Harrisová válcuje Trumpa. Vede prakticky ve všech předvolebních průzkumech

Americká viceprezidentka a demokratická kandidátka na prezidenta Kamala Harrisová vede v nejnovějších celonárodních předvolebních průzkumech před svým republikánským soupeřem, bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Jeden z průzkumů však naznačuje těsný souboj, uvedl server The Economist.

Průzkum agentury SSRS pro CNN ukazuje, že šest týdnů před volbami podporuje Harrisovou 48 % lidí, zatímco Trumpa 47 %. To naznačuje, že boj o Bílý dům bude velmi těsný.

Průzkum byl proveden mezi 19. a 22. zářím na vzorku 2074 registrovaných voličů, přičemž statistická odchylka je tři procentní body.

V jiném průzkumu, který provedla agentura Ipsos pro Reuters, má Harrisová náskok šesti procentních bodů. V tomto průzkumu získala podporu 46,6 % respondentů, zatímco Trumpa podpořilo 40,5 %.

Harrisová tak má o něco větší náskok než v předchozím průzkumu Ipsosu z 12. září, kdy vedla před Trumpem o pět procentních bodů.

Nejnovější průzkum Ipsosu probíhal tři dny a skončil v pondělí. Zúčastnilo se ho přes internet 1029 dospělých, včetně 871 registrovaných voličů. Statistická odchylka je přibližně čtyři procenta.

Tyto celonárodní průzkumy nabízejí důležitý pohled na postoj voličů, ale vítěze listopadových voleb určí Sbor volitelů na základě výsledků z jednotlivých amerických států.

Rozhodující budou pravděpodobně výsledky v sedmi státech, tzv. swing states, které nejsou voličsky jednoznačně vyhraněné, uvádí agentura Reuters. Patří sem Pensylvánie, Georgie, Severní Karolína, Michigan, Arizona, Nevada a Wisconsin.

Trump vede ve třech z těchto států – v Arizoně, Georgii a Severní Karolíně, jak vyplývá z nejnovějšího průzkumu deníku The New York Times a institutu při univerzitě Siena College. 

Související

Kamala Harrisová Komentář

Moc plytkých slibů? Jak Harrisová ztratila jedinečnou možnost být první prezidentkou USA

Republikán Donald Trump minulý týden v amerických prezidentských volbách suverénně porazil demokratku Kamalu Harrisovou. Ač kandidátce Demokratické strany průzkumy přisuzovaly daleko větší úspěch, nedokázala získat ani jeden z rozhodujících států. Spojené státy si tak na první ženskou prezidentku v historii počkají ještě minimálně další čtyři roky.
Vladimir Putin

Rusové vysvětlili, proč Kreml doufal ve vítězství Harrisové. Jde o Ukrajinu

K nelibosti Moskvy skončily americké prezidentské volby vítězstvím Donalda Trumpa. Zdroje z Ruska vysvětlily, proč Kreml doufal v triumf viceprezidentky Kamaly Harrisové. Podle serveru Meduza šlo o kalkul související s válkou na Ukrajině. Předpokládal se totiž scénář, který by odvrátil zraky Američanů od konfliktu. 

Více souvisejících

prezidentské volby USA 2024 Kamala Harrisová Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

včera

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy