Obama v pamětech přemítá o své roli při vzestupu Donalda Trumpa

Bývalý prezident USA Barack Obama se ve svých pamětech zabývá vzestupem Donalda Trumpa v Republikánské straně. Tvrdí, že nynější prezident "slíbil elixír na rasovou úzkost", kterou pociťovaly "miliony Američanů, jež vyděsil černoch v Bílém domě". Obama rovněž ve své nadcházející knize podle CNN píše, že jsou Spojené státy hluboce rozdělené a že tento stav po Trumpově odchodu z prezidentské funkce jen tak nezmizí.

Barack Obama, 44. prezident Spojených států amerických

"Ze všeho nejvíce znepokojivé je zřejmě to, že se naše demokracie patrně nachází na pokraji krize," píše první černošský prezident USA v 768stránkovém prvním dílu svých pamětí s názvem A Promised Land (Země zaslíbená), který má oficiálně vyjít 17. listopadu. "Vím také, že jedny volby tento problém nevyřeší. "Naše neshody jsou hluboké, naše výzvy ohromující," pokračuje 44. prezident Spojených států.

Obama se v knize věnuje rovněž tomu, jakou podle něj sehrálo roli jeho zvolení v roce 2008 při transformaci Republikánské strany do její dnešní podoby. "Je to, jako kdyby samotná moje přítomnost v Bílém domě spustila jistou formu paniky, pocit, že byl narušen přirozený řád věcí," píše se v memoárech podle kopie, kterou s předstihem obdržela televize CNN.

Za začátek přeměny republikánů lze podle něj považovat kandidaturu Sarah Palinové na viceprezidentku po boku Johna McCaina v roce 2008. "Zdálo se, že skrze Palinovou našly svou cestu do centra pozornosti temné nálady, jež se dlouho skrývaly na okrajích moderní Republikánské strany - xenofobie, odpor k intelektualismu, paranoidní spiklenecké teorie a odpor k černochům a lidem tmavé pleti," píše demokrat, který strávil v Bílém domě dvě funkční období mezi lety 2009 až 2017.

Trump pak podle Obamy dokázal schopně využít rostoucí ochotu republikánů obejít se bez důkazů pro různá tvrzení a opustit tradiční zdvořilost v politickém jednání. Nad jinými čelnými republikány přitom podle exprezidenta převládl v důsledku toho, že měl mnohem méně zábran.

Demokrat také připomíná, že to byl právě nynější prezident, který se stal po Obamově zvolení horlivým zastáncem a propagátorem spiklenecké teorie, podle níž se Obama nenarodil v USA a není proto legitimním prezidentem. Ačkoliv Obamův Bílý dům nejdříve považoval tuto aféru za nehodnou pozornosti, Trump si na ní vyzkoušel, jakým způsobem může upoutat pozornost médií a využít je. Obama nakonec pod tlakem části veřejnosti zveřejnil svůj rodný list, přičemž následně na tiskové konferenci poměrně frustrovaně poznamenal, že na "takovéhle hlouposti nemáme čas".

První díl Obamových pamětí pojednává o jeho dětství, začátcích jeho politické kariéry a cestě přes Senát až k prvním rokům jeho prezidentství. Demokrat své vyprávění zatím končí v roce 2011, kdy popisuje okolnosti kolem zásahu amerických elitních jednotek, který vedl k zabití teroristického vůdce Usámy bin Ládina.

Obama se ve svazku věnuje například detailnímu popisu své volební kampaně z roku 2008 a také některým bojům ve Washingtonu, zejména toho, který se týkal reformy systému veřejného zdravotního pojištění přezdívané Obamacare, proti níž republikáni brojí dodnes.

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Související:

Právě se děje