
NASA oznámila další zpoždění v programu Artemis, který má poprvé za více než 50 let vrátit astronauty na Měsíc. Mise plánovaná na rok 2026 se nyní odkládá nejdříve na polovinu roku 2027. I průkopnická mise, během níž měli astronauti obletět Měsíc v září 2025, byla posunuta nejdříve na duben 2026.
Zpoždění je částečně způsobeno problémy s modulem Orion, který bude během těchto misí sloužit jako domov astronautů. NASA dříve odhalila, že tepelný štít kosmické lodi, který chrání Orion při návratu do atmosféry Země, během nepilotované mise Artemis I v roce 2022 neočekávaně opotřeboval a spálil.
Podle administrátora NASA Billa Nelsona bylo provedeno rozsáhlé testování, které mělo odhalit rizika pro astronauty při návratu na Měsíc. Testy pomohly identifikovat hlavní příčinu problémů s tepelným štítem, uvedl server CNN.
Problém se týkal způsobu, jakým Orion vstupuje do zemské atmosféry po návratu z hlubokého vesmíru, uvedla zástupkyně administrátora NASA Pam Melroyová. Kapsle Orion používá manévr nazývaný „skákavý návrat“ — podobný pohybu kamene, který poskakuje po hladině vody, aby zpomalila svůj sestup.
Během návratu při misi Artemis I se však ukázalo, že teplo se akumulovalo uvnitř vnější vrstvy tepelného štítu, což vedlo k neočekávanému opotřebení. NASA plánuje tento problém řešit upravením trajektorie mise Artemis II, aby se snížila doba, po kterou Orion „skáče“ po atmosféře.
Toto oznámení je dalším zpožděním v rámci programu Artemis, který je klíčovým pilířem NASA pro průzkum vesmíru. Program zaznamenal řadu změn časového harmonogramu od svého zahájení. Doposud byla uskutečněna pouze jedna nepilotovaná zkušební mise: Artemis I v roce 2022.
Zpoždění posouvají cílové datum přistání mise Artemis III, která má dopravit astronauty na povrch Měsíce, blíže k původnímu plánu NASA před nástupem administrativy Donalda Trumpa. Před jeho zvolením NASA plánovala přistání na Měsíci v roce 2028. V roce 2019 však tehdejší viceprezident Mike Pence oznámil záměr urychlit harmonogram a stanovil termín přistání na rok 2024.
Toto rozhodnutí bylo částečně reakcí na soupeření s Čínou v oblasti průzkumu vesmíru. Kongres USA opakovaně varoval před rizikem ztráty dominance USA v této oblasti. Čína oznámila své plány přistát na Měsíci s posádkou do roku 2030.
NASA zdůrazňuje důležitost přistání na jižním pólu Měsíce, který je považován za místo bohaté na zásoby vodního ledu. Tento led by mohl být využit k výrobě raketového paliva nebo jako zdroj pitné vody. Administrátor NASA Bill Nelson uvedl, že je nezbytné, aby Spojené státy zajistily svou přítomnost na jižním pólu Měsíce a nepřenechaly tuto oblast Číně.
Zpoždění přichází v době, kdy NASA čelí další fázi přechodu. Nová administrativa Donalda Trumpa oznámila záměr jmenovat Jareda Isaacmana, miliardáře s úzkými vazbami na Elona Muska a SpaceX, novým administrátorem NASA.
Isaacman veřejně kritizoval některé aspekty programu Artemis, včetně rozhodnutí NASA zadat více kontraktů na vývoj lunárního přistávacího modulu. Tyto změny by mohly přinést další posuny v harmonogramu mise.
Související

NATO: Svět testuje první orbitální zbraně. Evropa potřebuje v přístupu k vesmírným technologiím zásadní obrat

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce
vesmir , vesmír, Měsíc , NASA
Aktuálně se děje
před 39 minutami

Biden v rozhovoru spílal Trumpovi: Co se to sakra děje? Který prezident takhle mluví?
před 1 hodinou

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili
před 2 hodinami

Nová fronta studené války: Indicko-pákistánský konflikt jako zástupný boj USA a Číny o vliv v Asii
před 2 hodinami

V Ústí nad Orlicí hořel vlak se dřevem. Železničáři museli omezit provoz
před 2 hodinami

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující
před 3 hodinami

Novotný se v podmínce nechoval řádně, soudkyně ho posílá za mříže
před 3 hodinami

Květnové počasí má blíž k zimě. A jen tak se to nezmění, tvrdí meteorologové
před 4 hodinami

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy
před 5 hodinami

Výbuch a požár v paneláku v Ostravě. Hasiči nařídili evakuaci
před 5 hodinami

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo
před 6 hodinami

Obchody se za pár hodin uzavřou. Den vítězství podléhá diskutovanému zákonu
před 6 hodinami

Hrozí jaderná válka? Bacik připodobnil dění v Kašmíru k napětí v Evropě v 90. letech
před 7 hodinami

Až uvidíme bílý dým, bude jasno. Kardinálové se chystají k volbě papeže
před 7 hodinami

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou
před 8 hodinami

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí
před 8 hodinami

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje
před 9 hodinami

Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák
před 9 hodinami

Evakuace či sestřely stíhaček. Konflikt mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru sílí
před 10 hodinami

Pavel zve šéfy sněmovních stran na Hrad. Chce s nimi jednat o bezpečnosti
před 10 hodinami
"Je to hanba." Trump odpověděl na indický útok proti Pákistánu
Americký prezident Donald Trump označil indický útok na Pákistán za „hanbu“. Řekl to v úterý večer, pár chvil poté, co Indové spustili vojenskou akci údajně zaměřenou proti teroristům.
Zdroj: Jakub Jurek