Zatímco některé americké státy pokračují v tradici poprav osob odsouzených za těžké trestné činy, jiné trest smrti už zrušily. Americké ústava kapitální trest umožňuje, je ale na každém státu, jestli ho bude provádět.
V americkém státu Missouri v úterý smrtící injekcí popravili Marcella Williamse, který byl odsouzen za vraždu novinové reportérky Felicie Gayleové z roku 1998. Informovaly o tom americké servery USA Today a CNN.
Jeho obhájci vyvinuli velkou snahu o odvolání. Ani přes „nové důkazy“ a označení výběru poroty za „zaujaté“ ale neuspěli. Dokonce obvinili soudní zaměstnance z kontaminace zbraně.
„Ačkoli ochotně přiznával špatnosti, kterých se během svého života dopustil, nikdy nezaváhal v tvrzení, že je nevinný v případě zločinu, za který byl dnes večer odsouzen k smrti,“ prohlásil jeho obhájce Larry Komp.
Williams až do konce trval na své nevině. „Ačkoli jsme zdrceni a nevěříme tomu, co stát provedl nevinnému člověku, utěšuje nás, že tento svět opustil v míru,“ dodal Komp.
Nejde ale o první popravu v USA za poslední dobu. Podle agentury AP se má odehrát během týdne celkem pět poprav.
Před pěti dny byl v Jižní Karolíně popraven Freddie Owens. Toho tamní soud odsoudil k smrti za vraždu prodavačky Irene Gravesové při loupežném přepadení v Greenville. Stejně jako Williams zemřel na následky vpíchnutí smrtící injekce.
Owens rovněž až do své popravy trval na své nevinně, podpořil ho i spolupachatel Steven Golden. Ten tvrdil, že on sám nebyl střelcem ale „přísahá, že zná totožnost této osoby“. Goldenovo místopřísežné prohlášení ale Owensovi nijak nepomohlo.
„Toto nové místopřísežné prohlášení je v příkrém rozporu s Goldenovou výpovědí u soudu s Owensem v roce 1999, u prvního obnoveného procesu v roce 2003 a ve výpovědi, kterou poskytl strážcům zákona bezprostředně poté, co se v roce 1997 podílel na spáchání zločinů,“ informoval soud v usnesení.
Od obnovení trestu smrti v 70. letech bylo ve Spojených státech popraveno bezmála 1600 vězňů. Nejvyšší počet – 98 odsouzenců – byl především státními orgány zabit v roce 1999. Letos se odehrálo už 14 poprav, o deset méně oproti loňskému roku. Nejméně vězňů od roku 1983, tedy sedm, bylo popraveno v roce 2020.
Podle serveru deathpenaltyinfo.org je plánováno poměrně velké množství poprav, není ale ještě jisté, kdy se odehrají. Nejvíce odsouzenců čeká na smrt v Oklahomě, jejich počet se šplhá na patnáct. V Texasu a Ohio čeká na popravu po osmi lidech, v Alabamě tři a v Missouri čtyři. V jiných státech jde o jedince.
Dvě popravy se odehrají už ve čtvrtek, jde o odsouzence Emmanuela Antonia Littlejohna z Oklahomy a Alana Eugena Millera z Alabamy. Do konce roku je kromě těchto přesně naplánováno ještě sedm poprav. V roce 2025 americké úřady popraví jedenáct lidí, v roce 2026 minimálně deset. Dalších pět poprav je naplánováno na rok 2027.
Trestní legislativa Spojených států umožňuje tresty smrti, některé státy ale tuto možnost odsouzení zakázaly. Jde zejména o státy na severovýchodě USA. Ve třech státech pak existuje moratorium na popravy, jsou jimi Pensylvánie, Oregon a Kalifornie.
Celkem je podle serveru procon.org popravování odsouzenců umožněno ve 24 státech USA, 23 dalších tento trest zakázalo. Jako úplně poslední k tomuto kroku přistoupila Virginie v roce 2021. Virginie používala trest smrti už od roku 1604 a jen od roku 1976 popravila celkem 113 osob.
„Nemůžeme odsuzovat lidi k tomuto nejvyššímu trestu s vědomím, že systém nefunguje pro všechny stejně. Rasismus a diskriminace z naší minulosti se v našich systémech ozývá i dnes. A jak pokračujeme v překonávání břemene této minulosti, je nezbytné, abychom také změnili systémy, v nichž nerovnost nadále bují,“ popsal tehdejší demokratický guvernér Virginie Ralph Northam.
Související
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
Vláda v USA kolabuje. Sněmovna zablokovala zákon o financování
USA (Spojené státy americké) , Trest smrti
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
před 1 hodinou
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
před 2 hodinami
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
před 3 hodinami
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
před 4 hodinami
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
před 5 hodinami
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
před 6 hodinami
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
před 7 hodinami
Česko si připomíná oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
před 8 hodinami
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
před 9 hodinami
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
před 10 hodinami
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
včera
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
včera
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
včera
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
včera
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
včera
Rusko nesmí vyhrát. Budu jednat s Putinem, prohlásil Scholz
včera
USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa
včera
Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik
včera
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.
Zdroj: Libor Novák