Jak pomoci ekonomice během pandemie? Děkan nabízí jasný recept

NÁZOR - Na úterý a středu letos připadal každoroční výprodej na nákupním serveru Amazon, přičemž stránky prodejce nepochybně navštívily miliony zákazníku v naději na výhodný nákup, konstatuje politolog Mark Mitchell v komentáři pro server CNN. Děkan Patrick Henry College tvrdí, že lidé by měli namísto toho preferovat nákupy u lokálních prodejců.

Amazon se letos zaměřil právě na inzerování produktů malých firem, aby nalákal více Američanů k nákupu přes svůj web, poukazuje akademik. Vyzdvihuje přitom, že nikoliv prodejní gigant Amazon, ale malé pouliční obchody nyní potřebují podporu zákazníků.  

Mitchell připomíná, že Amazon neustále zvětšuje svůj podíl na trhu, zatímco malé firmy - nejen ve Spojených státech - mají problém přežít pandemii nemoci covid-19. Podotýká, že akcie Amazonu meziročně posílily o 77 % a společnost během pandemie nabrala 175 tisíc    nových zaměstnanců.

Podle dostupných statistik proti tomu muselo ke konci srpna zavřít přes 163 tisíc malých amerických obchodů a očekává se, že 60 % z nich již znovu neotevře, upozorňuje autor komentáře. Vyzdvihuje, že ztráta malých obchodů není pouze ekonomická, ale poškozuje komunity, jelikož rozkvět místních komunit je úzce spojen s kvetoucí lokální ekonomikou.

"Zdraví lokální ekonomiky proto není pouze o maximální efektivitě, alokaci zdrojů či poskytování zboží za nejnižší možnou cenu," píše politolog. Dodává, že jde o obecné zdraví místní komunity a malých obchodů, které lze posilovat třemi způsoby.

Udržovat peníze v komunitě

Nakupování v lokálních malých obchodech pomáhá udržet peníze v místní komunitě, vysvětluje Mitchell. Konstatuje, že pokud peníze komunitu opouštějí - například nakupuje-li zákazník na Amazonu -, jedinec sice krátkodobě profituje z nižší ceny, ale komunita tratí.

"Na druhou stranu, pokud občané podporují místními vlastněné malé obchody, dávají pobídky k vytváření místních pracovních míst a podporují vznik dalších lokálních obchodů," pokračuje děkan. Upozorňuje, že některé inovativní komunity se již snaží institucionalizovat utrácení v lokální ekonomice zaváděním místních měn, které si místní mohou vyměnit v místních bankách a utratit v místních obchodech a podnicích.

Podobné inovace podle politologa podporují zákazníky v tom, aby brali na zřetel zdraví, stabilitu a ekonomické zabezpečení svých komunit.

Lepší občanská uvědomělost

Malé obchody poskytují příležitost pro vlastnění majetku, deklaruje Mitchell. Soudí, že pokud lidé vlastní majetek, spíše přemýšlejí o budoucnosti a přistupují k místním problémům se střízlivou rozvahou.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Pokud člověk bez majetku žije v sousedství majitelů malých obchodů, může se jimi inspirovat a také si založit obchod, případně se začít angažovat v komunitě jiným způsobem, věří politolog. Vyzdvihuje, že velké řetězce naopak příležitost pro vlastnictví majetku omezují.

Pěstování důvěry

"Malé obchody mohou pomoci pěstovat důvěru mezi občany, zatímco velké řetězce a elektronický obchod zpravidla vedou k anonymitě," píše autor komentáře. Důvěru mezi občany považuje za nedílnou součást zdravé komunity, která vzniká na vzájemných vztazích utvářených právě v místech, jakými jsou lokální obchody a podniky, kde spolu jedinci přicházejí do kontaktu a vyměňují si zboží a služby.

Pravidelná osobní interakce posiluje důvěru, která pomáhá živit sousedskou náklonnost, míní Mitchell. Namísto využívání slevových akcí a posílání peněz řetězcům typy Amazon proto nabádá k lokálním nákupům.

Takto radikální změna by značně pomohla lokálním obchodům a zároveň posílila místní komunity, kterých jsme součástí, konstatuje závěrem děkan.

Související

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

Více souvisejících

Amazon Ekonomika USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

Evropská unie

Bilion eur na kvalitu života, půl bilionu na obranu. Jak bude vypadat rekordní rozpočet EU?

Evropská komise se v úterý večer dostala do finální fáze intenzivních jednání o návrhu sedmiletého rozpočtu Evropské unie, který by měl od roku 2028 dosáhnout historické výše 1,717 bilionu eur. Tento návrh, který má být oficiálně představen ve středu dopoledne, by znamenal výrazné navýšení výdajů oproti současnému období 2021–2027, kdy celkový rozpočet činil zhruba 1,2 bilionu eur.

před 2 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump dramaticky mění kurz vůči Ukrajině. Pro Putina se však mnoho nemění

Prezident Spojených států Donald Trump během posledních padesáti dnů razantně upravil svůj přístup k válce na Ukrajině. Ačkoli jeho nová politika přináší určité naděje pro Kyjev, experti varují, že se zásadní rovnice konfliktu nemění. Ruský prezident Vladimir Putin, který válku vnímá jako existenční boj, má nadále důvod věřit, že Západ nakonec ztratí trpělivost a Rusko z konfliktu vyjde s územními zisky.

před 3 hodinami

včera

Hurikán

Počasí, jaké jsme ještě nezažili. Příští "bouře století" může být devastační, varuje nová studie

