Postup ruské armády na Kyjev se kvůli problémům zastavil, zní z USA

Postup ruské armády na Kyjev se v posledních 24 hodinách v podstatě zastavil, zřejmě i kvůli řadě logistických problémů, které některým jednotkám způsobují nedostatek paliva a možná také jídla. Takové je nejnovější hodnocení vývoje ze strany Pentagonu, které dnes médiím tlumočil nejmenovaný vysoce postavený americký činitel.

Dodal, že Rusům se stále nepodařilo zcela ovládnout nebe nad Ukrajinou a že Moskva dosud v zemi nasadila asi 80 procent z více než 150.000 vojáků, které před invazí shromáždila u hranic.

Podle dříve uveřejněných satelitních snímků ze severu ke Kyjevu míří ruský vojenský konvoj dlouhý desítky kilometrů. Řada pozorovatelů se obávala vyhrocení útoků na ukrajinskou metropoli, do níž se ruské armádě dosud přes četné pokusy nepodařilo ve větší míře proniknout. Britské ministerstvo obrany uvádí, že hlavní masa ruských jednotek zůstávala i dnes 30 kilometrů severně od centra Kyjeva, a také hovoří o logistických problémech Rusů.

"Jedním z důvodů, proč se zdá, že se severně od Kyjeva zastavili, je to, že se Rusové seskupují, znovu to promýšlí a snaží se přizpůsobit překážkám, na které dosud narazili," řekl dnes médiím činitel amerického ministerstva obrany.

"Samozřejmě důvodem je odpor, kterému čelí, a problémy s palivem a podporou, které mají. Také registrujeme signály, že mají problém krmit své vojáky, že mají nejen nedostatek benzínu, ale také jim dochází jídlo," popsal zdroj z Pentagonu údajné důvody váznoucího ruského postupu.

Rovněž podpořil tvrzení některých analytiků, podle nichž se ruská armáda potýká se špatnou morálkou v části jednotek. "Rusy překvapily některé problémy s morálkou a domnívám se, že rovněž nejsou spokojeni s logistickými a zásobovacími překážkami, na které narazili," dodal. Bez bližších podrobností prohlásil, že někteří ruští vojáci se vzdali Ukrajincům bez boje.

Washington má prý také informace, že někteří Rusové poškozují vlastní vozidla. "Významnou část ruských jednotek tvoří mladí rekruti, kteří jsou nedostatečně vycvičení pro rozsáhlou ofenzívu. A v některých případech schválně dělali díry do nádrží svých vozidel, patrně ve snaze vyhnout se boji. Pracovník Pentagonu odmítl říct, jak armáda k těmto závěrům dospěla... nebo jak rozsáhlé by tyto problémy mohly být napříč bojištěm," napsal list The New York Times.

Nové americké hodnocení přišlo v době zesíleného ruského ostřelování ukrajinských měst, které ničí i civilní objekty. A zatímco se Rusům nedařilo obsadit Kyjev nebo Charkov, jednotky postupující z Krymu na západ, sever a východ podle všeho postupují.

Podle Pentagonu se ruské jednotky na jihu Ukrajiny zmocnily měst Melitopol a Berďansk; Mariupol údajně pod kontrolou nemají. Nejmenovaný činitel uvedl, že Rusko dosud vypálilo na cíle na Ukrajině kolem 400 raket, zatím však nemá vzdušnou převahu. Podle agentury Reuters dodal, že počínání ruských vojsk svědčí o snaze co nejvíce zamezit ztrátám ve vlastních řadách, přičemž stejnou opatrnost lze pozorovat i při používání vzdušných sil. Svoje letadla totiž Rusové nechtějí vystavovat vysoce rizikovým situacím, řekl činitel a dodal, že USA mají důkazy, že v posledních dnech bylo zničeno několik ruských letounů.

Spojené státy podle stejného zdroje dosud neviděly náznak toho, že by na Ukrajinu vyslalo svoje vojáky Bělorusko. Tamní vůdce Alexandr Lukašenko dnes ohlásil posílení jižní hranice s Ukrajinou dalšími vojenskými jednotkami, které podle něj mají být schopné "zmařit jakoukoliv provokaci" či vojenské akce proti jeho zemi. USA rovněž zatím nemohou potvrdit, že by Rusko na Ukrajině použilo vakuové bomby, jak tvrdí ukrajinská média, podle nichž těmito zbraněmi ruské síly zasáhly v pondělí sklad ropných paliv ve městě Ochtyrka na severovýchodě země.

Související

Ruské drony zaútočily na Dnipro. (16.4.2025)

Mír na Ukrajině se vzdaluje po telefonátu Trumpa s Putinem

Slíbený „mírový průlom“ zůstal pouze rétorikou. Pondělní telefonát mezi prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky a podle mnohých spíše podtrhl, jak daleko se svět nachází od skutečného ukončení války na Ukrajině.
EU

Může Evropa ze strachu z Ruska profitovat? Jen pokud totálně změní pravidla hry

Evropský kontinent v posledních měsících zažívá výrazný obrat v přístupu k obraně. Zatímco po desetiletí podceňoval své vojenské kapacity a spoléhal se především na Spojené státy, dnes plánuje rekordní investice do obrany. Vzniká tak otázka, zda by tato nutná militarizace nemohla zároveň oživit chřadnoucí evropskou ekonomiku. Pokud se podaří efektivně propojit vojenský vývoj s civilním využitím, mohla by se obrana stát motorem inovací a růstu. Ale tento plán s sebou nese rizika a je vše jiné než jistý.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

včera

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy