Souboj amerických demokratů o možnost postavit se v listopadových volbách republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi se v sobotu přesune do státu Nevada. Podle průzkumů tam má největší šanci na vítězství Bernie Sanders, který díky rostoucí podpoře v posledním týdnu předběhl dosavadního favorita Joe Bidena. Republikáni v tomto státě svého kandidáta vybírat nebudou, z rozhodnutí nevadského vedení strany totiž připadnou všichni delegáti na letní nominační sjezd automaticky Trumpovi.
V souboji se rozdělí jen 36 demokratických delegátů na červencový stranický sjezd v Milwaukee z celkových 3979, kteří budou vybírat prezidentského kandidáta. Kromě toho však Nevada vyšle ještě 12 takzvaných superdelegátů, což jsou vysocí funkcionáři strany a členové Kongresu.
Ti na sjezdu nejsou vázáni hlasovat podle volebních výsledků ve svém státě. Do výběru však budou moci promluvit až tehdy, pokud v úvodním kole žádný z uchazečů nezíská více než 50 procent delegátských hlasů.
With two days until the Nevada caucuses, nine days until the South Carolina primary, and 12 days until Super Tuesday, we need everyone's help to make sure our movement succeeds.Can you help by making calls to voters? https://t.co/QMWpC9wo9n
— Bernie Sanders (@BernieSanders) February 20, 2020
Demokratická strana v Nevadě přijala zvláštní opatření ve snaze předejít problémům, jež postihly sčítání hlasů v Iowě, kde se rovněž rozhodovalo ve stranických shromážděních. Funkcionáři tak oproti původnímu plánu nebudou využívat aplikaci od společnosti Shadow, která obsahovala softwarové chyby a způsobila v Iowě několikadenní zpoždění při zveřejňování výsledků.
Počty hlasů pro kandidáty z jednotlivých okrsků se budou zasílat do ústředí telefonicky. Tam činitelé provedou jejich přepočet na delegáty, podle nichž většina amerických médií určuje vítěze klání.
V souboji o demokratickou nominaci nyní vede o jednoho delegáta před Sandersem bývalý starosta města South Bend v Indianě Pete Buttigieg, který zaznamenal v prvních dvou kláních překvapivý úspěch. Se značným odstupem za nimi jsou senátorka za Massachusetts Elizabeth Warrenová, senátorka za Minnesotu Amy Klobucharová a zatím pátý je bývalý viceprezident Joe Biden, který byl před začátkem nominačního procesu považován za favorita.
Aurora, Colorado is ready for Super Tuesday! We had over 1,100 people join us tonight fired up and ready to win big! Let’s get this done. pic.twitter.com/tNuQmMmFgT
— Amy Klobuchar (@amyklobuchar) February 21, 2020
Po převážně bělošských státech Iowa a New Hampshire, kde se v posledních týdnech odehrála první dvě klání, je Nevada pro osm zbývajících kandidátů první zkouškou před etnicky různorodými voliči. V roce 2016 tvořili třetinu účastníků volebních shromáždění v Nevadě černoši nebo Američané původem z latinské Ameriky. To zřejmě bude vyhovovat Bidenovi, který má jako bývalá pravá ruka prezidenta Baracka Obamy silnou podporu mezi černochy. Tratit by na tom mohl naopak Buttigieg, jemuž se zatím příliš nedaří etnické menšiny oslovit.
Volební shromáždění v Nevadě jsou uzavřená, to znamená, že se jich mohou zúčastnit pouze voliči registrovaní jako demokrati. Pravidla však voličům umožňují zaregistrovat se ještě v den konání shromáždění, nebo změnit stávající registraci.
Demokratičtí voliči se sejdou ve více než 1700 okrscích v sobotu v poledne místního času (21:00 SEČ). Pokud nedojde k žádným technickým problémům, měly by být výsledky známé nejpozději v neděli ráno SEČ.
Související

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Harrisová přijala porážku. Nikdy se nevzdávejte, vzkázala svým příznivcům
Volby USA , Demokratická strana (USA) , Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) , Pete Buttigieg , Amy Klobucharová (senátorka USA) , Joe Biden , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 17 minutami

Nečekaný objev: Umělá inteligence může výrazně zvýšit pravděpodobnost další pandemie
před 1 hodinou

Trump se zmítá v aféře kolem Epsteina, ohrožuje celou jeho vládu
před 2 hodinami

Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít
před 3 hodinami

Na Ukrajině padá vláda, premiér Denys Šmyhal podal demisi
před 4 hodinami

Ukrajinská demokracie balancuje na hraně. Zelenského vláda čelí podezřením z autoritářských praktik
před 4 hodinami

Rusko přestalo zveřejňovat demografická data. Co chce Kreml skrývat?
před 5 hodinami

Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko
před 6 hodinami

Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka
před 7 hodinami

Pět zemí EU blokuje novou obchodní dohodu s Ukrajinou. Je mezi nimi i Slovensko
před 7 hodinami

V Česku dnes hrozí silné bouřky, varovali meteorologové
před 7 hodinami

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně
před 7 hodinami

Jak zabránit, aby se z AI stal nacista? Aféra kolem Groku odhaluje víc než jen nevhodné výroky
před 8 hodinami

Trump podmiňuje pomoc Ukrajině strategií America First, MAGA je proti
před 8 hodinami

Čína odmítá, že by na německé letadlo cílila laserem
před 9 hodinami

Turista si vyjel na cyklovýlet do Asie, Írán ho zatknul
před 9 hodinami

Dánsko chce Maďarsku odebrat hlasovací práva v EU
před 9 hodinami

Pentagon začne používat Muskovu umělou inteligenci, ještě před pár dny chválila Hitlera
před 9 hodinami

Rusko prostřednictvím odporných zvěrstev udělalo z migrace zbraň proti Evropské unii
před 9 hodinami

Evropa se činí. Ukrajina dostane masivní "Patriotovou" injekci, Moskva reaguje pohrdavě
před 10 hodinami
Trumpova zbrojní pomoc přináší Ukrajině úlevu. Brzy se ale může dostavit zklamání
Pondělní oznámení prezidenta Donalda Trumpa o posílení obrany Ukrajiny sice přináší Kyjevu tolik potřebnou úlevu, zároveň však znovu vyvolává frustraci – tentokrát kvůli váhavosti ohledně zásadnějších sankcí vůči Rusku, píše CNN.
Zdroj: Libor Novák