Čína zahájila nový rok něčím, co žádná země předtím nedokázala, když přistála se sondou obsahující vozítko a úctyhodné vědecké vybavení na odvrácené straně Měsíce, připomíná americký astronaut Laroy Chiao v komentáři pro server CNN. Expert, který se celkem čtyřikrát podíval do vesmíru, poukazuje, že vzrušující mise má mimo jiné za pomoci podzemního radaru prozkoumat vnitřní strukturu naší přirozené družice.
Smíšené pocity
Z technologického hlediska je podobně působivé, že Čína úspěšně navedla na měsíční oběžnou dráhu satelit, který zajistí komunikaci se sondou a vozítkem, jelikož přímý rádiový kontakt ze Země není možný, konstatuje astronaut. Sám má ovšem z čínské mise smíšené pocity.
"Narodil jsem se ve Spojených státech, ale oba moji rodiče se narodili v Číně, než se dostali na Taiwan a v 50. letech emigrovali do Ameriky," píše Chiao. Na jenu stranu je pyšný na své kořeny i na to, čeho Čína dosáhla, zároveň se však považuje za Američana, je hrdý na americké úspěchy - ostatně přistání mise Apollo 11 na měsíci v roce 1969 ho inspirovalo ke kariéře astronauta - a pevně věří, že Spojené státy by si měly udržet vůdčí roli ve výzkumu vesmíru.
Čína svým posledním úspěchem zastínila všechny ostatní země a ačkoliv nemířila přímo na pozici USA, vypálila varovný výstřel, a proto musí Spojené státy na danou hru přistoupit, pokud si mají svou vůdčí roli podržet, soudí Chiao. Připomíná, že zatímco Čína připravuje vlastní vesmírnou stanici a její části hodlá vypustit již v roce 2020, Amerika plánuje mezi lety 2024-2025 opustit Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), na které spolupracuje 15 států.
Podle interního dokumentu NASA, který získal list Washington Post na začátku loňského roku, je zmíněný plán založen na nerealistické myšlence, že správu stanice lze předat komerčnímu subjektu, uvádí astronaut. Zdůrazňuje, že ISS nikdy nebyla koncipována tak, aby byla výdělečná, její provoz musí neustále zajišťovat řídící střediska v Moskvě a Houstonu, přičemž náklady na dopravu a návrat posádek jakoukoliv soukromou společnost odradí.
Čína mezitím může vyslat již okolo roku 2030 své tchajkonauty na Měsíc, a tím přeskočit NASA v jejích měsíčních možnostech, domnívá se Chiao. Dodává, že USA mohly vidět, že toto se blíží, jelikož v roce 1965, na vrcholu programu Apollo, plynulo NASA 5,3% federálního rozpočtu a ačkoliv jsou dnes prostředky agentury o něco vyšší než v předchozích letech, stále čítají zhruba 0,4% federálního rozpočtu.
USA budou brzy předstiženy
"S těmito žalostnými prostředky jsou ambice NASA nevyhnutelně omezené," píše astronaut. Nepovažuje za pravděpodobné, že by se toto změnilo, jelikož Bílý dům má zřejmě větší zájem na vytvoření nové vojenské složky, vesmírných sil, než na skutečném vesmírném výzkumném programu.
Spojené státy nadále předvádějí ve vesmíru úžasné věci, přiznává Chiao. Zmiňuje nedávné průlomové objevy a snímky pořízené sondou New Horizons u Pluta i její snímky planetky Ultima Thule, nejvzdálenějšího vyfotografovaného vesmírného objektu, který se nachází 6,4 miliard kilometrů od Země, dále sondu Osiris Rex, která vstoupila na orbit asteroidu Bennu o průměru 500 metrů a vrátí se zpět s jeho vzorky k analýze, sondu Parker Solar, která provádí přelomové měření Slunce či sondu Mars InSight, která nedávno přistála na rudé planetě a má jako první zkoumat například tamní seizmickou aktivitu.
"Bez ohledu na tyto skvělé mise může být náš (americký) vesmírný program na hraně, kdy bude předstižen," tvrdí astronaut. Situace podle něj připomíná pomyslný závod želvy a zajíce, kdy Spojené státy v pozici druhého uvedeného měly dlouho takový náskok, který uchlácholil americké politiky.
Neschopnost učinit z amerických vesmírných schopností prioritu přitom není ničím novým a již prezident Barack Obama, navzdory svým prohlášením, že Američané se do 30. let vydají na Mars, nevyčlenil na takový program patřičné finance, deklaruje Chiao. Dodává, že nyní přišel moment, kdy se o slovo ve výzkumu vesmíru hlásí Čína a Spojené státy musejí čelit nikoliv nepodstatné skutečnosti, že Číňané demonstrují světu svou schopnost dokázat jisté věci ve vesmíru jako první.
USA si toto musejí rychle uvědomit, jinak se jednoho dne probudí a zjistí, že ve vesmírných technologiích již nejsou na špici, varuje Chiao. Obává se, že pokud se Spojené státy nepoučí ze svého nemístného uspokojení ve vesmírném výzkumu, mohou začít ztrácet svůj náskok i v jiných oblastech.
Související
Čínská sonda našla na Měsíci vodu
Yemi A.D. do vesmíru nepoletí. Japonec zrušil "neuskutečnitelnou" misi
vesmír, Měsíc , Čína , USA (Spojené státy americké) , NASA , Laroy Chiao (astronaut)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák