Zatímco některé americké státy pokračují v tradici poprav osob odsouzených za těžké trestné činy, jiné trest smrti už zrušily. Americké ústava kapitální trest umožňuje, je ale na každém státu, jestli ho bude provádět.
V americkém státu Missouri v úterý smrtící injekcí popravili Marcella Williamse, který byl odsouzen za vraždu novinové reportérky Felicie Gayleové z roku 1998. Informovaly o tom americké servery USA Today a CNN.
Jeho obhájci vyvinuli velkou snahu o odvolání. Ani přes „nové důkazy“ a označení výběru poroty za „zaujaté“ ale neuspěli. Dokonce obvinili soudní zaměstnance z kontaminace zbraně.
„Ačkoli ochotně přiznával špatnosti, kterých se během svého života dopustil, nikdy nezaváhal v tvrzení, že je nevinný v případě zločinu, za který byl dnes večer odsouzen k smrti,“ prohlásil jeho obhájce Larry Komp.
Williams až do konce trval na své nevině. „Ačkoli jsme zdrceni a nevěříme tomu, co stát provedl nevinnému člověku, utěšuje nás, že tento svět opustil v míru,“ dodal Komp.
Nejde ale o první popravu v USA za poslední dobu. Podle agentury AP se má odehrát během týdne celkem pět poprav.
Před pěti dny byl v Jižní Karolíně popraven Freddie Owens. Toho tamní soud odsoudil k smrti za vraždu prodavačky Irene Gravesové při loupežném přepadení v Greenville. Stejně jako Williams zemřel na následky vpíchnutí smrtící injekce.
Owens rovněž až do své popravy trval na své nevinně, podpořil ho i spolupachatel Steven Golden. Ten tvrdil, že on sám nebyl střelcem ale „přísahá, že zná totožnost této osoby“. Goldenovo místopřísežné prohlášení ale Owensovi nijak nepomohlo.
„Toto nové místopřísežné prohlášení je v příkrém rozporu s Goldenovou výpovědí u soudu s Owensem v roce 1999, u prvního obnoveného procesu v roce 2003 a ve výpovědi, kterou poskytl strážcům zákona bezprostředně poté, co se v roce 1997 podílel na spáchání zločinů,“ informoval soud v usnesení.
Od obnovení trestu smrti v 70. letech bylo ve Spojených státech popraveno bezmála 1600 vězňů. Nejvyšší počet – 98 odsouzenců – byl především státními orgány zabit v roce 1999. Letos se odehrálo už 14 poprav, o deset méně oproti loňskému roku. Nejméně vězňů od roku 1983, tedy sedm, bylo popraveno v roce 2020.
Podle serveru deathpenaltyinfo.org je plánováno poměrně velké množství poprav, není ale ještě jisté, kdy se odehrají. Nejvíce odsouzenců čeká na smrt v Oklahomě, jejich počet se šplhá na patnáct. V Texasu a Ohio čeká na popravu po osmi lidech, v Alabamě tři a v Missouri čtyři. V jiných státech jde o jedince.
Dvě popravy se odehrají už ve čtvrtek, jde o odsouzence Emmanuela Antonia Littlejohna z Oklahomy a Alana Eugena Millera z Alabamy. Do konce roku je kromě těchto přesně naplánováno ještě sedm poprav. V roce 2025 americké úřady popraví jedenáct lidí, v roce 2026 minimálně deset. Dalších pět poprav je naplánováno na rok 2027.
Trestní legislativa Spojených států umožňuje tresty smrti, některé státy ale tuto možnost odsouzení zakázaly. Jde zejména o státy na severovýchodě USA. Ve třech státech pak existuje moratorium na popravy, jsou jimi Pensylvánie, Oregon a Kalifornie.
Celkem je podle serveru procon.org popravování odsouzenců umožněno ve 24 státech USA, 23 dalších tento trest zakázalo. Jako úplně poslední k tomuto kroku přistoupila Virginie v roce 2021. Virginie používala trest smrti už od roku 1604 a jen od roku 1976 popravila celkem 113 osob.
„Nemůžeme odsuzovat lidi k tomuto nejvyššímu trestu s vědomím, že systém nefunguje pro všechny stejně. Rasismus a diskriminace z naší minulosti se v našich systémech ozývá i dnes. A jak pokračujeme v překonávání břemene této minulosti, je nezbytné, abychom také změnili systémy, v nichž nerovnost nadále bují,“ popsal tehdejší demokratický guvernér Virginie Ralph Northam.
Související
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
Republikáni ovládli Bílý dům i Kongres. Změní USA k obrazu svému? Ani zdaleka
USA (Spojené státy americké) , Trest smrti
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
před 4 hodinami
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
před 5 hodinami
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
před 5 hodinami
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
před 6 hodinami
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
před 7 hodinami
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
před 7 hodinami
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
před 7 hodinami
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
před 8 hodinami
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
před 9 hodinami
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
před 9 hodinami
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
před 9 hodinami
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
před 10 hodinami
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
před 10 hodinami
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
před 11 hodinami
O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29
před 11 hodinami
"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr
před 12 hodinami
Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu
před 12 hodinami
Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět
před 13 hodinami
Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak
Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV.
Zdroj: Jan Hrabě