Mimozemská loď pod povrchem Měsíce? Vědec promluvil o záhadném objevu

Měsíc je mým oblíbeným vesmírným tělesem, přiznává Don Lincoln v komentáři pro server CNN. Fyzik, který působí na prestižním americkém vědeckém pracovišti Fermilab, připomíná, že Měsíc je nejen krásný a svůdný, ale je dost blízko, aby jej mohli navštěvovat a zkoumat astronauti, a zároveň dost daleko, aby si uchovával mnohá tajemství.

Máme se co učit

Nejde o nějaká metaforická tajemství, konstatuje expert. Poukazuje, že vědecká studie publikovaná nedávno v odborném časopise Geophysical Research Letters tvrdí, že vědci objevili hluboko pod povrchem Měsíce velké množství nečekané hmoty.

Vedoucí výzkumného týmu, planetární geofyzik Peter B. James, při prezentaci objevu na Baylor University vysvětlil, že množství hmoty je obrovské a jedná se o kus kovu pětkrát větší než ostrov Havaj, připomíná Lincoln. Dodává, že hmota se nachází pod pánví South Pole-Aitken, velkým impaktním kráterem na odvrácené straně Měsíce.

"V obecné rovině nám objev tak velkého a nečekaného rozměru na povrchu Měsíce připomíná, že se mám ještě hodně co učit o vzniku Sluneční soustavy," píše fyzik. Podotýká, že kráter South Pole-Aitken je zhruba 2 tisíce kilometrů široký a několik kilometrů hluboký, a přesto není viditelný ze Země.

Nově objevená hmota váží 2 kvintiliony kilogramů - v pozemských podmínkách 4,8 kvintilionů - a leží na 300 kilometrů pod měsíčním povrchem, konstatuje odborník. Vysvětluje, že objev vědci učinili díky kombinaci přesných topografických dat ze sondy Lunar Reconnaissance Orbiter a gravitačních měření sondy GRAIL, ze kterých vyplývá, že pod kráterem je silnější gravitace díky dodatečné hmotě, přičemž samotná váha této hmoty stahuje kráter až o kilometr hlouběji.     

Může to znít jako hollywoodský trhák, ale vědci, kteří objev učinili, nevěří, že jde o mimozemskou loď plnou vojáků, která čeká na vhodný moment, aby zaútočila na Zemi, zdůrazňuje Lincoln. Vysvětluje, že Jamesův tým si spíše myslí, že hmota pochází z dávného dopadu jiného tělesa na měsíční povrch, ke kterému došlo před čtyřmi miliardami let.

Čekají nás další objevy

"Tato hypotéza je naprosto smysluplná," pokračuje fyzik. Připomíná, že mladá Sluneční soustava byla plná objektů od velikosti oblázků po malé planety a má se ostatně za to, že Měsíc vznikl zhruba před 4,5 miliardami let, kdy objekt o velikosti Marsu kolidoval se Zemí, což vyvrhlo mnoho hmoty, která dopadla nejen zpět na naší planetu, ale také vytvořila disk obíhajících úlomků, z nichž se nakonec Měsíc zformoval.

Nejsmysluplnější vysvětlení existence hmoty pod kráterem South Pole-Aitken podle vědců zní, že krátce poté, co se Měsíc po svém vzniku stabilizoval, byl jeho povrch zasažen velkým asteroidem v relativně malé rychlosti a velmi vysokém úhlu, konstatuje odborník. Tato hypotéza podle něj vysvětluje některé dlouhodobě známé rysy měsíční topografie v okolí kráteru a také polohu objevené hmoty vůči jeho středu.  

Tato hypotéza je zřejmě nejpravděpodobnější, ale Jamesův tým nechává prostor i další možnosti, že hmota pochází z pozdější krystalizace hustých oxidů na měsíční kůře, kdy tuhlo měsíční magma, konstatuje Lincoln. Přiznává, že k definitivnímu prokázání původu objevené anomálie bude třeba dodatečný výzkum.

