V USA proběhly další popravy, letos se jich chystá ještě sedm. Část států už trest smrti zrušila

Zatímco některé americké státy pokračují v tradici poprav osob odsouzených za těžké trestné činy, jiné trest smrti už zrušily. Americké ústava kapitální trest umožňuje, je ale na každém státu, jestli ho bude provádět.

V americkém státu Missouri v úterý smrtící injekcí popravili Marcella Williamse, který byl odsouzen za vraždu novinové reportérky Felicie Gayleové z roku 1998. Informovaly o tom americké servery USA Today a CNN.

Jeho obhájci vyvinuli velkou snahu o odvolání. Ani přes „nové důkazy“ a označení výběru poroty za „zaujaté“ ale neuspěli. Dokonce obvinili soudní zaměstnance z kontaminace zbraně.

„Ačkoli ochotně přiznával špatnosti, kterých se během svého života dopustil, nikdy nezaváhal v tvrzení, že je nevinný v případě zločinu, za který byl dnes večer odsouzen k smrti,“ prohlásil jeho obhájce Larry Komp.

Williams až do konce trval na své nevině. „Ačkoli jsme zdrceni a nevěříme tomu, co stát provedl nevinnému člověku, utěšuje nás, že tento svět opustil v míru,“ dodal Komp.

Nejde ale o první popravu v USA za poslední dobu. Podle agentury AP se má odehrát během týdne celkem pět poprav.

Před pěti dny byl v Jižní Karolíně popraven Freddie Owens. Toho tamní soud odsoudil k smrti za vraždu prodavačky Irene Gravesové při loupežném přepadení v Greenville. Stejně jako Williams zemřel na následky vpíchnutí smrtící injekce.

Owens rovněž až do své popravy trval na své nevinně, podpořil ho i spolupachatel Steven Golden. Ten tvrdil, že on sám nebyl střelcem ale „přísahá, že zná totožnost této osoby“. Goldenovo místopřísežné prohlášení ale Owensovi nijak nepomohlo.

„Toto nové místopřísežné prohlášení je v příkrém rozporu s Goldenovou výpovědí u soudu s Owensem v roce 1999, u prvního obnoveného procesu v roce 2003 a ve výpovědi, kterou poskytl strážcům zákona bezprostředně poté, co se v roce 1997 podílel na spáchání zločinů,“ informoval soud v usnesení.

Od obnovení trestu smrti v 70. letech bylo ve Spojených státech popraveno bezmála 1600 vězňů. Nejvyšší počet – 98 odsouzenců – byl především státními orgány zabit v roce 1999. Letos se odehrálo už 14 poprav, o deset méně oproti loňskému roku. Nejméně vězňů od roku 1983, tedy sedm, bylo popraveno v roce 2020.

Podle serveru deathpenaltyinfo.org je plánováno poměrně velké množství poprav, není ale ještě jisté, kdy se odehrají. Nejvíce odsouzenců čeká na smrt v Oklahomě, jejich počet se šplhá na patnáct. V Texasu a Ohio čeká na popravu po osmi lidech, v Alabamě tři a v Missouri čtyři. V jiných státech jde o jedince.

Dvě popravy se odehrají už ve čtvrtek, jde o odsouzence Emmanuela Antonia Littlejohna z Oklahomy a Alana Eugena Millera z Alabamy. Do konce roku je kromě těchto přesně naplánováno ještě sedm poprav. V roce 2025 americké úřady popraví jedenáct lidí, v roce 2026 minimálně deset. Dalších pět poprav je naplánováno na rok 2027.

Trestní legislativa Spojených států umožňuje tresty smrti, některé státy ale tuto možnost odsouzení zakázaly. Jde zejména o státy na severovýchodě USA. Ve třech státech pak existuje moratorium na popravy, jsou jimi Pensylvánie, Oregon a Kalifornie.

Celkem je podle serveru procon.org popravování odsouzenců umožněno ve 24 státech USA, 23 dalších tento trest zakázalo. Jako úplně poslední k tomuto kroku přistoupila Virginie v roce 2021. Virginie používala trest smrti už od roku 1604 a jen od roku 1976 popravila celkem 113 osob.

„Nemůžeme odsuzovat lidi k tomuto nejvyššímu trestu s vědomím, že systém nefunguje pro všechny stejně. Rasismus a diskriminace z naší minulosti se v našich systémech ozývá i dnes. A jak pokračujeme v překonávání břemene této minulosti, je nezbytné, abychom také změnili systémy, v nichž nerovnost nadále bují,“ popsal tehdejší demokratický guvernér Virginie Ralph Northam.

Související

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.
Kongres Spojených států amerických (United States Congress)

Vláda v USA kolabuje. Sněmovna zablokovala zákon o financování

Nad Spojenými státy se opět vznáší hrozba uzavření federální vlády, když návrh zákona o financování vlády podpořený Donaldem Trumpem ve Sněmovně reprezentantů neprošel. Ve čtvrtek večer se 38 republikánských zákonodárců vzepřelo svému budoucímu prezidentovi a hlasovalo proti návrhu. Uvedl to server BBC.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Trest smrti

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy