Demokraté představili část ústavní žaloby na Trumpa. Šílenství, reaguje prezident

Ve Sněmovně reprezentantů USA vzniká ústavní žaloba na Donalda Trumpa, která amerického prezidenta obviní ze zneužití pravomocí a z obstrukcí vůči Kongresu. Dnes to oznámili sněmovní demokraté, kteří dolní komoru ovládají a kteří představili dva články z připravované žaloby. Trump na twitteru napsal, že žaloba je politické šílenství.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Donald Trump
doporučujeme

Šéf Bílého domu podle demokratů porušil přísahu tím, že se snažil přimět ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby ukrajinské úřady začaly vyšetřovat Trumpova politického soka z řad demokratů Joea Bidena. Obstrukce vůči Kongresu se pak týkají toho, že Bílý dům bránil členům administrativy spolupracovat při vyšetřování se Sněmovnou reprezentantů.

Trump dnes na twitteru napsal, že impeachment je "čiré politické šílenství".

Slova předsedy právního výboru Sněmovny reprezentantů Jerroma Nadlera o tom, že kvůli volbám 2020 prezident tlačil na Ukrajinu, označil Trump za směšná. Šéf sněmovního výboru pro kontrolu zpravodajských služeb Adam Schiff, který do značné míry vyšetřování v dolní komoře Kongresu vedl, je podle prezidenta "totálně zkorumpovaný politik," který se bude muset ze svých činů zodpovídat.

Mluvčí Bílého domu Stephanie Grishamová novináře ujistila, že její šéf je připraven k obraně. "Prezident se s těmito obviněními vypořádá v Senátu a očekává, že bude v plném rozsahu zproštěn obvinění, protože nic špatného neudělal," řekla mluvčí.

Nadler podle agentury Reuters prohlásil, že nikdo včetně prezidenta nestojí ve Spojených státech nad zákonem. Dodal, že jeho výbor, který znění žaloby připravuje, chce o textu hlasovat tento týden. Podle informací Reuters se hlasování očekává nejpozději ve čtvrtek.

Americká ústava podle Nadlera v případě porušení pravomocí prezidentem stanoví jasný postup nápravy, kterým je impeachment, tedy obžalování šéfa Bílého domu a otevření procesu jeho sesazení. Demokratická šéfka sněmovny Nancy Pelosiová dodala, že povinností zákonodárců je chránit přísahu i ústavu.

Americká média ještě před zveřejněním zmíněných dvou článků připravované ústavní žaloby uváděla, že demokraté zvažují přidat i obvinění z bránění spravedlnosti. Zda se tak stane, zatím není jasné. Toto obvinění by se týkalo práce zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který objasňoval ruský vliv na volby v USA. Mueller v závěrečné zprávě konstatoval, že žádný Američan včetně Trumpa a jeho týmu vědomě nespolupracoval s Moskvou. Odpověď na to, zda nynější prezident bránil vyšetřování, ale nechal otevřenou.

Po právním výboru bude o žalobě na Trumpa hlasovat celá sněmovna, kde mají většinu demokraté. Pokud sněmovna prezidenta obžaluje, povede proces Senát. Vzhledem k tomu, že tato komora je pod kontrolou Trumpových republikánů, sesazení prezidenta se nepředpokládá. K tomu, aby prezident mohl být z funkce odvolán, je ve stočlenném Senátu zapotřebí dvoutřetinová většina.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soud v USA zamítl žalobu dětí a mládeže na vládu

17.01.2020 20:24 Federální odvolací soud ve Spojených státech dnes zamítl žalobu proti klimatické politice vlády,…

USA mají podezření, že velvyslankyni na Ukrajině hrozilo nebezpečí

17.01.2020 19:07 Spojené státy podobně jako Ukrajina prošetří, zda někdejší americká velvyslankyně v Kyjevě Marie…

Trump bude mít v impeachmentovém procesu známé právníky

17.01.2020 17:15 Obhajobu amerického republikánského prezidenta Donalda Trumpa v nadcházejícím impeachmentovém…

Lavrov má jasno, USA si prodloužení smlouvy START nepřejí

17.01.2020 13:50 Spojené státy se snaží přerušit dialog o prodloužení smlouvy o omezení strategických útočných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama