Washington - Americký voják Bowe Bergdahl, jehož afghánské hnutí Taliban po pěti letech zajetí propustilo na svobodu výměnou za pětici svých členů, se prý chtěl vzdát amerického občanství. Uvedl to alespoň ve vzkazu, který zanechal ve svém stanu poté, co zmizel ze základny, říkají vojáci, kteří s Bergdahlem sloužili. Bergdahlův návrat vyvolal ve Spojených státech velké spory.
Podle nejmenovaného armádního představitele, kterého citovala americká Fox News, voják ve vzkazu vyjádřil své rozčarování z armády a naznačil, že se chce vzdát amerického občanství a nalézt Taliban. Podle jiného z vojáků Bergdahl v dopise vyjádřil touhu začít nový život. V emailech svým rodičům a v konverzacích s ostatními vojáky údajně kritizoval Ameriku i armádu.
"Stydím se za to, že jsem Američan," napsal prý svému otcovi. Armádní vyšetřování údajně před lety dospělo k závěru, že muž nepadl do zajetí, ale sám opustil jednotku. Na místě nechal zbraň i helmu a odešel vybaven pouze buzolou. Jeho kolegové tak mluví o tom, že není hrdinou, ale že by naopak měl být stíhán za dezerci.
Případ vyvolal v USA bouřlivou debatu. Šéf náčelníků štábů americké armády generál Martin Dempsey prohlásil, že Bergdahl bude považován "za nevinného až do prokázaní viny". Armáda nicméně podle Dempseye nemíní ignorovat nepřípustné chování a za svou údajnou dezerci může být Bergdahl stíhán.
Bývalý velitel Bergdahlovy jednotky Evan Buetow televizní stanici CNN popsal, že po vojákově zmizení začaly být útoky na jejich základnu ze strany Talibanu mnohem častější a také přesnější. Prý se proto začali obávat, že zmizelý voják mohl předat informace nepříteli, ať již pod nátlakem či dobrovolně.
Dnes v podstatě jednotný Tálibán neexistuje a hnutí „neo-Talibánu" je mnohem více rozptýlené. Část je řízena z pákistánské Kvéty radou Tálibánu, část operuje ve východním Afghánistánu a je řízena z Federálně spravovaných kmenových území v Pákistánu. Počet Tálibů v Afghánistánu včetně zahraničních bojovníků se v současnosti odhaduje na 25,000-35,000 bojovníků.
Stejně jako v minulosti hnutí Tálibů jedná vůči lidem z pozice vládců, a to i přesto, že mají jasné politické cíle a v novém prostředí nemají žádnou infrastrukturu, na kterou by se mohli spoléhat. Ve většině provincií Tálibán postupně ustanovil malé skupiny lidí, kteří prováděli útoky proti vládním budovám, policii nebo armádě.
S vytvořením větších skupin v horských oblastech pak Tálibové infiltrovali do dalších okresů a přibližují se k hlavním cestám, kde napadají konvoje koaličních sil a afghánské armády. V oblastech se slabou přítomností vlády se také snaží řídit záležitosti lidí. Natáčejí účast v mešitách, varují lidi, aby se neobraceli na státní soudy a místo toho své spory řešili prostřednictvím místních stařešin a mullů a podobně.
Ve většině venkovských oblastí, nezávisle na jejich síle v daném regionu, si také Tálibán vynucuje od místních mullů, stařešin a hlav rodin podporu, ať již formou sběru náboženské daně (zakátu), požadavkem jídla či zbraní. V některých oblastech Tálibové chodí dům od domu a říkají lidem: „jste přeci Afghánci, a máme tu přeci náboženský problém. Američani přijeli, ostatní přijeli, pracují tady proti našemu náboženství, chtějí Muslimy odvrátit na jinou víru, to je přeci hřích! Dokonce ženy v Saudské Arábii nám dávají své zlato a šperky pro podporu džihádu a vy jste Afghánci. Proč nějak nepomáháte?"
Tálibán také vybírá zakát od firem, které se podílejí na rekonstrukci země, a od obchodníků s opiem v jižních provinciích požadují zakát někdy až sedmkrát větší než od ostatních pod záminkou, že produkce opia je nemorální. Ve vesnicích, kde jim lidé odmítnou dát podporu, bývají případy, že Tálibán zabije pro výstrahu některého ze stařešinů nebo členů místních rodin, informuje irr.cz.
Související
Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News
Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti
Americká armáda (U.S. ARMY) , Bowe Bergdahl (americký voják) , Tálibán
Aktuálně se děje
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
včera
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
včera
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
včera
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
včera
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
včera
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
včera
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
včera
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
včera
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
včera
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
včera
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
včera
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
15. listopadu 2024 21:08
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
15. listopadu 2024 19:43
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad.
Zdroj: Jan Hrabě