Ačkoliv rozumíme základním rysům, pouze pečlivý výzkum dalších těles z naší planetární rodiny nám umožní poznat potřebné detaily, naznačuje fyzik. Považuje za pravděpodobné, že další zkoumání odhalí jiné pozůstatky dávných vesmírných kolisí.

"A pokud se ukáže, že Hollywood měl pravdu a konečně jsme našli skrytou mimozemskou základnu,dobrovolně se hlásím na misi. NASA...víš, kde mě najdeš," uzavírá pro odlehčení vědec.

Související

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc

NASA oznámila další zpoždění v programu Artemis, který má poprvé za více než 50 let vrátit astronauty na Měsíc. Mise plánovaná na rok 2026 se nyní odkládá nejdříve na polovinu roku 2027. I průkopnická mise, během níž měli astronauti obletět Měsíc v září 2025, byla posunuta nejdříve na duben 2026.

Více souvisejících

vesmír, Měsíc USA (Spojené státy americké) NASA

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko bude mít novou koncepci zahraniční politiky. Vláda řešila čínský kyberútok

Koncepce naší zahraniční politiky klade důraz na zajištění bezpečnosti státu a jeho občanů i na členství ČR v EU a NATO. Na středečním jednání schválila vláda klíčový strategický dokument, který formuluje základní cíle a priority české zahraniční diplomacie pro další roky. Věnovala se i odškodnění protiprávně sterilizovaných osob nebo zabezpečení funkční zdravotní záchranné služby v příhraniční oblasti se Slovenskem.

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že izraelská armáda při nedávném leteckém útoku zabila Muhammada Sinvára, klíčového vojenského představitele Hamásu a mladšího bratra bývalého vůdce tohoto hnutí Jahji Sinvára. Ten byl zabit již v říjnu minulého roku při izraelské operaci na jihu Pásma Gazy.

včera

Internet

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi

Americké úřady zahájily vyšetřování čínské technologické firmy TP-Link kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel a závažným obavám o kyberbezpečnost. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je TP-Link podezřelý z agresivní cenové politiky, která má za cíl vytlačit konkurenci z trhu. Kromě toho čelí firma také obviněním, že její síťová zařízení, zejména routery, představují riziko pro americkou národní bezpečnost.

včera

Ukrajinská armáda

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?

Ukrajina zvažuje uvolnění válečných omezení na vývoz zbraní, což by mohlo zásadně změnit její vztahy s Evropou. Opatření přijaté na začátku ruské invaze mělo zamezit vývozu vojenského materiálu, který byl nezbytný pro obranu země. Dnes je však situace jiná: ukrajický obranný průmysl dokáže vyrábět mnohem víc, než stát aktuálně dokáže koupit.

včera

Elon Musk

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi

Elon Musk otevřeně kritizoval nový výdajový a daňový zákon prezidenta Donalda Trumpa, který byl minulý týden těsně schválen Sněmovnou reprezentantů. Návrh, označovaný Trumpem za „velký a krásný“, obsahuje biliony dolarů na daňové úlevy, zvýšení rozpočtu na obranu a rozšíření vládních výdajů. Nyní míří do Senátu.

včera

včera

Ilustrační foto

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně

Prezident Vladimir Putin je údajně ochoten jednat o mírovém urovnání války na Ukrajině, avšak jen za předpokladu, že Západ přistoupí na několik klíčových podmínek – včetně písemného závazku, že Severoatlantická aliance se nebude dále rozšiřovat na východ. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na tři ruské zdroje obeznámené s probíhajícími jednáními.

včera

včera

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?

Letní prázdniny jsou pro školáky jedním z nejočekávanějších období školního roku, kdy si mohou odpočinout a načerpat nové síly před dalším školním rokem. Délka letních prázdnin se po celém světě výrazně liší, zatímco někde si studenti dopřávají několik málo týdnů, jinde mají až 3 měsíce volna.

Zdroj: Zuzana Zídková

Další zprávy