Boj s koronavirem? Jak ve třetím světě, stěžují si američtí zdravotníci

Sestry a lékaři po celých Spojených státech se stejně jako mnoho jejich kolegů v Česku během koronavirové pandemie potýkají s nedostatkem ochranných prostředků. Musejí improvizovat, opakovaně používají jednorázové masky anebo si je vyrábějí.

Situace v USA: Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Zjistil to americký server The Daily Beast, podle kterého jsou američtí zdravotníci zaskočeni, jak špatně je na tom se zásobami země považovaná za nejbohatší na světě.

Například sestra Rachel z Jižní Karolíny se specializací na hospicovou péči s sebou vozí v uzavíratelném umělohmotném sáčku dvě chirurgické roušky. Každý den si jednu z nich nasadí a stará se v domovech důchodců, hospicech a nemocnicích o seniory. Po 12 hodinách práce roušku, která je určena pro jednorázové použití, dezinfikuje a vrátí do pytlíku. Jinou ochranu sebe a svých pacientů před koronavirem od svého zaměstnavatele nedostala.

"Nebojím se toho, že se nakazím koronavirem. Očekávám, že se to stane," řekla Rachel, která nechtěla uvést celé jméno z obavy před ztrátou zaměstnání. Dodala, že by se ale cítila hrozně, pokud by nakazila své pacienty. "Připadám si jako v zemi třetího světa. Nikdy by mě nenapadlo, že se budeme s něčím takovým muset vypořádat," poznamenala.

Podobné pocity v rozhovorech se serverem The Daily Beast dávali najevo i další zdravotníci z celých Spojených států. Doktor Peter Chai z Brihgamovy a ženské nemocnice v Bostonu, která je druhou největší fakultní nemocnicí Harvardovy univerzity, přirovnal opakované užívání jednorázových prostředků ke koupání ve špinavé vodě. "Ve Spojených státech jde o něco neslýchaného," podotkl. "Jak nám vůbec mohlo dojít něco tak obyčejného?" dodal.

Americké Středisko pro kontrolu a předcházení nemocí (CDC) dříve pro ochranu před koronavirem doporučovalo respirátory N95. S tenčícími se zásobami se ale pravidla začala uvolňovat. Tento týden nejprve uvedlo, že respirátory N95 by měli zdravotníci používat jenom při procedurách, při kterých může pacient "rozprášit" virus do vzduchu. A v nejčerstvější verzi doporučení pak středisko uvádí, že v případě nouze se zdravotníci mohou chránit i šátky.

Lékaři a sestry si často prostě musejí pomoci sami. Na twitteru předvádějí, jak si vyrábějí umělohmotné ochranné štíty anebo přidělávají gumičky na prošlé roušky.

Lékařka z pohotovosti v americkém státě Tennessee zase serveru řekla, že si do práce musela přinést respirátory ze stavebních prací, které zrovna dělá doma. V Bostonu spolu zase podle Chaie začaly při shánění ochranných prostředků spolupracovat instituce, které spolu jinak vůbec nekomunikují.

Kromě improvizace ale přinesla krizová situace i protesty. Ve čtvrtek v San Francisku před nemocnicí Kaiser Permanente kvůli nedostatku respirátorů demonstrovaly sestry. Petici za lepší zásobování ochrannými prostředky pak zatím na stránce Change.org podepsal téměř milion lidí. Skupina lékařů pak vyzvala administrativu prezidenta Donalda Trumpa, aby zlepšila dodávky ochranných prostředků a vytyčila jasná pravidla pro jejich dezinfekci a opětovné používání.

Federální vláda se nepříznivou situaci snaží zvrátit. Ve čtvrtek oznámila, že bude rozdělovat respirátory a další prostředky ze strategických rezerv. Trump také tento týden využil zákon o výrobě pro obranu přijatý během studené války, aby urychlil produkci ochrany pro zdravotníky. Další prostředky chce ze svých skladů uvolnit třeba také Národní garda.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

18.09.2021 20:02 Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici…

Pentagon přiznal, že v srpnu zaútočila armáda v Kábulu dronem na civilisty

17.09.2021 21:42 Aktualizováno Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pokud to schválí odborníci, USA začnou příští týden s přeočkováním

17.09.2021 21:23 USA začnou příští týden s aplikováním posilující dávky vakcíny proti covidu-19 jen v případě, že se…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Americký generál za zády Trumpa volal do Číny, aby zabránil válce

15.09.2021 21:26 Aktualizováno Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

15.09.2021 00:01 Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám…

Související:

Právě se děje

reklama