Naboženství vede k násilí? Závěry profesora jsou značně znepokojivé

Kdykoliv Ameriku zasáhne tragédie, část konzervativních politiků a expertů začne vinu okamžitě svalovat na sekularismus, konstatuje sociolog Phil Zuckerman úvodem svého komentáře pro server Los Angeles Times. Profesor sociobiologie na Pitzer College v něm rozbíjí mýtus, že za stoupajícím násilím ve společnosti stojí pokles víry v boha.

Čísla mluví jasně

Po střelbě v Umpqua Community College například Bill O'Reilly, moderátor televize Fox, označil za viníka slábnoucí zbožnost, připomíná sociolog. Cituje O'Reillyho slova, že jak se svět stále více sekularizuje, civilizace se omezuje na pokleslé, špatné chování. Profesor dodává, že podobné teze nabídl i bývalý guvernér státu Arkansas, Mick Huckabee, po střelbě ve škole v Newtownu v roce 2012, když za příčinu tak extrémního násilí označil skutečnost, že z amerických škol je systematicky vytlačován bůh.

"Teorie zní jasně: Pokud se lidé stávají méně pobožnými, pak se rozkládá společnost," vysvětluje Zuckerman. Uvádí, že dle daného přesvědčení zločinnost vyletí do nebes, poroste násilí a kdysi civilizovaný život zdegeneruje do amorálnosti a neřesti. Expert však toto staré a rozšířené tvrzení považuje za prokazatelně chybné.   

Vědec soudí, že pokud by bylo pravdou, že s poklesem víry v boha, mizí i blaho společnosti, pak bychom pro to museli vidět nezvratné důkazy. "Ale nevidíme. Ve skutečnosti zjišťujeme opak," konstatuje Zuckerman. Tvrdí, že ty moderní společnosti, které jsou nejvíce nábožensky založené, tzn. kde existuje silná víra v boha a účast na náboženském životě je vysoká, zpravidla mají nejvyšší míru násilných zločinů. Naopak ty společnosti, kde jsou víra a participace v církvích nejslabší, tzn. nejvíce sekulární společnosti, většinou mají násilnou zločinnost nejnižší.   

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Můžeme začít na mezinárodní úrovni," pokračuje sociolog. Uvádí, že mezi nejvíce sekulární společnosti dnes patří Švédsko, Dánsko, Česká republika, Estonsko, Japonsko, Velká Británie, Francie, Nizozemsko, Německo, Jižní Korea, Nový Zéland, Austrálie, Vietnam, Maďarsko, Čína a Belgie. Naopak mezi ty nejvíce nábožensky založené řadí Nigérii, Ugandu, Filipíny, Pákistán, Maroko, Egypt, Zimbabwe, Bangladéš, El Salvador, Kolumbii, Senegal, Malawi, Indonésii, Brazílii, Peru, Jordánsko, Alžírsko, Ghanu, Venezuelu, Mexiko a Sierra Leone.        

Zuckerman konstatuje, že právě nejvíce sekularizované země zpravidla vynikají v oblastech nízké kriminality, prosperity, rovnosti, svobody, demokracie, ženských práv, lidských práv, vzdělanosti a průměrné délky života. Přiznává, že existují výjimky - například Vietnam a Čína - které jsou známé pro konstantní porušování lidských práv. Avšak ty státy, kde je úroveň zbožnosti nejvyšší, jsou většinou zmítány problémy typu vysoká míra násilných zločinů, značná úmrtnost novorozenců, velká míra chudoby a korupce, uvádí expert.  

Vraždy, mírumilovnost a zneužívání dětí     

Jako příklad uvádí profesor vraždy. Odkazuje na globální studii OSN o vraždách z roku 2011, kde celá desítka zemí s nejvyšším počtem vražd je silně nábožensky založená a mnoho z nich, třeba Kolumbie, Mexiko, El Salvador a Brazílie, patří k nejzbožnějším státům světa. Proti tomu téměř všechny státy, které mají nejnižší počty vražd, například Švédsko, Japonsko, Norsko a Nizozemsko, náleží mezi nejméně náboženské, deklaruje sociolog. 

"Nyní vezměme v potaz opačnou stranu - mírumilovnost," vyzívá Zuckerman. Odvolává se na závěry neziskové organizace Vision of Humanity, která každoročně zveřejňuje globální mírový index, v němž deset nejbezpečnějších a nejpoklidnějších zemí světa patří též mezi ty nejvíce sekulární a nejméně zbožné. Odborník poukazuje, že proti tomu nejméně bezpečné a mírumilovné země jsou naopak extrémně nábožensky založené.   

Expert odkazuje i na profesora Stephena Lawa z Londýnské univerzity. Ten tvrdí, že pokud by úpadek zbožnosti byl primárním důvodem společenských problémů, pak bychom očekávali, že státy, kde došlo k největšímu úpadku, budou v největších problémech, avšak toto se neděje.

Zuckerman se zaměřil i na Spojené státy. Cituje poslední studii Pew Research Center, podle které mezi deset států, které vykazují nejvyšší míru víry v boha, patří  Louisiana, Arkansas, Alabama, Mississippi, Georgie, Jižní a Severní Karolína, Kentucky, Tennessee a Oklahoma společně s Utahem. Proti tomu deset států, kde je víra v boha nejnižší, představují Maine, Vermont, Connecticut, Rhode Island, New Hampshire, Massachusetts, New York, Aljaška, Oregon a Kalifornie.

"Podobně jako v případě celého světa, pokud jde o téměř veškeré běžné ukazatele zdraví společnosti, včetně počtu vražd, nejméně náboženské státy si obecně vedou mnohem lépe než ty nejvíce náboženské," konstatuje vědec. Jako příklad uvádí míru zneužívání dětí, kde silně nábožensky založené Mississippi vykazuje dvojnásobně horší čísla než velmi sekulární New Hampshire a značně zbožné Kentucky je na tom dokonce čtyřikrát hůře než sekulární Oregon.   

Sociolog upozorňuje, že na základě těchto dat pochopitelně nelze jasně tvrdit, že sekularismus sám o sobě přináší společenské blaho a zbožnost naopak problémy. Mírumilovnost, prosperita a celkový společenský blahobyt jsou nepochybně způsobeny četnými komplexními faktory - hospodářstvím, geografií, kulturou, politikou, historií a jim podobnými, zdůrazňuje expert. Dle jeho názoru však uvedená statistika jasně prokazuje, že silná či narůstající míra sekularismu nepředstavuje hrozbu pro společnost, jak mnozí neustále tvrdí. To však stoupenci O'Reillyho a Huckabeeho neberou v potaz, zoufá si závěrem Zuckerman.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.     

Související

Více souvisejících

Náboženství Násilí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

Írán popřel zprávy o útoku Izraele. Za výbuchy stály drony z vnitrozemí

Íránská média v pátek popřela tvrzení o napadení země ze zahraničí. Reagují tak na zprávy amerických médií o izraelském nočním útoku na Írán. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy