Jak pomoci ekonomice během pandemie? Děkan nabízí jasný recept

NÁZOR - Na úterý a středu letos připadal každoroční výprodej na nákupním serveru Amazon, přičemž stránky prodejce nepochybně navštívily miliony zákazníku v naději na výhodný nákup, konstatuje politolog Mark Mitchell v komentáři pro server CNN. Děkan Patrick Henry College tvrdí, že lidé by měli namísto toho preferovat nákupy u lokálních prodejců.

Placení, tržby, ilustrační foto

Amazon se letos zaměřil právě na inzerování produktů malých firem, aby nalákal více Američanů k nákupu přes svůj web, poukazuje akademik. Vyzdvihuje přitom, že nikoliv prodejní gigant Amazon, ale malé pouliční obchody nyní potřebují podporu zákazníků.  

Mitchell připomíná, že Amazon neustále zvětšuje svůj podíl na trhu, zatímco malé firmy - nejen ve Spojených státech - mají problém přežít pandemii nemoci covid-19. Podotýká, že akcie Amazonu meziročně posílily o 77 % a společnost během pandemie nabrala 175 tisíc    nových zaměstnanců.

Podle dostupných statistik proti tomu muselo ke konci srpna zavřít přes 163 tisíc malých amerických obchodů a očekává se, že 60 % z nich již znovu neotevře, upozorňuje autor komentáře. Vyzdvihuje, že ztráta malých obchodů není pouze ekonomická, ale poškozuje komunity, jelikož rozkvět místních komunit je úzce spojen s kvetoucí lokální ekonomikou.

"Zdraví lokální ekonomiky proto není pouze o maximální efektivitě, alokaci zdrojů či poskytování zboží za nejnižší možnou cenu," píše politolog. Dodává, že jde o obecné zdraví místní komunity a malých obchodů, které lze posilovat třemi způsoby.

Udržovat peníze v komunitě

Nakupování v lokálních malých obchodech pomáhá udržet peníze v místní komunitě, vysvětluje Mitchell. Konstatuje, že pokud peníze komunitu opouštějí - například nakupuje-li zákazník na Amazonu -, jedinec sice krátkodobě profituje z nižší ceny, ale komunita tratí.

"Na druhou stranu, pokud občané podporují místními vlastněné malé obchody, dávají pobídky k vytváření místních pracovních míst a podporují vznik dalších lokálních obchodů," pokračuje děkan. Upozorňuje, že některé inovativní komunity se již snaží institucionalizovat utrácení v lokální ekonomice zaváděním místních měn, které si místní mohou vyměnit v místních bankách a utratit v místních obchodech a podnicích.

Podobné inovace podle politologa podporují zákazníky v tom, aby brali na zřetel zdraví, stabilitu a ekonomické zabezpečení svých komunit.

Lepší občanská uvědomělost

Malé obchody poskytují příležitost pro vlastnění majetku, deklaruje Mitchell. Soudí, že pokud lidé vlastní majetek, spíše přemýšlejí o budoucnosti a přistupují k místním problémům se střízlivou rozvahou.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Pokud člověk bez majetku žije v sousedství majitelů malých obchodů, může se jimi inspirovat a také si založit obchod, případně se začít angažovat v komunitě jiným způsobem, věří politolog. Vyzdvihuje, že velké řetězce naopak příležitost pro vlastnictví majetku omezují.

Pěstování důvěry

"Malé obchody mohou pomoci pěstovat důvěru mezi občany, zatímco velké řetězce a elektronický obchod zpravidla vedou k anonymitě," píše autor komentáře. Důvěru mezi občany považuje za nedílnou součást zdravé komunity, která vzniká na vzájemných vztazích utvářených právě v místech, jakými jsou lokální obchody a podniky, kde spolu jedinci přicházejí do kontaktu a vyměňují si zboží a služby.

Pravidelná osobní interakce posiluje důvěru, která pomáhá živit sousedskou náklonnost, míní Mitchell. Namísto využívání slevových akcí a posílání peněz řetězcům typy Amazon proto nabádá k lokálním nákupům.

Takto radikální změna by značně pomohla lokálním obchodům a zároveň posílila místní komunity, kterých jsme součástí, konstatuje závěrem děkan.

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Spojené státy v příštím roce přijmou 125.000 uprchlíků

21.09.2021 08:21 Spojené státy přijmou v příštím roce 125.000 uprchlíků, tedy dvojnásobek oproti letošnímu roku, aby…

Trudeau je vítězem voleb v Kanadě, na většinu v parlamentu ale zřejmě…

21.09.2021 08:04 Aktualizováno Pondělní předčasné volby v Kanadě vyhráli vládnoucí liberálové premiéra Justina Trudeaua, jimž se…

USA hlásí přes 2000 zemřelých s koronavirem denně

20.09.2021 21:42 V USA zemřelo po nákaze koronavirem v posledním týdnu průměrně přes 2000 lidí denně. Podobně vysoké…

Bílý dům: USA v listopadu otevřou hranice plně očkovaným

20.09.2021 18:22 Spojené státy v listopadu uvolní cestovní restrikce a začnou na své území pouštět plně očkované…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Související:

Právě se děje

reklama