Obhájci Trumpa nechtějí svědky, impeachment chtějí vyřešit co nejdříve

Obhájci amerického prezidenta Donalda Trumpa se dnes v Senátu na závěr svých úvodních projevů budou snažit přesvědčit senátory, že k uzavření procesu ústavní žaloby na šéfa Bílého domu není třeba předvolávat žádné svědky. Uvedla to televize CNBC. Republikánští senátoři přitom čelí rostoucímu tlaku demokratů, kteří svědecké výpovědi požadují.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Impeachment of Donald Trump
doporučujeme

Volání po svědcích zesílilo o víkendu, kdy list The New York Times napsal, že bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton v připravované knize uvádí, že se mu Trump loni v létě svěřil, že chce zmrazit vojenskou pomoc Ukrajině, pokud mu Kyjev nepomůže v kampani před letošními prezidentskými volbami. Právě kvůli ukrajinské kauze čelí Trump ústavní žalobě, ve které ho Sněmovna reprezentantů viní ze zneužití pravomocí a z obstrukcí vůči Kongresu.

Trumpův právní tým se v pondělí novým informacím z Boltonovy knihy prakticky nevěnoval, poznamenal portál Vox. Jediný, kdo na kauzu reagoval, byl ústavní právník Alan Dershowitz, který ji označil za nevýznamnou. Řekl totiž, že Boltonem popisovaný rozhovor nesplňuje ústavní požadavky pro sesazení prezidenta.

Zákulisní informace z republikánského tábora nicméně ukazují, že někteří senátoři této strany by s výslechy svědků souhlasili. To v pondělí potvrdil i umírněný republikánský senátor Mitt Romney, podle kterého demokraté v Senátu podporu přinejmenším čtyř republikánů v této věci získají. K prosazení svědků potřebují demokraté ve stočlenném Senátu právě nejméně čtyři republikánské hlasy, protože sami mají jen 47 mandátů.

Podle pondělních informací jednoho ze zpravodajů televize CNN o podobné podpoře demokratů uvažoval i senátor Lindsey Graham, který v minulosti proti Trumpovi několikrát vystupoval. Dnes Graham prohlásil, že by podpořil plán svého kolegy Jamese Lankforda, který navrhuje, aby senátoři dostali možnost přečíst si zmíněnou pasáž z Boltonovy knihy, o které The New York Times informoval. Graham rovněž uvedl, že by hlasoval i pro to, aby si Senát kopii textu vyžádal obsílkou.

Omezit další část procesu jen na zpřístupnění textu nevydané Bidenovy knihy podle Reuters důrazně odmítl šéf demokratických senátorů Chuck Schumer, podle kterého nelze výpovědi svědků pod přísahou ničím nahradit. "Je to absurdní návrh. Vždyť je to knížka," řekl k Lankfordovu návrhu. Zopakoval, že demokraté požadují předvolání čtyř svědků a předložení čtyř dokumentů, které dosud Bílý dům odmítal vydat Kongresu. Vedle Boltona chtějí demokraté vyslechnout úřadujícího personálního šéfa Bílého domu Micka Mulvaneyho, jeho poradce Roberta Blaira a Michaela Duffeyho z rozpočtového a správního úřadu (OMB) Bílého domu.

O tom, zda v procesu s Trumpem vystoupí svědci, bude jasné v pátek, kdy o tom senátoři rozhodnou. Dnes po třech jednacích dnech ukončí obhajoba své úvodní projevy; obžaloba tak učinila již minulý týden. Středa a čtvrtek jsou vyhrazeny pro dotazy senátorů, kteří vystupují v roli soudní poroty. Pokud by Senát svědky nepředvolal, mohl by proces skončit očekávaným Trumpovým osvobozením ještě tento týden.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpův exporadce Stone byl odsouzen ke 40 měsícům vězení

20.02.2020 21:48 Aktualizováno Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl dnes odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger…

O debatu demokratických kandidátů na prezidenta byl zájem

20.02.2020 21:18 Středeční televizní debata uchazečů o nominaci amerických demokratů pro prezidentské volby přitáhla…

V USA unikla data prominentů

20.02.2020 18:07 Agentura odpovídající za bezpečnost komunikačního a informačního systému amerického prezidenta,…

Trump si za šéfa tajných služeb vybral velvyslance USA v Berlíně, dle…

20.02.2020 17:20 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump si do funkce úřadujícího šéfa tajných služeb (DNI) vybral…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama