Rok 2012 byl nejbezpečnějším v historii letecké dopravy

Haag - Minulý rok byl nejbezpečnějším v civilní letecké přepravě za celou její poválečnou historii. Tvrdí to alespoň v Nizozemsku sídlící společnost Aviation Safety Network (ASN), která letecké nehody monitoruje. Celkem loni při leteckých neštěstích zahynulo 475 lidí. Informuje server CNN.

Organizace zaznamenala 23 leteckých nehod po celém světě, při nichž umírali lidé. Stroje přepravující cestující však havarovali pouze v 11 případech, což je nejméně od roku 1945, kdy začaly být vedeny statistiky. Jedná se rovněž o výrazné zlepšení průměrné nehodovosti za posledních desetiletí, která činí 16 katastrof za rok. Významně klesl rovněž počet obětí. Loni zahynulo o 298 osob méně, než je desetiletý průměr. Nehody si vyžádaly o 11 životů méně než v předchozím nejméně tragickém roce 2011.

"Od roku 1997 počty leteckých nehod konstantně klesají, zřejmě díky prohlubujícím se bezpečnostním opatřením ze strany mezinárodních leteckých organizací," dodal prezident ASN Harro Ranter.

Nejtragičtější letecká nehoda za uplynulý rok se odehrála 3 června  v nigerijském Lagosu. Na palubě stroje MD-83 zahynulo 153 lidí a 10 osob na zemi.

Související

Letadla, ilustrační foto

Izrael se údajně připravuje na možnost války. Aerolinky kvůli obavám z konfliktu ruší lety

Izrael chce zasáhnout libanonské militantní hnutí Hizballáh, ale zároveň se snaží zabránit tomu, aby region upadl do totální války. Dnes to uvedl nejmenovaný vysoce postavený zdroj z izraelského ministerstva obrany. Další dva představitelé však uvedli, že Izrael se připravuje na možnost několika dnů bojů. Uvedla to agentura Reuters s tím, že aerolinky kvůli obavám z války ruší lety.

Více souvisejících

letadla, letectví Letecké nehody

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Fiala

Piráti ve vládě končí, říká Fiala. Bartošovo ministerstvo svěřil Jurečkovi

Piráti opustí vládu, řekl končící vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) na středečním jednání kabinetu premiérovi Petru Fialovi (ODS). Podle Fialy závisejí další kroky na tom, kdy nejmenší strana z vlády odejde. Sám už prezidentovi odeslal návrh na odvolání Bartoše. Řízením ministerstva pro místní rozvoj by měl být dočasně pověřen ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Válka v Gaze

Hizballáh v odvetě za útok pagery vypálil raketu na sídlo Mosadu

Libanonské proiránské hnutí Hizballáh se přihlásilo k odpovědnosti za středeční raketový útok na střední Izrael. Uvedlo, že balistickou raketou Kádir 1 mířilo na velitelství izraelské rozvědky Mosad nedaleko Tel Avivu. O útoku informoval zpravodajský web Times of Israel (TOI).

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Jan Hamáček

Sociálním demokratům vykradli hlasy populisté. Stav české levice je tragický

Stav levice v České republice je tristní. Stojí za tím řada faktorů v čele se slabou sociální demokracií a populisty, kteří slíbí úplně cokoliv, aby se dostali do sněmovny. Začínají na to doplácet i Piráti s programem založeným na liberalismu a progresivismu, ten totiž konzervativnějšího voliče nijak nezasáhne.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Prohra vládních stran ukazuje na jasný trend: Toto je poslední mandát Fialovy vlády

Zatímco hnutí ANO poměrně suverénně ovládlo krajské volby, vládní strany mají řadu podnětů k zamyšlení. Celonárodní vedení politiky se propsalo do krajů a rozhodlo o podobách zastupitelství. Kromě náročné politické situace za tím stojí i nezvládnutá komunikace vlády Petra Fialy – a tím pádem upadnutí v nemilost u velké části českého elektorátu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy