CDC doporučilo lidem s alergií na očkovací látky obezřetnost

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v sobotu po zprávách o alergických reakcích několika osob na vakcínu vydalo doporučení pro postup při očkování silných alergiků. I takovým lidem podle vyhlášky mohou být po konzultaci s lékařem vakcíny podány, uvedla agentura Reuters.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Během týdne, na jehož začátku v USA odstartovalo očkování látkou od firem Pfizer a BioNTech, se objevily zprávy asi o pěti případech vážné alergické reakce, další dva byly už dříve hlášeny z Británie.

Někteří pacienti pak pociťovali mírnější problémy, napsal list The New York Times. Vakcínu vyvinutou ve spolupráci americké a německé firmy dostalo jen ve Spojených státech už skoro 300.000 osob včetně některých vrcholných politiků.

CDC situaci monitoruje a uvádí, že lidé, kterým první dávka způsobila vážné problémy, by měli druhou dávku vynechat. Jako vážnou klasifikuje vládní agentura takovou alergickou reakci, při níž je nutné postiženému podat adrenalin nebo jej hospitalizovat.

Ti, kdo měli v minulosti silnou reakci na kteroukoli z látek obsažených v určité vakcíně, by se podle CDC měli vyhnout očkování tímto přípravkem. Lidem s historií vážných reakcí na očkovací látky je pak doporučeno konzultovat postup s lékařem. I u pacientů trpících vážnými alergiemi na potraviny, zvířata, či některé léky nicméně podle CDC očkování proti koronaviru je možné.

Britský zdravotnický regulátor se dříve vyjádřil konkrétně k vakcíně od Pfizeru a BioNTech. Podle úřadu by ji neměl dostat nikdo, komu určité léky nebo potraviny navozují anafylaktický (alergický) šok či jiné závažné alergické reakce, píše Reuters.

V USA už bylo schváleno nouzové použití dvou vakcín proti. Kromě té nasazené v Británii se nově může očkovat také přípravkem od americké společnosti Moderna fungujícím na stejném principu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pelosiová předloží důvod ústavní žaloby na bývalého prezidenta Trumpa v…

24.01.2021 13:10 Důvod ústavní žaloby na bývalého prezidenta Donalda Trumpa předloží mluvčí Sněmovny reprezentantů…

Chile a severozápad Antarktidy zasáhla dvě silná zemětřesení

24.01.2021 10:32 Aktualizováno Území jihoamerického státu Chile a severozápad Antarktidy v sobotu večer (dnes nad ránem SEČ)…

Biden nařídil po vpádu do Kapitolu přezkoumat hrozby vnitřního terorismu

23.01.2021 17:39 Prezident USA Joe Biden nařídil federálním úřadům a zpravodajským službám zmapovat nebezpečí, které…

Zemřel legendární moderátor americké CNN Larry King (†87)

23.01.2021 16:32 Aktualizováno Ve věku 87 let zemřel legendární americký moderátor Larry King. Dnes o tom informovala televize CNN…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama