Obhájci Trumpa nechtějí svědky, impeachment chtějí vyřešit co nejdříve

Obhájci amerického prezidenta Donalda Trumpa se dnes v Senátu na závěr svých úvodních projevů budou snažit přesvědčit senátory, že k uzavření procesu ústavní žaloby na šéfa Bílého domu není třeba předvolávat žádné svědky. Uvedla to televize CNBC. Republikánští senátoři přitom čelí rostoucímu tlaku demokratů, kteří svědecké výpovědi požadují.

Impeachment of Donald Trump

Volání po svědcích zesílilo o víkendu, kdy list The New York Times napsal, že bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton v připravované knize uvádí, že se mu Trump loni v létě svěřil, že chce zmrazit vojenskou pomoc Ukrajině, pokud mu Kyjev nepomůže v kampani před letošními prezidentskými volbami. Právě kvůli ukrajinské kauze čelí Trump ústavní žalobě, ve které ho Sněmovna reprezentantů viní ze zneužití pravomocí a z obstrukcí vůči Kongresu.

Trumpův právní tým se v pondělí novým informacím z Boltonovy knihy prakticky nevěnoval, poznamenal portál Vox. Jediný, kdo na kauzu reagoval, byl ústavní právník Alan Dershowitz, který ji označil za nevýznamnou. Řekl totiž, že Boltonem popisovaný rozhovor nesplňuje ústavní požadavky pro sesazení prezidenta.

Zákulisní informace z republikánského tábora nicméně ukazují, že někteří senátoři této strany by s výslechy svědků souhlasili. To v pondělí potvrdil i umírněný republikánský senátor Mitt Romney, podle kterého demokraté v Senátu podporu přinejmenším čtyř republikánů v této věci získají. K prosazení svědků potřebují demokraté ve stočlenném Senátu právě nejméně čtyři republikánské hlasy, protože sami mají jen 47 mandátů.

Podle pondělních informací jednoho ze zpravodajů televize CNN o podobné podpoře demokratů uvažoval i senátor Lindsey Graham, který v minulosti proti Trumpovi několikrát vystupoval. Dnes Graham prohlásil, že by podpořil plán svého kolegy Jamese Lankforda, který navrhuje, aby senátoři dostali možnost přečíst si zmíněnou pasáž z Boltonovy knihy, o které The New York Times informoval. Graham rovněž uvedl, že by hlasoval i pro to, aby si Senát kopii textu vyžádal obsílkou.

Omezit další část procesu jen na zpřístupnění textu nevydané Bidenovy knihy podle Reuters důrazně odmítl šéf demokratických senátorů Chuck Schumer, podle kterého nelze výpovědi svědků pod přísahou ničím nahradit. "Je to absurdní návrh. Vždyť je to knížka," řekl k Lankfordovu návrhu. Zopakoval, že demokraté požadují předvolání čtyř svědků a předložení čtyř dokumentů, které dosud Bílý dům odmítal vydat Kongresu. Vedle Boltona chtějí demokraté vyslechnout úřadujícího personálního šéfa Bílého domu Micka Mulvaneyho, jeho poradce Roberta Blaira a Michaela Duffeyho z rozpočtového a správního úřadu (OMB) Bílého domu.

O tom, zda v procesu s Trumpem vystoupí svědci, bude jasné v pátek, kdy o tom senátoři rozhodnou. Dnes po třech jednacích dnech ukončí obhajoba své úvodní projevy; obžaloba tak učinila již minulý týden. Středa a čtvrtek jsou vyhrazeny pro dotazy senátorů, kteří vystupují v roli soudní poroty. Pokud by Senát svědky nepředvolal, mohl by proces skončit očekávaným Trumpovým osvobozením ještě tento týden.

Neexistuje důkaz, že covid pochází z laboratoře, cupují vědci výbušný…

25.06.2021 00:01 NÁZOR - Teorie, že koronavirovou pandemii rozpoutal únik viru z čínského Wuchanského virologického…

Na Floridě se zhroutila vícepodlažní budova, nejméně tři oběti

24.06.2021 23:55 Aktualizováno Nejméně tři mrtvé a deset zraněných si dnes vyžádalo zřícení jednoho křídla 12patrové budovy na…

Biden ohlásil dohodu se senátory na investicích do infrastruktury

24.06.2021 21:07 Aktualizováno Bílý dům dnes po mnoha týdnech jednání se členy Kongresu představil plán investic do infrastruktury…

Viceprezidentka USA Harrisová údajně chystá návštěvu hranic s Mexikem

23.06.2021 21:28 Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v pátek poprvé navštíví hranici USA s Mexikem. Doprovodí…

Počet nakažených v Kolumbii stoupá, obětí je přes 100.000

23.06.2021 08:48 Počet obětí nákazy nemocí covid-19 v Kolumbii přesáhl 100.000 a jihoamerická země se stala desátým…

Petice vyzývá Jeffa Bezose, aby se z cesty do vesmíru už nevracel na Zemi

23.06.2021 08:04 Na internetu se objevila petice, která vyzývá miliardáře Jeffa Bezose, aby se ze své plánované…

V New Yorku skončily primárky demokratů, zatím vede bývalý policista Eric…

23.06.2021 06:27 V New Yorku skončily v úterý večer místního času primárky Demokratické strany před listopadovou…

Vrtulník NASA Ingenuity dál poletuje po Marsu a drží se u vozítka…

22.06.2021 18:33 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA na Marsu dál úspěšně demonstruje možnost…

Americká armáda uvažuje o zpomalení tempa stahování vojáků z Afghánistánu

22.06.2021 17:47 Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli…

Trump údajně zvažoval, jestli lze nakažené umístit do Guantánama

22.06.2021 16:48 Když se loni v únoru v Bílém domě diskutovalo o osudu Američanů, kteří se v zahraničí nakazili…

Související:

Právě se děje