Největší hrozby? Rasově motivovaný extremismus a Rusko, řekl šéf FBI

Šéf FBI varoval před vměšováním Ruska do listopadových voleb a rasově motivovaným násilím. Sněmovnímu výboru sdělil, že se jedná o dvě nejzávažnější hrozby, kterým Spojené státy momentálně čelí. Ke slyšení se nedostavil úřadující ministr pro vnitřní bezpečnost, který nejen v souvislosti s Ruskem čelí nařčením ze zatajování informací.

Christopher Wray
doporučujeme

Šéf FBI Christopher Wray jasně označil rasově motivované násilí a interferenci ze strany Ruska v nadcházejících listopadových volbách za dvě nejzávažnější hrozby, které otřásají vnitřní bezpečností Spojených států. Ke čtvrtečnímu slyšení před sněmovním bezpečnostním výborem se měl dostavit i úřadující ministr pro vnitřní bezpečnost Chad Wolf.

Wolf se sám nyní nachází pod drobnohledem, neboť právě on se měl údajně podílet na stažení zpravodajské zprávy, která poukazovala na nebezpečí ze strany Ruska a skupin hlásajících nadřazenost bílé rasy. Wolf, byť byl výborem předvolán k podání vysvětlení, se na slyšení ale nedostavil.

Wray dal v rámci své výpovědi za pravdu hlášením americké rozvědky. Členům výboru potvrdil, že cílem Ruska, podobně jako v roce 2016, je očernit Joe Bidena a pomoci tak Donaldu Trumpovi ke znovuzvolení. Oproti volbám v roce 2016, kdy se ruští hackeři nabourali do e-mailové komunikace demokratů a pokoušeli se napojit i na americký volební systém, se Rusko dle Wraye prozatím soustředí převážně na šíření desinformací. 

Kromě ruského vlivu v listopadových volbách byl Wray dotázán i na nebezpečí, které pro Spojené státy představují organizované rasistické skupiny. V této souvislosti uvedl, že v rámci domácí teroristické aktivity vede jasně rasově motivovaný extremismus. ,,V této kategorii mají prokazatelně největší zastoupení lidé, kteří se přiklánějí k některé z ideologií zakládajících se na dominanci bílé rasy,“ dodal. 

Svou výpovědí tak i nepřímo zpochybnil řadu výroků samotného prezidenta. V uplynulých týdnech věnoval Donald Trump jen velmi málo pozornosti hlášením amerických úřadů, které varovaly před záměrem Ruska ovlivnit průběh a výsledky voleb. Namísto toho veřejnosti tvrdil, že do voleb se letos hodlá vložit především Irán a Čína.

Prezident Trump a spolu s ním i na příklad ministr zahraničí William Barr se dlouhodobě odmítavě staví i k otázce rasismu. Dle jejich názoru nemá nepokoje v zemi na svědomí žádná z radikálně rasistických skupin, ale hnutí levicových aktivistů „Antifa“. Na základě zprávy interního informátora z Ministerstva pro vnitřní bezpečnost se měl na poskytování klamavých informací o tomto hnutí podílet i sám Wolf a jeho výkonní zástupci. 

,,O Antifě uvažujeme jako o ideologii nebo hnutí spíše než jako o organizaci,“ řekl Wray. Byť přiznal, že některá vyšetřování týkající se domácích teroristických aktivit vedla i ke skupinám hlásícím se k ideologii hnutí Antifa, vzápětí dodal, že v celkovém kontextu v porovnání s pravicovými extremisty představují jen velmi malou hrozbu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

23.10.2020 21:42 Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskusí kolem snahy jeho syna Huntera…

USA uvalily sankce vůči třem iránským organizacím, na černé listině je i…

23.10.2020 15:27 Americké ministerstvo financí ve čtvrtek uvalilo sankce na tři íránské organizace, které viní z…

Trump změnil své vystupování. Podle průzkumu CNN debatu s Bidenem prohrál

23.10.2020 14:52 Aktualizováno Druhá a zároveň poslední předvolební debata kandidátů na amerického prezidenta byla oproti…

Alarmující dopad Trumpovy politiky vůči migrantům: Stovky dětí postrádají…

23.10.2020 07:44 Právníkům a nevládním organizacím se nedaří dohledat rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama