NÁZOR - Objevují se záblesky naděje, že pandemie koronaviru zpomaluje, konstatuje editorial serveru Washington Post. Prestižní deník zdůrazňuje, že ještě nenastal čas polevit.
Situace je lépe zvládnutelná
Americkým státům Kalifornie a Washington se podařilo narovnat křivku nově nakažených skrze lidský kontakt omezující omezení, a to do takové míry, že mohly poskytnou část plicních ventilátorů silně zasaženému státu New York, poukazuje editorial. Dodává, že i když se v New Yorku se podle tamního guvernéra Andrewa Cuomoa příjem do nemocnic příliš nemění, jiné signály ukazují, že pandemie bude lépe zvládnutelná, než naznačovaly ty nejhorší scénáře.
Předchozí odhad, že ve Spojených státech zemře na covid-19 až 100 tisíc lidí byl výrazně snížen, za předpokladu, že opatření omezující lidský kontakt bude pokračovat i v květnu, uvádí renomovaný deník. Podotýká, že nikdo by neměl dospět k názoru, že nastal čas polevit.
"Naopak, měnící se dynamika infekce a hospitalizací ukazuje, že tak, kde se o něj pokoušejí, omezení lidských kontaktů k přerušení přenosu viru funguje a mělo by být znásobeno," píše Washington Post. Obává se, že pokud lidé poleví, důsledkem může být druhá, nebezpečná vlna nemoci.
Většina americké populace je stále ohrožena a města jako New Orleans, Detroit a Chicago očekávají vlastní epidemie, konstatuje prestižní server. Dodává, že počet mrtvých stále roste, jelikož o několik týdnů zaostává za počtem nakažených.
Podle washingtonského deníku nastal čas využít příležitost a vytvořit strategii pro nadcházející měsíce, druhou fázi, kdy se Spojené státy posunou od hašení požáru k určité stabilizace, ne-li návratu k normálu.
Zanedbání plánování přinese chaos
S podstatnými nápady zatím přicházejí především think tanky, protože administrativa je zjevně plně zaneprázdněna řešením aktuální krize, konstatuje vlivný server. Americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi proto doporučuje, aby jmenoval zkušeného manažera, který povede zemi do druhé fáze, jelikož zanedbání plánování může vést později k chaosu.
"Trumpovo příliš horlivé trvání na tom, že otevření (země) bude 'dříve než později', není provázeno strategií jak toho dosáhnout," pokračuje editorial. Naznačuje, že jakýkoliv návrat do normálu si žádá komplexní diagnostické testování, aby došlo k izolaci nemocných a umožnilo určit zdravé, kteří se mohou bezpečně vrátit k práci.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Prestižní deník pokládá otázku, zda administrativa, která se zprvu uchýlila k pomíjivým polovičatým opatřením, nyní dokáže vytvořit federální testovací síť, což je řádově větší úkol, navíc za situace, kdy přicházejí zprávy, že některé americké státy stále nemají jasné instrukce z Washingtonu.
Strategie návratu k normálu bude rovněž vyžadovat testy na protilátky, a to v dosud nevídaném rozsahu, aby se určilo, kdo byl již infikován a je vůči nemoci imunní, upozorňuje Washington Post. Dodává, že náměstek amerického ministra zdravotnictví Brett Girior v úterý ujistil, že na trhu budou v květnu miliony takových testů, ale podobné sliby dodávek diagnostických testů zůstávají nenaplněny, a ohledně spolehlivosti některých testů na protilátky již nyní panují obavy.
Další vlna nejistoty pramení z toho, zda se najde dost zotavených lidí s imunitou, aby se opět nastartovala ekonomika, uvádí renomovaný server. Odkazuje na prohlášení někdejšího komisaře amerického Úřadu pro potraviny a léčiva Scotta Gottlieba, že v Evropě vykazuje protilátky mezi jedním až patnácti procenty populace a v USA jich bude zřejmě méně.
"Pokud je pouze pět či deset procent populace imunních, stále existuje riziko infekce a virus není pod kontrolou skrze vakcínu či léčbu medikamenty, jaká je pak cesta k obnově (života) ještě letos?" táže se vlivný deník. Deklaruje, že to je doslova Rubikova kostka, ve které se kloubí zdravotní, ekonomické a sociální otázky a která si zaslouží více pozornost, než se jí dostává.
Související

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?

Nově objevené záběry a fotografie vrhají nové světlo na Trumpovy vazby s Epsteinem
USA (Spojené státy americké) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 9 minutami

Skrytý nepřítel Kyjeva? Vlastní vedení, píše Politico. Podle ukrajinského tisku Zelenskyj zradil demokracii
Aktualizováno před 57 minutami

V Rusku se zřítilo letadlo s 50 lidmi na palubě, všichni zemřeli
před 2 hodinami

Thajsko zaútočilo na Kambodžu
před 3 hodinami

Počasí o víkendu proprší, tropy se nedostaví
včera

Schůzka Putina se Zelenským do konce léta? V Istanbulu proběhlo třetí kolo rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?
včera

Zelenskyj po tvrdé kritice otáčí. Slíbil nový zákon na ochranu nezávislosti protikorupčních institucí
včera

Ukrajinci protestují, spojenci varují. Proč jsou všichni naštvaní na Zelenského?
včera

Ukrajina podkopává šanci na přijetí do EU. Vysvětlete nám to, vyzvala von der Leyenová Zelenského
včera

Lipavský nezvykle tvrdě kritizuje Ukrajinu: Naše podpora není bianko šek pro jakékoli vaše kroky
včera

Auto se spalovacím motorem už si nepůjčíte? EU v tichosti zvažuje zásadní změnu
včera

Trhy pod Trumpem lámou rekordy, čeká je ale klíčová zkouška
včera

Ukrajinou po Zelenského podpisu kontroverzního zákona zmítají masové demonstrace. Největší od začátku války
včera

Zelenskyj mění svá vlastní pravidla hry: Boj proti korupci přechází pod státní dohled, návrat k centralizaci moci v čase války je znepokojivý
včera

Tlak na Zelenského roste. Rozvrátil protikorupční struktury a čelí vlně kritiky, píše ukrajinský tisk
včera

Partnerství odsouzené k zániku: Francouzsko-německý motor se zadrhává
včera

Žloutenka je na vzestupu, letos v Česku zabila už 10 lidí. Šíří se také svrab a spalničky
včera

Více než stovka humanitárních organizací varuje před masovým hladověním v Gaze
včera

Nově objevené záběry a fotografie vrhají nové světlo na Trumpovy vazby s Epsteinem
včera
Výhled počasí do poloviny srpna. Meteorologové řekli, zda se oteplí
Letní počasí si nejspíš mnozí lidé představovali jinak, ale dlouhodobé zlepšení ve smyslu vyšších teplot na obzoru není. Vyplývá to z nejnovějšího měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě