Postup ruské armády na Kyjev se kvůli problémům zastavil, zní z USA

Postup ruské armády na Kyjev se v posledních 24 hodinách v podstatě zastavil, zřejmě i kvůli řadě logistických problémů, které některým jednotkám způsobují nedostatek paliva a možná také jídla. Takové je nejnovější hodnocení vývoje ze strany Pentagonu, které dnes médiím tlumočil nejmenovaný vysoce postavený americký činitel.

Dodal, že Rusům se stále nepodařilo zcela ovládnout nebe nad Ukrajinou a že Moskva dosud v zemi nasadila asi 80 procent z více než 150.000 vojáků, které před invazí shromáždila u hranic.

Podle dříve uveřejněných satelitních snímků ze severu ke Kyjevu míří ruský vojenský konvoj dlouhý desítky kilometrů. Řada pozorovatelů se obávala vyhrocení útoků na ukrajinskou metropoli, do níž se ruské armádě dosud přes četné pokusy nepodařilo ve větší míře proniknout. Britské ministerstvo obrany uvádí, že hlavní masa ruských jednotek zůstávala i dnes 30 kilometrů severně od centra Kyjeva, a také hovoří o logistických problémech Rusů.

"Jedním z důvodů, proč se zdá, že se severně od Kyjeva zastavili, je to, že se Rusové seskupují, znovu to promýšlí a snaží se přizpůsobit překážkám, na které dosud narazili," řekl dnes médiím činitel amerického ministerstva obrany.

"Samozřejmě důvodem je odpor, kterému čelí, a problémy s palivem a podporou, které mají. Také registrujeme signály, že mají problém krmit své vojáky, že mají nejen nedostatek benzínu, ale také jim dochází jídlo," popsal zdroj z Pentagonu údajné důvody váznoucího ruského postupu.

Rovněž podpořil tvrzení některých analytiků, podle nichž se ruská armáda potýká se špatnou morálkou v části jednotek. "Rusy překvapily některé problémy s morálkou a domnívám se, že rovněž nejsou spokojeni s logistickými a zásobovacími překážkami, na které narazili," dodal. Bez bližších podrobností prohlásil, že někteří ruští vojáci se vzdali Ukrajincům bez boje.

Washington má prý také informace, že někteří Rusové poškozují vlastní vozidla. "Významnou část ruských jednotek tvoří mladí rekruti, kteří jsou nedostatečně vycvičení pro rozsáhlou ofenzívu. A v některých případech schválně dělali díry do nádrží svých vozidel, patrně ve snaze vyhnout se boji. Pracovník Pentagonu odmítl říct, jak armáda k těmto závěrům dospěla... nebo jak rozsáhlé by tyto problémy mohly být napříč bojištěm," napsal list The New York Times.

Nové americké hodnocení přišlo v době zesíleného ruského ostřelování ukrajinských měst, které ničí i civilní objekty. A zatímco se Rusům nedařilo obsadit Kyjev nebo Charkov, jednotky postupující z Krymu na západ, sever a východ podle všeho postupují.

Podle Pentagonu se ruské jednotky na jihu Ukrajiny zmocnily měst Melitopol a Berďansk; Mariupol údajně pod kontrolou nemají. Nejmenovaný činitel uvedl, že Rusko dosud vypálilo na cíle na Ukrajině kolem 400 raket, zatím však nemá vzdušnou převahu. Podle agentury Reuters dodal, že počínání ruských vojsk svědčí o snaze co nejvíce zamezit ztrátám ve vlastních řadách, přičemž stejnou opatrnost lze pozorovat i při používání vzdušných sil. Svoje letadla totiž Rusové nechtějí vystavovat vysoce rizikovým situacím, řekl činitel a dodal, že USA mají důkazy, že v posledních dnech bylo zničeno několik ruských letounů.

Spojené státy podle stejného zdroje dosud neviděly náznak toho, že by na Ukrajinu vyslalo svoje vojáky Bělorusko. Tamní vůdce Alexandr Lukašenko dnes ohlásil posílení jižní hranice s Ukrajinou dalšími vojenskými jednotkami, které podle něj mají být schopné "zmařit jakoukoliv provokaci" či vojenské akce proti jeho zemi. USA rovněž zatím nemohou potvrdit, že by Rusko na Ukrajině použilo vakuové bomby, jak tvrdí ukrajinská média, podle nichž těmito zbraněmi ruské síly zasáhly v pondělí sklad ropných paliv ve městě Ochtyrka na severovýchodě země.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy