Biden plánuje pro celé Spojené státy vyhlásit stav klimatické nouze

Americký prezident Joe Biden plánuje pro celé Spojené státy vyhlásit stav klimatické nouze, uvádí dnes s odvoláním na trojici informovaných zdrojů deník The Washington Post (WP). Oznámení by podle něj mohlo přijít už tento týden. Krok by mohl zlepšit pozici Bidenovy administrativy v dosud nepříliš úspěšné snaze omezovat uhlíkové emise USA a podporovat čistější zdroje energie.

Informace o diskusích v Bílém domě přichází poté, co Bidenovy environmentální plány dostaly v posledních týdnech další dvě značné rány. Nejvyšší soud USA verdiktem z konce června zasáhl proti schopnosti federální Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) regulovat emise oxidu uhličitého z amerických elektráren. Senátor Demokratické strany Joe Manchin, jehož hlas se při rozdělení Senátu v poměru 50 na 50 stal naprosto klíčovým, pak minulý týden potopil i výrazně okleštěnou verzi Bidenova plánu na podporu nízkoemisní energetiky.

V médiích se za této situace objevují komentáře o tom, že snížení uhlíkových emisí o polovinu do konce dekády, které Biden slíbil krátce po nástupu do Bílého domu, začíná být nereálné. "Naše cíle nesplníme, tečka," řekla listu The New York Times odbornice na environmentální politiku z Kalifornské univerzity v Santa Barbaře Leah Stokesová.

Prezident Biden ve světle nových překážek avizoval, že se bude snažit své plány naplňovat skrze exekutivní pravomoci. "Zvažujeme všechny možnosti a žádné rozhodnutí učiněno nebylo," sdělil v tomto směru WP nejmenovaný představitel Bílého domu.

K vyhlášení klimatické nouze Bidena už na počátku jeho mandátu vyzval lídr demokratických senátorů Chuck Schumer. Někteří aktivisté uvádí, že by tento krok vládě umožnil mimo jiné omezovat těžbu fosilních paliv v USA. "Případné uplatnění stavu nouze by mohlo posílit Bidenovu administrativu ve snaze omezit uhlíkové emise a rozvíjet čistší energii," míní WP.

Klimatickou nouzi v posledních letech deklarovaly vlády nebo parlamenty v řadě evropských zemí nebo třeba v Kanadě a na Novém Zélandu. Usnesení v tomto smyslu v roce 2019 přijal také Evropský parlament.

Související

Více souvisejících

Klimatické změny Joe Biden

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy