Nejvyšší soud nemůže kontrolovat prezidenta, řekla Barrettová

Kandidátka do nejvyššího soudu USA Amy Coneyová Barrettová dnes, když absolvovala třetí den slyšení v právním výboru Senátu, prohlásila, že je "otevřenou otázkou", zda prezident Donald Trump může sám sobě udělit milost. Dodala rovněž, že nejvyšší soudní instance nemůže kontrolovat, zda se prezident řídí jejími rozhodnutími, informovala agentura Reuters.

Nejvyšší soud USA

Barrettová se podobně jako v přechozích dvou dnech snažila přesvědčit především demokratické zákonodárce, že by svoje rozhodování v případě jmenování do funkce nezakládala na svých osobních názorech či katolické víře. Dodala také, že si bude uchovávat "otevřenou mysl" v případu blížícího se soudního sporu, jenž se týká reformy zdravotního pojištění bývalého prezidenta Baracka Obamy známé jako Obamacare.

Soudkyně odmítla odpovědět na otázku, zda má americký prezident právo na to vyhnout se jakýmkoli pokusům o trestní stíhání. Dotaz byl reakcí na to, že Trump v minulosti prohlásil, že má "absolutní moc" udělit sám sobě milost. Barrettová však v souladu se svou argumentací z posledních dní uvedla, že na otázku nemůže odpovědět obecně. Musela by se podle svých slov zabývat konkrétní kauzou v pozici soudkyně.

Barrettová sice prohlásila, že nikdo v USA nestojí nad zákonem, dvakrát se však vyhnula odpovědi na otázku demokratického senátora Patricka Leahyho, zda prezident, který se odmítne řídit rozhodnutím soudu, je ohrožením amerického ústavního systému. "Nejvyšší soud nemůže kontrolovat to, zda se prezident podřídí, či nikoli," prohlásila soudkyně.

Osmačtyřicetiletá matka sedmi dětí, o níž je známo, že je odpůrkyní práva na dobrovolný potrat, již dříve uvedla, že by své rozhodování jako členka nejvyššího soudu nezakládala na své víře, ale čistě na právu. Trump však v minulosti několikrát řekl, že bude do nejvyššího soudu nominovat kandidátky, které se k otázce potratů staví kriticky.

"Tohle je historický okamžik," řekl dnes republikánský předseda právního výboru a Trumpův blízký spojenec Lindsey Graham. "Je to poprvé v americké historii, kdy jsme nominovali ženu, která se bez ostychu řadí k (hnutí) pro-life a přijímá svou víru bez omluvy - a míří do (nejvyššího) soudu," řekl senátor. Hnutí pro-life (pro život) vystupuje v USA i jinde ve světě proti potratům, jeho názoroví oponenti se pak označují pro-choice (pro svobodu volby).

Řada demokratů se obává, že jmenováním Barrettové do funkce bude vystaven nebezpečí precedent stanovený rozhodnutím nejvyššího soudu v kauze Roeová vs. Wade z roku 1973, který de facto legalizoval potraty v celých USA. Jedná se však o jedno z nejkontroverznějších rozhodnutí soudu, o jehož zvrácení již desetiletí usiluje řada konzervativních skupin a zákonodárců.

Barrettová dnes znovu prohlásila, že rozhodnutí Roevá vs. Wade nepovažuje za takzvaný "superprecedent", kterým se rozumí verdikt, na němž panuje celospolečenská shoda, nikdo neusiluje o jeho zrušení a je proto považován za nezvratný.

Podle pozorovatelů Barrettovou s největší pravděpodobností Senát do funkce potvrdí do konce října, v horní komoře totiž mají většinu republikáni. Demokraté tak nemají ústavní prostředky k tomu, aby jmenování soudkyně zabránili. V devítičlenné nejvyšší soudní instanci USA tak zřejmě posílí dosavadní konzervativní většina.

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Spojené státy v příštím roce přijmou 125.000 uprchlíků

21.09.2021 08:21 Spojené státy přijmou v příštím roce 125.000 uprchlíků, tedy dvojnásobek oproti letošnímu roku, aby…

Trudeau je vítězem voleb v Kanadě, na většinu v parlamentu ale zřejmě…

21.09.2021 08:04 Aktualizováno Pondělní předčasné volby v Kanadě vyhráli vládnoucí liberálové premiéra Justina Trudeaua, jimž se…

USA hlásí přes 2000 zemřelých s koronavirem denně

20.09.2021 21:42 V USA zemřelo po nákaze koronavirem v posledním týdnu průměrně přes 2000 lidí denně. Podobně vysoké…

Bílý dům: USA v listopadu otevřou hranice plně očkovaným

20.09.2021 18:22 Spojené státy v listopadu uvolní cestovní restrikce a začnou na své území pouštět plně očkované…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Související:

Právě se děje

reklama