Podél východního pobřeží Spojených států hrozí nový klimatický fenomén s rostoucí intenzitou. Nor’easters – ničivé bouře, které sužují hustě osídlené oblasti silným větrem, vydatnými srážkami, sněhem a záplavami – mohou být v blízké budoucnosti ještě silnější. Upozorňuje na to nová vědecká studie, která propojuje jejich zvyšující se sílu s globálním oteplováním a znečištěním klimatu.

včera

Keir Starmer

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců

Až 7 000 afghánských občanů, kteří spolupracovali s britskými silami během dvacetiletého konfliktu v Afghánistánu, bylo tajně přemístěno do Spojeného království v rámci operace, kterou britská vláda donedávna držela v naprosté tajnosti. Skandál se týká masivního úniku osobních údajů téměř 20 000 Afghánců, k němuž došlo vinou nepozorného zacházení s citlivými informacemi. Po zrušení soudního superinzultu se nyní celá aféra dostává na veřejnost.

včera

včera

Geert Wilders (PVV) na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem

Nizozemští voliči se mají vrátit k dalším volbám ještě před koncem roku poté, co krajně pravicová strana PVV vystoupila z vládní koalice kvůli neshodám ohledně migrace. Vůdce PVV Geert Wilders vsadil all-in a stáhl své ministry ze čtyřstranné koalice, čímž Nizozemsko vrhl do měsíců politické nejistoty. Jeho cíl je jasný: „Mám v úmyslu stát se příštím premiérem,“ řekl.

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump se zmítá v aféře kolem Epsteina, ohrožuje celou jeho vládu

Americký prezident Donald Trump se ocitá pod nebývalým tlakem v souvislosti s obnoveným zájmem o aféru kolem Jeffreyho Epsteina, která nabývá nových rozměrů. Zatímco Bílý dům se snaží udržet pozornost veřejnosti na domácích i zahraničních úspěších vlády, stín sexuálního delikventa a finančníka Epsteina visí nad Trumpem jako temné memento.

včera

NATO

Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít

Summit NATO, který se před dvěma týdny konal v Haagu, skončil spíše úlevou než optimismem. Obavy z toho, že prezident Donald Trump summit naruší, vedly ke značnému omezení jeho agendy. Diskuse o podpoře Ukrajiny, vztazích s Ruskem nebo hybridních útocích zůstaly mimo jednací stůl. Přesto byl dosažen historický závazek: téměř všichni členové aliance – až na výjimku Španělska – se zavázali do deseti let navýšit obranné výdaje na pět procent HDP. Z toho 3,5 % má být určeno na čistě vojenské výdaje a zbylé 1,5 % na posílení civilní infrastruktury a celkové odolnosti států.

včera

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na setkání s premiéry Česka, Slovinska a Polska v Kyjevě na Ukrajině (15.3.2022).

Na Ukrajině padá vláda, premiér Denys Šmyhal podal demisi

Denys Šmyhal, který stál v čele ukrajinské vlády od roku 2020, oficiálně oznámil svou rezignaci. Parlament má července hlasovat o odvolání jeho kabinetu, přičemž hned následující den by se mělo rozhodovat o jmenování nové vlády. Změna přichází v době, kdy Ukrajina nadále čelí rozsáhlé ruské invazi a hledá nové impulzy k efektivnímu řízení státu.

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Rusko přestalo zveřejňovat demografická data. Co chce Kreml skrývat?

Ruská státní agentura pro statistiku Rosstat v posledních měsících postupně přestala zveřejňovat téměř všechna důležitá demografická data. Mezi květnem a červencem zmizely nejprve měsíční údaje o počtech narození, úmrtí, sňatků a rozvodů. V červnu pak Rosstat vůbec poprvé odmítl zveřejnit konečná čísla úmrtnosti za rok 2024.

včera

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko

Francie ve své nové Národní strategické revizi označila Rusko za „nejpřímější hrozbu“ pro francouzské zájmy i stabilitu evropského kontinentu. Dokument zveřejněný 14. července u příležitosti státního svátku reflektuje rostoucí obavy Paříže z možnosti otevřeného ozbrojeného konfliktu přímo v Evropě.

včera

Čína

Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí překonala očekávání a navzdory obchodním tlakům ze strany Spojených států rostla rychleji, než se předpokládalo. Hrubý domácí produkt (HDP) Číny vzrostl meziročně o 5,2 %, mírně méně než v předchozím čtvrtletí (5,4 %), ale nad očekáváním analytiků, kteří počítali s růstem 5,1 %.

včera

Kyjev

Pět zemí EU blokuje novou obchodní dohodu s Ukrajinou. Je mezi nimi i Slovensko

Na pondělním zasedání Rady EU pro zemědělství, konaném 14. července v Bruselu, vyjádřilo pět členských států Evropské unie – Polsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko a Rumunsko – silný nesouhlas s navrhovanou obchodní dohodou mezi EU a Ukrajinou. Ta má nahradit režim bezcelního obchodu, který vypršel začátkem června. 

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

V Česku dnes hrozí silné bouřky, varovali meteorologové

Silné bouřky dnes hrozí ve značné části České republiky, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Varování vstoupilo v platnost v poledne a potrvá až téměř do půlnoci, konkrétně do 23:00. 

včera

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně

Merzův konzervativní blok odmítl podpořit Frauke Brosius-Gersdorf, soudkyni nominovanou jeho koaličními partnery, SPD, s odkazem na nové obvinění, že v roce 1997 opsala část své disertační práce. Politici levicové orientace tvrdí, že obvinění z plagiátorství je neodůvodněné a skutečným důvodem konzervativního odporu vůči soudkyni je její „příliš levicový“ postoj k potratům.

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy