Rybářské lodi s moderními otroky se chovají na moři jinak, odhalila data ze satelitů

Rybářské lodi, které využívají oběti nucené práce, se na moři systematicky chovají jinak než ostatní plavidla. Tvrdí to nová studie, podle níž takové posádky obvykle plují dále od přístavů a pobřeží, ryby loví více hodin denně než ostatní a podnikají méně výprav, které ovšem trvají déle. Riziková plavidla podle ní využívají převážně přístavy v Africe, Asii a Jižní Americe, ačkoliv někdy plují i do Kanady, na Nový Zéland, USA a některých evropských zemí.

Ilustrační foto
doporučujeme

Autoři studie při své práci využili satelitní data, strojové učení a expertízu ochránců lidských práv, napsala dnes zpravodajská a informační společnost Thomson Reuters Foundation. Výzkumníci došli k závěru, že až u 26 procent z 16.000 analyzovaných průmyslových rybářských lodí existuje vysoké riziko, že využívají nucenou práci. Přičemž na těchto "rizikových" plavidlech pracuje odhadem až 100.000 lidí, mnoho z nich jsou tudíž potenciálními oběťmi nucené práce.

"I když jsou tyto odhady šokující a ukazují na alarmující všudypřítomnost nucené práce v globálním rybaření, pravděpodobně nevystihují plný rozsah problému," uvedl Gavin McDonald z Kalifornské univerzity v Santa Barbaře, jeden z autorů studie. "Naše zjištění mohou zlepšit porozumění tomuto do velké míry skrytému problému a podpořit globální snahy v boji proti této lidské tragédii," dodal.

Mezinárodní organizace práce (ILO) odhaduje, že v roce 2016 žilo na světě 16 milionů obětí nucené práce, přičemž 11 procent z nich působilo v zemědělství, lesnictví a právě rybolovu. Rozsah využívání nucené práce na rybářských lodích však dosud není pořádně zmapován.

"Studie může pomoci odhalit rozšířené praktiky vykořisťování, obchodu s lidmi a otroctví na volném moři, které postihují statisíce rybářů na velkých industriálních rybářských lodích," podotkl Rossen Karavatchev z Mezinárodní federace pracovníků v dopravě.

Studie, kterou publikoval odborný magazín Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), podle Thomson Reuters Foundation přispívá k rozmáhajícímu se trendu vyžívání dálkového průzkumu země v případě tématiky lidských práv. Satelitní snímky už byly použity například k odhalování nucené práce v cihelnách nebo továrnách na zpracování ryb, i při monitorování chudoby.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaká je budoucnost americké politiky? Politolog rozebral dopady Trumpovy…

17.01.2021 00:01 NÁZOR - Nejpozoruhodnější věcí na uplynulých bouřlivých týdnech v americké politice není…

Inaugurace v době pandemie. Jak bude Biden uveden do úřadu?

16.01.2021 14:12 Demokrat Joe Biden se ve středu ujme úřadu nejmocnějšího muže na světě při slavnostním ceremoniálu,…

Facebook zablokuje svolání akcí u Bílého domu v den inaugurace

16.01.2021 13:06 Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve…

V USA popravili muže za vraždu tří žen

16.01.2021 10:12 Ve Spojených státech dnes vykonali další federální popravu, už třináctou za éry prezidenta Donalda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama