Nejhorší scénář se nenaplní, zní z USA. I tak hrozí chaos, varuje vlivný deník

NÁZOR - Objevují se záblesky naděje, že pandemie koronaviru zpomaluje, konstatuje editorial serveru Washington Post. Prestižní deník zdůrazňuje, že ještě nenastal čas polevit.

Situace je lépe zvládnutelná

Americkým státům Kalifornie a Washington se podařilo narovnat křivku nově nakažených skrze lidský kontakt omezující omezení, a to do takové míry, že mohly poskytnou část plicních ventilátorů silně zasaženému státu New York, poukazuje editorial. Dodává, že i když se v New Yorku se podle tamního guvernéra Andrewa Cuomoa příjem do nemocnic příliš nemění, jiné signály ukazují, že pandemie bude lépe zvládnutelná, než naznačovaly ty nejhorší scénáře.  

Předchozí odhad, že ve Spojených státech zemře na covid-19 až 100 tisíc lidí byl výrazně snížen, za předpokladu, že opatření omezující lidský kontakt bude pokračovat i v květnu, uvádí renomovaný deník. Podotýká, že nikdo by neměl dospět k názoru, že nastal čas polevit.

"Naopak, měnící se dynamika infekce a hospitalizací ukazuje, že tak, kde se o něj pokoušejí, omezení lidských kontaktů k přerušení přenosu viru funguje a mělo by být znásobeno," píše Washington Post. Obává se, že pokud lidé poleví, důsledkem může být druhá, nebezpečná vlna nemoci.

Většina americké populace je stále ohrožena a města jako New Orleans, Detroit a Chicago očekávají vlastní epidemie, konstatuje prestižní server. Dodává, že počet mrtvých stále roste, jelikož o několik týdnů zaostává za počtem nakažených.

Podle washingtonského deníku nastal čas využít příležitost a vytvořit strategii pro nadcházející měsíce, druhou fázi, kdy se Spojené státy posunou od hašení požáru k určité stabilizace, ne-li návratu k normálu.

Zanedbání plánování přinese chaos

S podstatnými nápady zatím přicházejí především think tanky, protože administrativa je zjevně plně zaneprázdněna řešením aktuální krize, konstatuje vlivný server. Americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi proto doporučuje, aby jmenoval zkušeného manažera, který povede zemi do druhé fáze, jelikož zanedbání plánování může vést později k chaosu.

"Trumpovo příliš horlivé trvání na tom, že otevření (země) bude 'dříve než později', není provázeno strategií jak toho dosáhnout," pokračuje editorial. Naznačuje, že jakýkoliv návrat do normálu si žádá komplexní diagnostické testování, aby došlo k izolaci nemocných a umožnilo určit zdravé, kteří se mohou bezpečně vrátit k práci.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Prestižní deník pokládá otázku, zda administrativa, která se zprvu uchýlila k pomíjivým polovičatým opatřením, nyní dokáže vytvořit federální testovací síť, což je řádově větší úkol, navíc za situace, kdy přicházejí zprávy, že některé americké státy stále nemají jasné instrukce z Washingtonu.    

Strategie návratu k normálu bude rovněž vyžadovat testy na protilátky, a to v dosud nevídaném rozsahu, aby se určilo, kdo byl již infikován a je vůči nemoci imunní, upozorňuje Washington Post. Dodává, že náměstek amerického ministra zdravotnictví Brett Girior v úterý ujistil, že na trhu budou v květnu miliony takových testů, ale podobné sliby dodávek diagnostických testů zůstávají nenaplněny, a ohledně spolehlivosti některých testů na protilátky již nyní panují obavy.

Další vlna nejistoty pramení z toho, zda se najde dost zotavených lidí s imunitou, aby se opět nastartovala ekonomika, uvádí renomovaný server. Odkazuje na prohlášení někdejšího komisaře amerického Úřadu pro potraviny a léčiva Scotta Gottlieba, že v Evropě vykazuje protilátky mezi jedním až patnácti procenty populace a v USA jich bude zřejmě méně.

"Pokud je pouze pět či deset procent populace imunních, stále existuje riziko infekce a virus není pod kontrolou skrze vakcínu či léčbu medikamenty, jaká je pak cesta k obnově (života) ještě letos?" táže se vlivný deník. Deklaruje, že to je doslova Rubikova kostka, ve které se kloubí zdravotní, ekonomické a sociální otázky a která si zaslouží více pozornost, než se jí dostává.

Související

John Kirby, koordinátor strategické komunikace Národní bezpečnostní rady

Íránský útok na Izrael byl podle USA trapným neúspěchem

Masivní dronový a raketový útok Íránu na Izrael byl "velkolepým a trapným neúspěchem", uvedl v pondělí Bílý dům. S tímto prohlášením přišel den poté, co americké jednotky pomohly Izraeli sestřelit většinu raket a bezpilotních letadel vypálených Teheránem.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 6 hodinami

před 6 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Čína už se stává hrozbou nejen na Zemi, varuje NASA

Čína posiluje své kapacity ve vesmíru a využívá svůj civilní program k maskování svých vojenských cílů, řekl dnes ředitel amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Bill Nelson.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy