Zatímco některé americké státy pokračují v tradici poprav osob odsouzených za těžké trestné činy, jiné trest smrti už zrušily. Americké ústava kapitální trest umožňuje, je ale na každém státu, jestli ho bude provádět.
V americkém státu Missouri v úterý smrtící injekcí popravili Marcella Williamse, který byl odsouzen za vraždu novinové reportérky Felicie Gayleové z roku 1998. Informovaly o tom americké servery USA Today a CNN.
Jeho obhájci vyvinuli velkou snahu o odvolání. Ani přes „nové důkazy“ a označení výběru poroty za „zaujaté“ ale neuspěli. Dokonce obvinili soudní zaměstnance z kontaminace zbraně.
„Ačkoli ochotně přiznával špatnosti, kterých se během svého života dopustil, nikdy nezaváhal v tvrzení, že je nevinný v případě zločinu, za který byl dnes večer odsouzen k smrti,“ prohlásil jeho obhájce Larry Komp.
Williams až do konce trval na své nevině. „Ačkoli jsme zdrceni a nevěříme tomu, co stát provedl nevinnému člověku, utěšuje nás, že tento svět opustil v míru,“ dodal Komp.
Nejde ale o první popravu v USA za poslední dobu. Podle agentury AP se má odehrát během týdne celkem pět poprav.
Před pěti dny byl v Jižní Karolíně popraven Freddie Owens. Toho tamní soud odsoudil k smrti za vraždu prodavačky Irene Gravesové při loupežném přepadení v Greenville. Stejně jako Williams zemřel na následky vpíchnutí smrtící injekce.
Owens rovněž až do své popravy trval na své nevinně, podpořil ho i spolupachatel Steven Golden. Ten tvrdil, že on sám nebyl střelcem ale „přísahá, že zná totožnost této osoby“. Goldenovo místopřísežné prohlášení ale Owensovi nijak nepomohlo.
„Toto nové místopřísežné prohlášení je v příkrém rozporu s Goldenovou výpovědí u soudu s Owensem v roce 1999, u prvního obnoveného procesu v roce 2003 a ve výpovědi, kterou poskytl strážcům zákona bezprostředně poté, co se v roce 1997 podílel na spáchání zločinů,“ informoval soud v usnesení.
Od obnovení trestu smrti v 70. letech bylo ve Spojených státech popraveno bezmála 1600 vězňů. Nejvyšší počet – 98 odsouzenců – byl především státními orgány zabit v roce 1999. Letos se odehrálo už 14 poprav, o deset méně oproti loňskému roku. Nejméně vězňů od roku 1983, tedy sedm, bylo popraveno v roce 2020.
Podle serveru deathpenaltyinfo.org je plánováno poměrně velké množství poprav, není ale ještě jisté, kdy se odehrají. Nejvíce odsouzenců čeká na smrt v Oklahomě, jejich počet se šplhá na patnáct. V Texasu a Ohio čeká na popravu po osmi lidech, v Alabamě tři a v Missouri čtyři. V jiných státech jde o jedince.
Dvě popravy se odehrají už ve čtvrtek, jde o odsouzence Emmanuela Antonia Littlejohna z Oklahomy a Alana Eugena Millera z Alabamy. Do konce roku je kromě těchto přesně naplánováno ještě sedm poprav. V roce 2025 americké úřady popraví jedenáct lidí, v roce 2026 minimálně deset. Dalších pět poprav je naplánováno na rok 2027.
Trestní legislativa Spojených států umožňuje tresty smrti, některé státy ale tuto možnost odsouzení zakázaly. Jde zejména o státy na severovýchodě USA. Ve třech státech pak existuje moratorium na popravy, jsou jimi Pensylvánie, Oregon a Kalifornie.
Celkem je podle serveru procon.org popravování odsouzenců umožněno ve 24 státech USA, 23 dalších tento trest zakázalo. Jako úplně poslední k tomuto kroku přistoupila Virginie v roce 2021. Virginie používala trest smrti už od roku 1604 a jen od roku 1976 popravila celkem 113 osob.
„Nemůžeme odsuzovat lidi k tomuto nejvyššímu trestu s vědomím, že systém nefunguje pro všechny stejně. Rasismus a diskriminace z naší minulosti se v našich systémech ozývá i dnes. A jak pokračujeme v překonávání břemene této minulosti, je nezbytné, abychom také změnili systémy, v nichž nerovnost nadále bují,“ popsal tehdejší demokratický guvernér Virginie Ralph Northam.
Související

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii

Putin Trumpovo rozčarování ignoruje. Kreml je dle expertů vždy připraven na nejhorší variantu
USA (Spojené státy americké) , Trest smrti
Aktuálně se děje
před 19 minutami

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii
před 47 minutami

Zdražování nafty má pokračovat. Ve světě panují obavy z jejího nedostatku
před 1 hodinou

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit
před 1 hodinou

Izrael oznámil pozemní operaci v Libanonu. Křehké příměří se rozpadá, hrozí další konflikt
před 1 hodinou

Exprezidenta Juna znovu zatkli. Jihokorejci se obávají, že by ničil důkazy
před 2 hodinami

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu
před 2 hodinami

Další prázdninová tragédie. Hoch zemřel po pádu ze střechy továrny
před 3 hodinami

Další bezesná noc nad Kyjevem. Masivní ruský útok zabil důchodkyni a mladou policistku
před 3 hodinami

Uzavírka Staroměstské se protáhne na měsíc, naznačil Hřib
před 4 hodinami

Putin Trumpovo rozčarování ignoruje. Kreml je dle expertů vždy připraven na nejhorší variantu
před 5 hodinami

Příjemné letní počasí přetrvá. Po víkendu se oteplí, ale jen nepatrně
včera

Důchody a novinka ohledně tisícovky navíc. V červenci nastává změna
včera

Australanka je vinná z trojnásobné vraždy. Smrtícím prostředkem se staly houby
včera

Dva incidenty na D3. Dálnici uzavřely hořící kamion i nehoda
včera

Vláda zakázala čínské služby ve státní správě. Znovu řešila i páteční blackout
včera

Rusko může za sestřelení letounu MH17 nad východní Ukrajinou, rozhodl soud
včera

Předsezónní strasti a radosti fotbalové Slavie. Hlásí posily i zranění, zůstane kouč Trpišovský?
včera

Fico promluvil u soudu, ale nikoliv osobně. Atentátník odmítá doživotí
včera

Šok v Red Bullu: Christian Horner po dvou dekádách končí na pozici šéfa
včera
Izrael chce přesídlit lidi z Gazy do „humanitárního města“. Šlo by zřejmě o válečný zločin
Izrael plánuje výstavbu „humanitárního města“ v Rafahu na jihu pásma Gazy pro statisíce palestinských uprchlíků. Podle ministra obrany Israela Katze má jít o uzavřenou zónu, kterou budou spravovat mezinárodní orgány a Palestinci nebudou moci odejít. Projekt, inspirovaný návrhem amerického prezidenta Donalda Trumpa na přesídlení Palestinců do jiných zemí, čelí ostré kritice. Podle právníka by mohl představovat válečný zločin, proti se postavila i Británie s Katarem.
Zdroj: Jakub Jurek