Obavy z nepokojů během Bidenovy inaugurace se zatím nepotvrdily

Ve Spojených státech se zatím nepotvrdily obavy z další vlny demonstrací skalních příznivců bývalého prezidenta Donalda Trumpa, před nimiž po nepokojích v Kapitolu ze začátku měsíce varovaly zpravodajské služby.

Kapitol během inaugurace Joea Bidena.
doporučujeme

Inaugurace Trumpova nástupce Joea Bidena skončila bez komplikací, větší protesty se přitom nekonaly ani před sídly zákonodárných sborů v jednotlivých amerických státech, informovala agentura AP.

Podle reportérů veřejnoprávní televize PBS byl v čase Bidenovy inaugurace v okolí sídla Kongresu klid, v ulicích kolem vládní čtvrti byli jen novináři a hrstky podporovatelů nového prezidenta, kteří sledovali přenos slavnosti na mobilních telefonech. Američané totiž oproti předchozím inauguracím nemohli akci přihlížet z prostranství před Kapitolem kvůli obavám z pandemie covidu-19, k nimž se přidal rovněž strach z dalších nepokojů po útoku Trumpových přívrženců na sídlo Kongresu před dvěma týdny.

Někteří členové krajně pravicových skupin v posledních dnech hrozili, že se pokusí Bidenovo slavnostní uvedení do úřadu narušit. Jediná menší demonstrace se však podle agentury Reuters sešla u nádraží Union Station. Celé okolí sídla Kongresu však hlídají tisíce ozbrojených příslušníků národní gardy, kteří vztyčili po centru města kilometry železných plotů.

Biden tak složil přísahu v zabarikádovaném městě - úřady uzavřely několik mostů či stanice metra v centru Washingtonu a na křižovatkách vyrostla provizorní kontrolní stanoviště. Nejezdí rovněž některé meziměstské autobusy a vlaky.

Policie zachytila v hodinách před inaugurací "znepokojivé rozhovory na internetu", v nichž se někteří lidé domlouvali na plánech, jak akci narušit, uvedla agentura AP. Někteří zastánci spiklenecké teorie QAnon rovněž v internetových fórech vyjadřovali zklamání nad tím, že Trump na poslední chvíli neohlásil zatčení nejvyšších demokratických politiků kvůli sexuálním deliktům a nechopil se moci na další čtyřleté období, jak teorie předpokládala.

Klid byl podle AP i před budovami zákonodárných sborů jednotlivých amerických států, kde se úřady rovněž obávaly případných ozbrojených potyček. V hlavních městech států New Hampshire a Michigan se objevilo ani ne deset zastánců Trumpových nepodložených tvrzení o tom, že Biden vyhrál volby podvodem. V kalifornské metropoli Sacramentu se objevil jediný člověk s charakteristickou červenou čepicí s nápisem Make America Great Again (Učiňme Ameriku znovu velikou), což bylo jedno ze stěžejních Trumpových volebních hesel. Podobná situace panovala i v Georgii či Nebrasce.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko vydalo do USA podezřelé z kyberzločinu v mnoha zemích

06.03.2021 08:51 Česká republika vydala počátkem března do USA k trestnímu stíhání dva lidi podezřelé z kybernetické…

Boeing 737 MAX v USA opět hlásil nouzovou situaci

06.03.2021 05:27 Letecká společnost American Airlines dnes oznámila, že stroj Boeing 737 MAX, který mířil z Miami do…

Jak si zatím vede Joe Biden? Známý politolog nešetří chválou

06.03.2021 00:01 NÁZOR - Prezidentství Joe Bidena je stále na začátku, ale již se dá poukázat na jeden jeho působivý…

Zakladatel firmy McAfee byl obviněn z podvodů s kryptoměnami

05.03.2021 22:20 Zakladatel americké antivirové společnosti McAfee byl ve Spojených státech obviněn z kryptoměnových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama