Biden útočil na republikány kvůli hrozící platební neschopnosti USA

Prezident USA Joe Biden v pondělí prohlásil, že nemůže zaručit včasné navýšení takzvaného dluhového stropu americké vlády. Pokud by se to Spojeným státům nepodařilo, dostaly by se asi za dva týdny do situace, kdy nebudou schopny splácet svoje dluhy a nebudou mít prostředky na některé mandatorní výdaje.

Demokrat Biden napjatou situaci kolem dluhového stropu svedl na republikány, jejichž chování označil za lehkomyslné a hanebné.

Spojené státy mají dlouhodobě větší státní výdaje než příjmy. Musí si proto půjčovat peníze na pokrytí všech svých nákladů. Dluhový strop je přitom zákonný limit stanovující, jakou maximální částku si vláda může půjčit. Ministerstvo financí varuje, že USA tohoto stropu dosáhnou kolem 18. října a vláda si následně nebude moci půjčit další peníze a nebude mít dost prostředků například na splácení svých dluhů, ale rovněž na vyplácení sociálních dávek, veřejného zdravotního pojištění pro seniory, či platů pro příslušníky americké armády.

Zvýšení dluhového stropu nyní musí schválit Senát, tamní republikáni se však odmítají na takovém kroku jakkoliv podílet a tvrdí, že by limit měli navýšit demokraté sami, jelikož ovládají obě kongresové komory i Bílý dům. Podle pozorovatelů se tím snaží získat alibi a munici do kongresových voleb plánovaných na příští rok.

Republikáni mohou postup demokratů v Senátu blokovat obstrukcemi, a demokraté by tak museli k překonání této překážky využít zvláštní rozpočtové procedury. Šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer však nechce nátlaku republikánů ustoupit a trvá na tom, že by navýšení limitu měly schválit obě strany, jelikož se podílely také na schvalování výdajů, kvůli nimž je větší zadlužení potřeba.

"Na naši ekonomiku míří meteorit," prohlásil Biden s tím, že pokud Senát nepodnikne jasné kroky ještě tento týden, začne růst nejistota na finančních trzích, což ohrozí úspory a peněženky Američanů.

"Nejenže republikáni odmítají dělat svou práci, ale hrozí použitím své moci k tomu, aby nám zabránili v naší práci - v záchraně ekonomiky od katastrofy. Upřímně si myslím, že je to pokrytecké, nebezpečné a hanebné," řekl Biden.

Biden pak prohlásil, že nemůže zaručit, že se dluhový strop podaří včas zvednout. Nutnost takový krok podniknout podle něj přitom vychází z "lehkovážné daňové a výdajové politiky" předchozí administrativy republikána Donalda Trumpa. "Republikáni v Kongresu navýšili dluhový strop třikrát, když byl Donald Trump prezidentem, pokaždé s podporou demokratů. Ale nyní ho nezvednou, ačkoliv jsou zodpovědní za dluhy v hodnotě osmi bilionů dolarů (175 bilionů korun), které vznikly za čtyři roky minulé administrativy," řekl Biden.

Prezident rovněž zmínil, že obdržel dopis od šéfa republikánů v Senátu Mitche McConnella a že s ním hodlá vést brzy jednání. McConnell však dává jasně najevo, že v tomto ohledu nehodlá ustoupit, a demokraté se tak zřejmě budou muset vydat zdlouhavou cestou zvláštní rozpočtové procedury. Biden chce však ještě McConnella přesvědčit, aby se republikáni alespoň vzdali obstrukcí a nechali demokraty odhlasovat zvýšení stropu "normální" cestou.

"Republikáni nás jen musí nechat pracovat. Prostě jděte z cesty. Nechcete pomoci se zachráněním naší země? Uhněte z cesty, abyste ji nezničili," řekl prezident.

Spory o zvýšení dluhového stropu jsou svázané s dalšími dlouhodobými neshodami, jež se týkají velkých investičních plánů Bidenovy administrativy. Demokraté se na jednom investičním balíku namířeném do infrastruktury s republikány shodli. Další opatření týkající se investic do sociálních programů, školství a zdravotnictví však republikáni nepodporují. Demokraté se proto rozhodli, že jej schválí sami právě s využitím zvláštní rozpočtové procedury. McConnell nyní tvrdí, že když s pomocí této procedury demokraté schvalují nové výdaje, mají stejným způsobem zajistit i zvýšení dluhového limitu.

Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová nicméně prohlásila, že potřeba navýšit limit vychází z toho, že republikáni v minulém volebním období "utráceli jako opilí námořníci", a že by se proto rovněž měli podílet na řešení.

Podle pozorovatelů nyní není jasné, jak se Spojeným státům nakonec podaří tuto situaci vyřešit. Schumer však varoval svoje spolustraníky, že by zákon navyšující dluhový strop měl dorazit k Bidenovi na stůl nejpozději do konce tohoto týdne, aby se předešlo ekonomickým škodám.

Související

Více souvisejících

Joe Biden Republikánská strana (USA) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 55 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy