Obama v pamětech přemítá o své roli při vzestupu Donalda Trumpa

Bývalý prezident USA Barack Obama se ve svých pamětech zabývá vzestupem Donalda Trumpa v Republikánské straně. Tvrdí, že nynější prezident "slíbil elixír na rasovou úzkost", kterou pociťovaly "miliony Američanů, jež vyděsil černoch v Bílém domě". Obama rovněž ve své nadcházející knize podle CNN píše, že jsou Spojené státy hluboce rozdělené a že tento stav po Trumpově odchodu z prezidentské funkce jen tak nezmizí.

Barack Obama, 44. prezident Spojených států amerických

"Ze všeho nejvíce znepokojivé je zřejmě to, že se naše demokracie patrně nachází na pokraji krize," píše první černošský prezident USA v 768stránkovém prvním dílu svých pamětí s názvem A Promised Land (Země zaslíbená), který má oficiálně vyjít 17. listopadu. "Vím také, že jedny volby tento problém nevyřeší. "Naše neshody jsou hluboké, naše výzvy ohromující," pokračuje 44. prezident Spojených států.

Obama se v knize věnuje rovněž tomu, jakou podle něj sehrálo roli jeho zvolení v roce 2008 při transformaci Republikánské strany do její dnešní podoby. "Je to, jako kdyby samotná moje přítomnost v Bílém domě spustila jistou formu paniky, pocit, že byl narušen přirozený řád věcí," píše se v memoárech podle kopie, kterou s předstihem obdržela televize CNN.

Za začátek přeměny republikánů lze podle něj považovat kandidaturu Sarah Palinové na viceprezidentku po boku Johna McCaina v roce 2008. "Zdálo se, že skrze Palinovou našly svou cestu do centra pozornosti temné nálady, jež se dlouho skrývaly na okrajích moderní Republikánské strany - xenofobie, odpor k intelektualismu, paranoidní spiklenecké teorie a odpor k černochům a lidem tmavé pleti," píše demokrat, který strávil v Bílém domě dvě funkční období mezi lety 2009 až 2017.

Trump pak podle Obamy dokázal schopně využít rostoucí ochotu republikánů obejít se bez důkazů pro různá tvrzení a opustit tradiční zdvořilost v politickém jednání. Nad jinými čelnými republikány přitom podle exprezidenta převládl v důsledku toho, že měl mnohem méně zábran.

Demokrat také připomíná, že to byl právě nynější prezident, který se stal po Obamově zvolení horlivým zastáncem a propagátorem spiklenecké teorie, podle níž se Obama nenarodil v USA a není proto legitimním prezidentem. Ačkoliv Obamův Bílý dům nejdříve považoval tuto aféru za nehodnou pozornosti, Trump si na ní vyzkoušel, jakým způsobem může upoutat pozornost médií a využít je. Obama nakonec pod tlakem části veřejnosti zveřejnil svůj rodný list, přičemž následně na tiskové konferenci poměrně frustrovaně poznamenal, že na "takovéhle hlouposti nemáme čas".

První díl Obamových pamětí pojednává o jeho dětství, začátcích jeho politické kariéry a cestě přes Senát až k prvním rokům jeho prezidentství. Demokrat své vyprávění zatím končí v roce 2011, kdy popisuje okolnosti kolem zásahu amerických elitních jednotek, který vedl k zabití teroristického vůdce Usámy bin Ládina.

Obama se ve svazku věnuje například detailnímu popisu své volební kampaně z roku 2008 a také některým bojům ve Washingtonu, zejména toho, který se týkal reformy systému veřejného zdravotního pojištění přezdívané Obamacare, proti níž republikáni brojí dodnes.

Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která zachytila dopad rakety na…

29.06.2022 09:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila…

Zeman chce prověřit možnou sabotáž během své hospitalizace

29.06.2022 21:54 Prezident Miloš Zeman dnes předal ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření…

Francouzský soud shledal Abdeslama vinným, odsoudil ho na doživotí

29.06.2022 21:57 Francouzský soud dnes odsoudil na doživotí bez možnosti předčasného propuštění Salaha Abdeslama,…

Počasí: Bouřit bude ještě dnes a zítra, vyplývá z výstrahy

29.06.2022 06:30 Česko si v posledních dnech užívá hodně bouřlivého počasí, které postihuje především Čechy. Jinak…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Trump chtěl podle bývalé pracovnice Bílého domu navzdory varování ke…

28.06.2022 21:49 Aktualizováno Někdejší prezident USA Donald Trump byl informován o přítomnosti zbraní v davu svých podporovatelů,…

USA zavádějí nové sankce vůči Rusku, včetně zákazu dovozu zlata

28.06.2022 20:28 Aktualizováno Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Rusku, jejich terčem je mimo jiné ruský zbrojní průmysl.…

Policie objevila v Texasu v kamionu nejméně 46 mrtvých

28.06.2022 16:52 Aktualizováno Nejméně 46 mrtvých těl nalezla v pondělí večer místního času (v noci na dnešek SELČ) americká…

Představitelé Bílého domu nevěří, že Ukrajina získá zpět území ztracená ve…

28.06.2022 12:13 Představitelé Bílého domu ztrácejí jistotu, že se Ukrajině podaří získat zpět celé území, o něž…

Biden oznámí prodloužení přítomnosti amerických vojáků v Polsku

28.06.2022 05:14 Americký prezident Joe Biden plánuje oznámit prodloužení posílené přítomnosti amerických vojáků v…

V USA vykolejil vlak: Mrtví lidé, nejméně 50 cestujících utrpělo zranění

28.06.2022 05:08 V americkém státě Missouri dnes vykolejil dálkový vlak s více než 240 cestujícími na palubě poté,…

Většina Američanů nesouhlasí s rozhodnutím Nejvyššího soudu o zrušení…

26.06.2022 21:55 Aktualizováno Většina Američanů nesouhlasí s pátečním rozhodnutím Nejvyššího soudu USA, které zrušilo ústavní…

Kvůli právu na potrat se demonstruje v amerických ulicích, začínají spory…

26.06.2022 16:22 Do ulic amerických měst vychází tisíce demonstrantů, potratové kliniky ve světle nových zákazů ruší…

V USA začaly v reakci na rozhodnutí nejvyššího soudu zavírat potratové…

25.06.2022 17:03 Aktualizováno V některých amerických státech začaly zavírat potratové kliniky bezprostředně poté, co nejvyšší…

Biden podepsal zákon, který přísněji reguluje prodej zbraní v USA

25.06.2022 15:27 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal nový zákon o větší regulaci prodeje a držení zbraní,…

Související:

Právě se děje

reklama