Jak pomoci ekonomice během pandemie? Děkan nabízí jasný recept

NÁZOR - Na úterý a středu letos připadal každoroční výprodej na nákupním serveru Amazon, přičemž stránky prodejce nepochybně navštívily miliony zákazníku v naději na výhodný nákup, konstatuje politolog Mark Mitchell v komentáři pro server CNN. Děkan Patrick Henry College tvrdí, že lidé by měli namísto toho preferovat nákupy u lokálních prodejců.

Amazon se letos zaměřil právě na inzerování produktů malých firem, aby nalákal více Američanů k nákupu přes svůj web, poukazuje akademik. Vyzdvihuje přitom, že nikoliv prodejní gigant Amazon, ale malé pouliční obchody nyní potřebují podporu zákazníků.  

Mitchell připomíná, že Amazon neustále zvětšuje svůj podíl na trhu, zatímco malé firmy - nejen ve Spojených státech - mají problém přežít pandemii nemoci covid-19. Podotýká, že akcie Amazonu meziročně posílily o 77 % a společnost během pandemie nabrala 175 tisíc    nových zaměstnanců.

Podle dostupných statistik proti tomu muselo ke konci srpna zavřít přes 163 tisíc malých amerických obchodů a očekává se, že 60 % z nich již znovu neotevře, upozorňuje autor komentáře. Vyzdvihuje, že ztráta malých obchodů není pouze ekonomická, ale poškozuje komunity, jelikož rozkvět místních komunit je úzce spojen s kvetoucí lokální ekonomikou.

"Zdraví lokální ekonomiky proto není pouze o maximální efektivitě, alokaci zdrojů či poskytování zboží za nejnižší možnou cenu," píše politolog. Dodává, že jde o obecné zdraví místní komunity a malých obchodů, které lze posilovat třemi způsoby.

Udržovat peníze v komunitě

Nakupování v lokálních malých obchodech pomáhá udržet peníze v místní komunitě, vysvětluje Mitchell. Konstatuje, že pokud peníze komunitu opouštějí - například nakupuje-li zákazník na Amazonu -, jedinec sice krátkodobě profituje z nižší ceny, ale komunita tratí.

"Na druhou stranu, pokud občané podporují místními vlastněné malé obchody, dávají pobídky k vytváření místních pracovních míst a podporují vznik dalších lokálních obchodů," pokračuje děkan. Upozorňuje, že některé inovativní komunity se již snaží institucionalizovat utrácení v lokální ekonomice zaváděním místních měn, které si místní mohou vyměnit v místních bankách a utratit v místních obchodech a podnicích.

Podobné inovace podle politologa podporují zákazníky v tom, aby brali na zřetel zdraví, stabilitu a ekonomické zabezpečení svých komunit.

Lepší občanská uvědomělost

Malé obchody poskytují příležitost pro vlastnění majetku, deklaruje Mitchell. Soudí, že pokud lidé vlastní majetek, spíše přemýšlejí o budoucnosti a přistupují k místním problémům se střízlivou rozvahou.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Pokud člověk bez majetku žije v sousedství majitelů malých obchodů, může se jimi inspirovat a také si založit obchod, případně se začít angažovat v komunitě jiným způsobem, věří politolog. Vyzdvihuje, že velké řetězce naopak příležitost pro vlastnictví majetku omezují.

Pěstování důvěry

"Malé obchody mohou pomoci pěstovat důvěru mezi občany, zatímco velké řetězce a elektronický obchod zpravidla vedou k anonymitě," píše autor komentáře. Důvěru mezi občany považuje za nedílnou součást zdravé komunity, která vzniká na vzájemných vztazích utvářených právě v místech, jakými jsou lokální obchody a podniky, kde spolu jedinci přicházejí do kontaktu a vyměňují si zboží a služby.

Pravidelná osobní interakce posiluje důvěru, která pomáhá živit sousedskou náklonnost, míní Mitchell. Namísto využívání slevových akcí a posílání peněz řetězcům typy Amazon proto nabádá k lokálním nákupům.

Takto radikální změna by značně pomohla lokálním obchodům a zároveň posílila místní komunity, kterých jsme součástí, konstatuje závěrem děkan.

Související

Více souvisejících

Amazon Ekonomika USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy