Blinken: Spojené státy mají obavy o ruského opozičníka Navalného

Nový americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes řekl, že Spojené státy mají velké obavy o zadrženého kritika Kremlu Alexeje Navalného. Poznamenal přitom, že Washington zvažuje, že bude na zadržování ruského opozičního předáka reagovat. Informovala o tom agentura Reuters.

Antony Blinken
doporučujeme

Blinken na své první tiskové konferenci poté, co složil přísahu, řekl, že administrativa prezidenta Joea Bidena přezkoumává, jak reagovat na kroky Ruska. Zmínil přitom údajné použití chemických zbraní při útoku na Navalného, kybernetický útok prostřednictvím softwaru pro správu sítě od americké firmy SolarWinds, zprávy o údajných ruských odměnách za zabíjení amerických vojáků v Afghánistánu či vměšování do amerických voleb.

"Máme velké obavy o bezpečnost pana Navalného," řekl Blinken. "Jeho hlas je hlasem mnoha, mnoha, mnoha Rusů a měl by být vyslechnut, nikoliv umlčen," dodal, přičemž nevyloučil, že Spojené státy budou na zadržování opozičníka reagovat.

Podobně před dvěma dny hovořila také mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, když řekla, že Biden nevylučuje žádné možnosti, pokud jde o reakci USA na Navalného nedávné zatčení.

Navalnyj, který je pokládán za nejvážnějšího odpůrce prezidenta Vladimira Putina, se tento měsíc vrátil do Ruska po skoro půlročním pobytu v Německu, kde se zotavoval z otravy látkou novičok, z níž viní Putina a ruskou tajnou službu. Kreml obvinění odmítá. Policie Navalného po příletu do Moskvy zatkla a soud ho poslal na 30 dní do vazby, kde čeká na verdikt, zda půjde do vězení. Ruská vězeňská služba jej viní ze systematického porušování režimu podmíněného trestu, který mu byl uložen za údajnou zpronevěru.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko vydalo do USA podezřelé z kyberzločinu v mnoha zemích

06.03.2021 09:57 Aktualizováno Česká republika vydala počátkem března do USA k trestnímu stíhání dva lidi podezřelé z kybernetické…

Boeing 737 MAX v USA opět hlásil nouzovou situaci

06.03.2021 05:27 Letecká společnost American Airlines dnes oznámila, že stroj Boeing 737 MAX, který mířil z Miami do…

Jak si zatím vede Joe Biden? Známý politolog nešetří chválou

06.03.2021 00:01 NÁZOR - Prezidentství Joe Bidena je stále na začátku, ale již se dá poukázat na jeden jeho působivý…

Zakladatel firmy McAfee byl obviněn z podvodů s kryptoměnami

05.03.2021 22:20 Zakladatel americké antivirové společnosti McAfee byl ve Spojených státech obviněn z kryptoměnových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama