První test před etnicky různorodými voliči. Primárky demokratů se přesouvají do Nevady

Souboj amerických demokratů o možnost postavit se v listopadových volbách republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi se v sobotu přesune do státu Nevada. Podle průzkumů tam má největší šanci na vítězství Bernie Sanders, který díky rostoucí podpoře v posledním týdnu předběhl dosavadního favorita Joe Bidena. Republikáni v tomto státě svého kandidáta vybírat nebudou, z rozhodnutí nevadského vedení strany totiž připadnou všichni delegáti na letní nominační sjezd automaticky Trumpovi.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Bernie Sanders, americký senátor (Vermont)
doporučujeme

V souboji se rozdělí jen 36 demokratických delegátů na červencový stranický sjezd v Milwaukee z celkových 3979, kteří budou vybírat prezidentského kandidáta. Kromě toho však Nevada vyšle ještě 12 takzvaných superdelegátů, což jsou vysocí funkcionáři strany a členové Kongresu.

Ti na sjezdu nejsou vázáni hlasovat podle volebních výsledků ve svém státě. Do výběru však budou moci promluvit až tehdy, pokud v úvodním kole žádný z uchazečů nezíská více než 50 procent delegátských hlasů.

Demokratická strana v Nevadě přijala zvláštní opatření ve snaze předejít problémům, jež postihly sčítání hlasů v Iowě, kde se rovněž rozhodovalo ve stranických shromážděních. Funkcionáři tak oproti původnímu plánu nebudou využívat aplikaci od společnosti Shadow, která obsahovala softwarové chyby a způsobila v Iowě několikadenní zpoždění při zveřejňování výsledků.

Počty hlasů pro kandidáty z jednotlivých okrsků se budou zasílat do ústředí telefonicky. Tam činitelé provedou jejich přepočet na delegáty, podle nichž většina amerických médií určuje vítěze klání.

V souboji o demokratickou nominaci nyní vede o jednoho delegáta před Sandersem bývalý starosta města South Bend v Indianě Pete Buttigieg, který zaznamenal v prvních dvou kláních překvapivý úspěch. Se značným odstupem za nimi jsou senátorka za Massachusetts Elizabeth Warrenová, senátorka za Minnesotu Amy Klobucharová a zatím pátý je bývalý viceprezident Joe Biden, který byl před začátkem nominačního procesu považován za favorita.

Po převážně bělošských státech Iowa a New Hampshire, kde se v posledních týdnech odehrála první dvě klání, je Nevada pro osm zbývajících kandidátů první zkouškou před etnicky různorodými voliči. V roce 2016 tvořili třetinu účastníků volebních shromáždění v Nevadě černoši nebo Američané původem z latinské Ameriky. To zřejmě bude vyhovovat Bidenovi, který má jako bývalá pravá ruka prezidenta Baracka Obamy silnou podporu mezi černochy. Tratit by na tom mohl naopak Buttigieg, jemuž se zatím příliš nedaří etnické menšiny oslovit.

Volební shromáždění v Nevadě jsou uzavřená, to znamená, že se jich mohou zúčastnit pouze voliči registrovaní jako demokrati. Pravidla však voličům umožňují zaregistrovat se ještě v den konání shromáždění, nebo změnit stávající registraci.

Demokratičtí voliči se sejdou ve více než 1700 okrscích v sobotu v poledne místního času (21:00 SEČ). Pokud nedojde k žádným technickým problémům, měly by být výsledky známé nejpozději v neděli ráno SEČ.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Povinné roušky? USA by si měly vzít příklad z Česka, soudí bývalý diplomat

05.04.2020 15:09 Zatímco Spojenými státy v posledních dnech hýbe debata o přínosech a nevýhodách plošného nošení…

Trump řekl lídrům amerických soutěží, že doufá v brzký restart

05.04.2020 11:09 Americký prezident Donald Trump řekl během sobotní telekonference lídrům nejvýznamnějších…

Trump: USA čekají nejtěžší týdny, mnoho lidí zemře

05.04.2020 09:23 Aktualizováno Spojené státy čekají nejtěžší týdny, během nichž přijde mnoho lidí o život. Podle agentury Reuters…

Při přestřelce gangů v Mexiku zemřelo 19 lidí, na místo byla vyslána armáda

05.04.2020 07:58 Při přestřelce mezi dvěma drogovými gangy v severomexickém státě Chihuahua zemřelo 19 lidí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy