Boj s koronavirem? Jak ve třetím světě, stěžují si američtí zdravotníci

Sestry a lékaři po celých Spojených státech se stejně jako mnoho jejich kolegů v Česku během koronavirové pandemie potýkají s nedostatkem ochranných prostředků. Musejí improvizovat, opakovaně používají jednorázové masky anebo si je vyrábějí.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Situace v USA: Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Zjistil to americký server The Daily Beast, podle kterého jsou američtí zdravotníci zaskočeni, jak špatně je na tom se zásobami země považovaná za nejbohatší na světě.

Například sestra Rachel z Jižní Karolíny se specializací na hospicovou péči s sebou vozí v uzavíratelném umělohmotném sáčku dvě chirurgické roušky. Každý den si jednu z nich nasadí a stará se v domovech důchodců, hospicech a nemocnicích o seniory. Po 12 hodinách práce roušku, která je určena pro jednorázové použití, dezinfikuje a vrátí do pytlíku. Jinou ochranu sebe a svých pacientů před koronavirem od svého zaměstnavatele nedostala.

"Nebojím se toho, že se nakazím koronavirem. Očekávám, že se to stane," řekla Rachel, která nechtěla uvést celé jméno z obavy před ztrátou zaměstnání. Dodala, že by se ale cítila hrozně, pokud by nakazila své pacienty. "Připadám si jako v zemi třetího světa. Nikdy by mě nenapadlo, že se budeme s něčím takovým muset vypořádat," poznamenala.

Podobné pocity v rozhovorech se serverem The Daily Beast dávali najevo i další zdravotníci z celých Spojených států. Doktor Peter Chai z Brihgamovy a ženské nemocnice v Bostonu, která je druhou největší fakultní nemocnicí Harvardovy univerzity, přirovnal opakované užívání jednorázových prostředků ke koupání ve špinavé vodě. "Ve Spojených státech jde o něco neslýchaného," podotkl. "Jak nám vůbec mohlo dojít něco tak obyčejného?" dodal.

Americké Středisko pro kontrolu a předcházení nemocí (CDC) dříve pro ochranu před koronavirem doporučovalo respirátory N95. S tenčícími se zásobami se ale pravidla začala uvolňovat. Tento týden nejprve uvedlo, že respirátory N95 by měli zdravotníci používat jenom při procedurách, při kterých může pacient "rozprášit" virus do vzduchu. A v nejčerstvější verzi doporučení pak středisko uvádí, že v případě nouze se zdravotníci mohou chránit i šátky.

Lékaři a sestry si často prostě musejí pomoci sami. Na twitteru předvádějí, jak si vyrábějí umělohmotné ochranné štíty anebo přidělávají gumičky na prošlé roušky.

Lékařka z pohotovosti v americkém státě Tennessee zase serveru řekla, že si do práce musela přinést respirátory ze stavebních prací, které zrovna dělá doma. V Bostonu spolu zase podle Chaie začaly při shánění ochranných prostředků spolupracovat instituce, které spolu jinak vůbec nekomunikují.

Kromě improvizace ale přinesla krizová situace i protesty. Ve čtvrtek v San Francisku před nemocnicí Kaiser Permanente kvůli nedostatku respirátorů demonstrovaly sestry. Petici za lepší zásobování ochrannými prostředky pak zatím na stránce Change.org podepsal téměř milion lidí. Skupina lékařů pak vyzvala administrativu prezidenta Donalda Trumpa, aby zlepšila dodávky ochranných prostředků a vytyčila jasná pravidla pro jejich dezinfekci a opětovné používání.

Federální vláda se nepříznivou situaci snaží zvrátit. Ve čtvrtek oznámila, že bude rozdělovat respirátory a další prostředky ze strategických rezerv. Trump také tento týden využil zákon o výrobě pro obranu přijatý během studené války, aby urychlil produkci ochrany pro zdravotníky. Další prostředky chce ze svých skladů uvolnit třeba také Národní garda.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA vyrobí podle Trumpa 100 000 plicních ventilátorů

28.03.2020 09:15 Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100…

Proč mají USA nejvíc obyvatel nakažených koronavirem? Politolog nabízí…

28.03.2020 00:01 NÁZOR - V dobách, kdy Spojené státy zasáhne krize, je obecným instinktem země semknout se kolem…

Sněmovna reprezentantů posvětila rekordní finanční pomoc americké ekonomice

27.03.2020 21:50 Aktualizováno Sněmovna reprezentantů USA dnes schválila rekordní soubor opatření na podporu americké ekonomiky,…

Trump se opřel do General Motors kvůli plicním ventilátorům

27.03.2020 21:45 Aktualizováno Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama