Výše jmenované jsou pouze některé z řady problémů, kterým na poli vojenské techniky a špionáže musí Spojené státy čelit. Reid označuje tento stav jako "bezprecedentní", podle něj se s ním ale musí USA vypořádat. Čelí prý údajně nepřebernému množství výzev, a Pentagon vidí hrozbu takřka všude: ve vzestupu Islámského státu a dalších násilných islamistických extremistických skupin, v epidemii eboly v západní Africe, v Rusku a jeho agresi proti Ukrajině a v řadě dalších konfliktů.
Reid podotkl, že čím více výzev se před Spojené státy postaví, tím vyšší nároky bude Pentagon klást na americké zpravodajské sužby a na jednotky speciálních sil. "Sedíme na špici nejsilnějšího vojenského arzenálu, jaký byl kdy shromážděn," nechal se slyšet tajemník. Zároveň ale přiznal, že většina "konvenčních a strategických sil jsou sotva použitelné na některé z těchto problémů." To považuje za "poměrně nepříjemný scénář."
Dalším problémem, se kterým se Spojené státy potýkají, jsou hackeři. S rozvojem moderních technologií, které zažívají v posledních letech rozmach zejména v zemích Blízkého východu a v Asii, přibývá schopných hackerů. Nejpalčivější je situace v Íránu a Severní Korei, kde jsou hackeři natolik vyškolení a vzdělaní (mnohdy za podpory vlád tamních zemí), že dokáží efektivně proniknout do amerických sítí.
Washington sice na tomhle bojišti také slaví úspěchy a rád se chlubí například virem Stuxnet, který ustědřil vážnou ránu íránskému jadernému programu, i přesto je hrozba hackerského útoku stále závažnější a potenciálních protivníků přibývá.
Reid i přes to všechno nadále trvá na tom, že Pentagon dělá pokroky a zůstává o krok napřed před svými nepřáteli. To ostatně potvrdil i bývalý systémový administrátor pracující pro americkou Národní bezpečnostní agenturu Edward Snowden který světu odhalil mnoho pokročilých technik, které americká rozvědka používá. Reid na toto téma podotkl, že "navzdory úniku těchto informací zůstávají Spojené státy ve schopnosti proniknout do zámořských telefonů a počítačů nadále v dominantním postavení."
Závěrem zdůraznil, že Spojené státy v tuto chvíli analyzují obrovské množství dat nasbíraných rozvědčíky a ve speciálně vytvořených centrech dochází k jejich analýze. Povětšinou se ale jedná o data, která mají sloužit k vylepšení obrany Spojených států. Reid totiž opatrně přiznal, že USA čelí velkým hrozbám nejen ve světě, ale i ve své vlastní zemi.
Související
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
Útěk z USA před Trumpem? Na čtyři roky vás ukryjeme, vrátíte se, až odejde, slibuje lodní společnost
USA (Spojené státy americké) , Americká armáda (U.S. ARMY)
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
před 1 hodinou
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
před 2 hodinami
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
před 2 hodinami
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
před 3 hodinami
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
před 4 hodinami
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
před 4 hodinami
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
před 5 hodinami
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
před 5 hodinami
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
před 5 hodinami
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
před 5 hodinami
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
před 6 hodinami
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
před 7 hodinami
Jak víme, že klimatická krize je příčinou extrémního počasí?
před 7 hodinami
Čím může Kyjev útočit v Rusku? Chlouba americké armády ATACMS je víc než jen zbraní
před 7 hodinami
Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ
před 8 hodinami
Pařížská dohoda není mrtvá, nemůžeme ale nechat planetu shořet, varuje Měsícová
před 8 hodinami
Počasí, jaké jsme si nikdy neuměli představit. Přináší smrt a zkázu napříč kontinenty, varují vědci
před 8 hodinami
Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?
před 10 hodinami
Počasí se příští víkend nečekaně oteplí
včera
Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi
Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.
Zdroj: Libor Novák