Měsíc je mým oblíbeným vesmírným tělesem, přiznává Don Lincoln v komentáři pro server CNN. Fyzik, který působí na prestižním americkém vědeckém pracovišti Fermilab, připomíná, že Měsíc je nejen krásný a svůdný, ale je dost blízko, aby jej mohli navštěvovat a zkoumat astronauti, a zároveň dost daleko, aby si uchovával mnohá tajemství.
Máme se co učit
Nejde o nějaká metaforická tajemství, konstatuje expert. Poukazuje, že vědecká studie publikovaná nedávno v odborném časopise Geophysical Research Letters tvrdí, že vědci objevili hluboko pod povrchem Měsíce velké množství nečekané hmoty.
Vedoucí výzkumného týmu, planetární geofyzik Peter B. James, při prezentaci objevu na Baylor University vysvětlil, že množství hmoty je obrovské a jedná se o kus kovu pětkrát větší než ostrov Havaj, připomíná Lincoln. Dodává, že hmota se nachází pod pánví South Pole-Aitken, velkým impaktním kráterem na odvrácené straně Měsíce.
"V obecné rovině nám objev tak velkého a nečekaného rozměru na povrchu Měsíce připomíná, že se mám ještě hodně co učit o vzniku Sluneční soustavy," píše fyzik. Podotýká, že kráter South Pole-Aitken je zhruba 2 tisíce kilometrů široký a několik kilometrů hluboký, a přesto není viditelný ze Země.
Nově objevená hmota váží 2 kvintiliony kilogramů - v pozemských podmínkách 4,8 kvintilionů - a leží na 300 kilometrů pod měsíčním povrchem, konstatuje odborník. Vysvětluje, že objev vědci učinili díky kombinaci přesných topografických dat ze sondy Lunar Reconnaissance Orbiter a gravitačních měření sondy GRAIL, ze kterých vyplývá, že pod kráterem je silnější gravitace díky dodatečné hmotě, přičemž samotná váha této hmoty stahuje kráter až o kilometr hlouběji.
Může to znít jako hollywoodský trhák, ale vědci, kteří objev učinili, nevěří, že jde o mimozemskou loď plnou vojáků, která čeká na vhodný moment, aby zaútočila na Zemi, zdůrazňuje Lincoln. Vysvětluje, že Jamesův tým si spíše myslí, že hmota pochází z dávného dopadu jiného tělesa na měsíční povrch, ke kterému došlo před čtyřmi miliardami let.
Čekají nás další objevy
"Tato hypotéza je naprosto smysluplná," pokračuje fyzik. Připomíná, že mladá Sluneční soustava byla plná objektů od velikosti oblázků po malé planety a má se ostatně za to, že Měsíc vznikl zhruba před 4,5 miliardami let, kdy objekt o velikosti Marsu kolidoval se Zemí, což vyvrhlo mnoho hmoty, která dopadla nejen zpět na naší planetu, ale také vytvořila disk obíhajících úlomků, z nichž se nakonec Měsíc zformoval.
Nejsmysluplnější vysvětlení existence hmoty pod kráterem South Pole-Aitken podle vědců zní, že krátce poté, co se Měsíc po svém vzniku stabilizoval, byl jeho povrch zasažen velkým asteroidem v relativně malé rychlosti a velmi vysokém úhlu, konstatuje odborník. Tato hypotéza podle něj vysvětluje některé dlouhodobě známé rysy měsíční topografie v okolí kráteru a také polohu objevené hmoty vůči jeho středu.
Tato hypotéza je zřejmě nejpravděpodobnější, ale Jamesův tým nechává prostor i další možnosti, že hmota pochází z pozdější krystalizace hustých oxidů na měsíční kůře, kdy tuhlo měsíční magma, konstatuje Lincoln. Přiznává, že k definitivnímu prokázání původu objevené anomálie bude třeba dodatečný výzkum.
Ačkoliv rozumíme základním rysům, pouze pečlivý výzkum dalších těles z naší planetární rodiny nám umožní poznat potřebné detaily, naznačuje fyzik. Považuje za pravděpodobné, že další zkoumání odhalí jiné pozůstatky dávných vesmírných kolisí.
"A pokud se ukáže, že Hollywood měl pravdu a konečně jsme našli skrytou mimozemskou základnu,dobrovolně se hlásím na misi. NASA...víš, kde mě najdeš," uzavírá pro odlehčení vědec.
Související
Čínská sonda našla na Měsíci vodu
Yemi A.D. do vesmíru nepoletí. Japonec zrušil "neuskutečnitelnou" misi
vesmír, Měsíc , USA (Spojené státy americké) , NASA
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 3 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 5 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 5 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 6 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 6 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 7 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 7 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 7 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 8 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 9 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 10 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 10 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News.
Zdroj: Libor Novák