Napětí uvnitř Facebooku. Zuckerberg čelí kritice, navíc prodělává miliardy

V souvislosti s blížícími se volbami v USA zkritizovala většina zaměstnanců a předních vědců politiku Facebooku. Zuckerbergovi vyčítají mimo jiné postoj společnosti k dezinformacím a nenávistným příspěvkům. Zaměstnanci protestovali virtuální stávkou, přední inzerenti vyhlásili Facebooku bojkot.

Proti politice Facebooku v souvislosti s napomáháním k šíření dezinformací a nenávistných příspěvků se již dříve postavili kriticky jak jeho zaměstnanci, tak řada vědců, kteří se podílejí na několika projektech financovaných generálním ředitelem společnosti, Markem Zuckerbergem.

Zuckerberg reagoval na virtuální stávku svých zaměstnanců dopisem, ve kterém přislíbil přehodnocení jistých postojů politiky Facebooku, zejména k příspěvkům, které mohou v době společenských nepokojů v zemi působit kontroverzně či k násilí vybízet.

Kritika se týkala i údajného „nekalého“ vztahu mezi Zuckerbergem a americkým prezidentem, Donaldem Trumpem. Dle jistých zaměstnanců je Facebook až příliš benevolentní k příspěvkům uveřejněným na prezidentově účtu, čehož dle jejich názoru hodlá Trump využít v rámci své předvolební kampaně. 

Odmítavě se k Facebooku postavili i jeho přední inzerenti. Společnosti jako Verizon, Coca-Cola nebo Ben & Jerry’s oznámily, že nehodlají nadále inzerovat své produkty na Facebooku. Bojkot ohlásil i kavárenský řetězec Starbucks, který na základě svého vyjádření dočasně pozastaví spolupráci i s ostatními online platformami. 

Bojkot stál Facebook prozatím 7,2 miliard dolarů, jak informoval Bloomberg. Deník The Washington Post v této souvislosti vyjádřil podezření, že Zuckerberg formoval politiku Facebooku ve prospěch Donalda Trumpa již od roku 2015. Argumentuje tak v prvé řadě videem sdíleným tehdy prezidentským kandidátem, Donaldem Trumpem, volajícím po zákazu vstupu muslimů do Spojených států. 

Krátce po zveřejnění tohoto videa měli zaměstnanci a výkonní ředitelé společnosti svolat poradu, kde se údajně shodli, že video svým nenávistným obsahem porušuje pravidla Facebooku a mělo by tak být staženo. Dle určitých zaměstnanců s nimi tehdy souhlasil i sám Zuckerberg.

Vedení Facebooku včetně Joela Kaplana, viceprezidenta společnosti pro globální veřejnou politiku a jednoho z předních republikánů uvnitř společnosti, vydalo v souvislosti s tímto videem dokument, ve kterém navrhlo, jak se k příspěvku postavit.

Dle informací deníku The Washington Post navrhoval dokument video buďto odstranit, vytyčit pro něj jednorázovou výjimku, redefinovat rozsah udělování výjimek pro politické představitele a nebo zvolnit podmínky pro všechny uživatele Facebooku, což by mimo jiné umožnilo uživatelům vkládat xenofobní nebo rasistické komentáře.

Zuckerberg měl nakonec názor na odstranění příspěvku změnit, z části prý na základě Kaplanova doporučení. Vedení tak nakonec povolilo sdílení podobných příspěvků, a to v rámci nové politiky Facebooku, kdy o porušení pravidel společnosti rozhoduje především mediální váha onoho politického diskurzu.

Facebook tehdy video nestáhl. Vedení své rozhodnutí okomentovalo tím, že tehdy prezidentský kandidát Trump nezveřejnil video s nenávistným obsahem proti muslimům jako takovým, ale chtěl tím pouze poukázat na problém s imigrační politikou, což bylo vyhodnoceno jako mediálně věcné neboli „newsworthy“. 

Facebook pak oficiálně s politikou „mediálně věcných příspěvků“ vyšel v roce 2016. Ve stejném roce Zuckerberg údajně přehodnotil svůj kritický postoj k výstavbě zdi mezi Spojenými státy a Mexikem, a to na základě doporučení jeho poradců z Washingtonu, aby nevzbudil podezření, že se společnost interesuje v prezidentských volbách.

Dle zprávy uveřejněné deníkem The Washington Post se Facebook zachoval podobně po volbách, kdy liberálové začali cílit na dezinformace šířené ruskými dezinformačními skupinami. Přední bezpečnostní technici Facebooku zahájili tehdy rozsáhlé interní vyšetřování, známé také jako „Project P“, ve kterém vedení oznámili důvodné podezření o šíření klamavých zpráv během voleb.

Po předložení desítek podezřelých stránek a účtů měli však výkonní představitelé společnosti ve Washingtonu, včetně Kaplana, zakázat jejich okamžité odstranění, neboť by to vrhlo špatné světlo na konzervativce. Dle některých zaměstnanců měl Kaplan usilovat i o upravení algoritmu hlavní stránky Facebooku, aby tak dal více prostoru příspěvkům konzervativních médií, která se neshodovala s komunitními pravidly pro sdílení.

V září 2019 vedení Facebooku oficiálně oznámilo, že pokud výroky politických aktérů na sociálních sítích nebudou přímo vyvolávat násilí, nebudou podléhat agendě společnosti týkající se ověřování faktů. Toto prohlášení odráží Zuckerbergův pohled na Facebook jako na platformu určenou k diskuzi a ne k „hledání pravdy v politických debatách“. 

Pod tlakem svých zaměstnanců, inzerentů a ostatních sociálních sítí jako například Twitteru, který v posledních týdnech proti příspěvkům amerického prezidenta razantně zasáhl, Zuckerberg prohlásil, že Facebook přistoupí k určitým změnám ve své agendě tak, aby se více přiblížil Twitteru.

Zuckerberg hodlá přehodnotit svůj přístup k příspěvkům politických aktérů, pro které by nyní měla platit stejná pravidla jako pro ostatní. Stejně tak se hodlá zaobírat problematikou „umlčování voličů“, kdy chce platformu využít jako místo zprostředkovávající relevantní informace k volbám, volebním místům nebo volební registraci, hájící zájmy především voličů různých etnik, náboženské příslušnosti nebo genderové identity. Na celé video se můžete podívat zde. 

Související

Více souvisejících

Facebook Mark Zuckerberg (majitel sítě Facebook) Volby USA

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy