NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc

NASA oznámila další zpoždění v programu Artemis, který má poprvé za více než 50 let vrátit astronauty na Měsíc. Mise plánovaná na rok 2026 se nyní odkládá nejdříve na polovinu roku 2027. I průkopnická mise, během níž měli astronauti obletět Měsíc v září 2025, byla posunuta nejdříve na duben 2026.

Zpoždění je částečně způsobeno problémy s modulem Orion, který bude během těchto misí sloužit jako domov astronautů. NASA dříve odhalila, že tepelný štít kosmické lodi, který chrání Orion při návratu do atmosféry Země, během nepilotované mise Artemis I v roce 2022 neočekávaně opotřeboval a spálil.

Podle administrátora NASA Billa Nelsona bylo provedeno rozsáhlé testování, které mělo odhalit rizika pro astronauty při návratu na Měsíc. Testy pomohly identifikovat hlavní příčinu problémů s tepelným štítem, uvedl server CNN.

Problém se týkal způsobu, jakým Orion vstupuje do zemské atmosféry po návratu z hlubokého vesmíru, uvedla zástupkyně administrátora NASA Pam Melroyová. Kapsle Orion používá manévr nazývaný „skákavý návrat“ — podobný pohybu kamene, který poskakuje po hladině vody, aby zpomalila svůj sestup.

Během návratu při misi Artemis I se však ukázalo, že teplo se akumulovalo uvnitř vnější vrstvy tepelného štítu, což vedlo k neočekávanému opotřebení. NASA plánuje tento problém řešit upravením trajektorie mise Artemis II, aby se snížila doba, po kterou Orion „skáče“ po atmosféře.

Toto oznámení je dalším zpožděním v rámci programu Artemis, který je klíčovým pilířem NASA pro průzkum vesmíru. Program zaznamenal řadu změn časového harmonogramu od svého zahájení. Doposud byla uskutečněna pouze jedna nepilotovaná zkušební mise: Artemis I v roce 2022.

Zpoždění posouvají cílové datum přistání mise Artemis III, která má dopravit astronauty na povrch Měsíce, blíže k původnímu plánu NASA před nástupem administrativy Donalda Trumpa. Před jeho zvolením NASA plánovala přistání na Měsíci v roce 2028. V roce 2019 však tehdejší viceprezident Mike Pence oznámil záměr urychlit harmonogram a stanovil termín přistání na rok 2024.

Toto rozhodnutí bylo částečně reakcí na soupeření s Čínou v oblasti průzkumu vesmíru. Kongres USA opakovaně varoval před rizikem ztráty dominance USA v této oblasti. Čína oznámila své plány přistát na Měsíci s posádkou do roku 2030.

NASA zdůrazňuje důležitost přistání na jižním pólu Měsíce, který je považován za místo bohaté na zásoby vodního ledu. Tento led by mohl být využit k výrobě raketového paliva nebo jako zdroj pitné vody. Administrátor NASA Bill Nelson uvedl, že je nezbytné, aby Spojené státy zajistily svou přítomnost na jižním pólu Měsíce a nepřenechaly tuto oblast Číně.

Zpoždění přichází v době, kdy NASA čelí další fázi přechodu. Nová administrativa Donalda Trumpa oznámila záměr jmenovat Jareda Isaacmana, miliardáře s úzkými vazbami na Elona Muska a SpaceX, novým administrátorem NASA.

Isaacman veřejně kritizoval některé aspekty programu Artemis, včetně rozhodnutí NASA zadat více kontraktů na vývoj lunárního přistávacího modulu. Tyto změny by mohly přinést další posuny v harmonogramu mise. 

Související

Dosud nejdetailnější snímek Slunce. Na fotografii srovnání s velikostí Spojených států

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce

Vědci představili první snímek Slunce, který pořídil největší sluneční dalekohled na světě – americký Daniel K. Inouye Solar Telescope. Nově pořízený obraz zachycuje povrch naší hvězdy s nebývalou přesností a ukazuje složitou dynamiku Slunce v ohromujících detailech.

Více souvisejících

vesmir vesmír, Měsíc NASA

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Čína, ilustrační fotografie.

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí

Čína vyzvala Indii a Pákistán k maximální zdrženlivosti poté, co se obě země v noci na středu ocitly v ozbrojeném konfliktu, zejména v citlivém regionu Kašmíru. Přestože Peking oficiálně apeluje na mír a stabilitu, v praxi se staví spíše na stranu Islámábádu. Čínsko-pákistánské vztahy nejsou mimořádně dobré jen kvůli strategickému partnerství, ale i v důsledku vlastních dlouhodobých pohraničních sporů obou zemí s Indií.

před 8 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 

před 9 hodinami

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák

Česká hokejová reprezentace už odletěla do Dánska, kde bude od pátku 9. května hrát základní skupinu B. V ní se postupně utká se Švýcarskem, Norskem, Dánskem, Maďarskem, Kazachstánem, Německem a USA. První zápas hraje hned v první hrací den od 16:20, proto už v úterý byl vidět celý tým na ruzyňském letišti, z jehož terminálu 3 odletěli hráči stejným letadlem jako švýcarský tým, který se poslední víkend v Brně zúčastnil Českých hokejových her.

před 9 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Evakuace či sestřely stíhaček. Konflikt mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru sílí

Ozbrojený konflikt mezi Indií a Pákistánem v oblasti Kašmíru nadále eskaluje. Obě strany hlásí ztráty a pokračují v ozbrojených akcích i výměně palby přes demarkační linii. Pákistánská strana ohlásila sestřelení několika indických stíhaček francouzské výroby. Úřady na obou stranách vyzývají obyvatele z ohrožených oblastí k evakuaci.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

"Je to hanba." Trump odpověděl na indický útok proti Pákistánu

Americký prezident Donald Trump označil indický útok na Pákistán za „hanbu“. Řekl to v úterý večer, pár chvil poté, co Indové spustili vojenskou akci údajně zaměřenou proti teroristům. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy