Sanders by zvážil návrat velvyslanectví USA do Tel Avivu, Bloomberg oponoval

Senátor Bernie Sanders, který prozatím vede v nominačním souboji amerických demokratů pro listopadové prezidentské volby, by v případě zvolení zvažoval možnost vrátit velvyslanectví USA z Jeruzaléma zpět do Tel Avivu. Sanders to řekl v úterní debatě sedmi uchazečů o nominaci. Izraelský ministr zahraničí jeho výrok označil za šokující.

Přidejte svůj názor

Michael Bloomberg
doporučujeme

Současný prezident Donald Trump velvyslanectví nechal přemístit do Jeruzaléma v roce 2018, když předtím uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. Odchýlil se tak od praxe předchozích administrativ.

Sanders je stejně jako další z účastníků debaty Michael Bloomberg židovského původu. Moderátor debaty se Sanderse zeptal na jeho kritiku Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC). "Co byste řekl americkým Židům, kteří mají obavy, že z jejich pohledu nevyjadřujete dostatečnou podporu Izraeli? A vrátil byste velvyslanectví do Tel Avivu?" zněla otázka.

Sanders na to řekl, že by to zvažoval. "Jsem hrdý na to, že jsem Žid. V Izraeli jsem několik měsíců žil. Ale myslím, že bohužel, tragicky nyní Izraeli v podobě Bibiho (Benjamina) Netanjahua vládne zpátečnický rasista. Naše zahraniční politika by měla chránit nezávislost a bezpečnost Izraele, ale nelze nebrat v potaz utrpení palestinského národa. Naše politika musí oslovit Palestince i Američany. To je možné tím, že sblížíte blízkovýchodní národy," odpověděl Sanders. Informuje o tom například servery haaretz.com či newsweek.com.

Bývalý newyorský starosta Bloomberg v otázce velvyslanectví se Sandersem nesouhlasil. "Velvyslanectví nelze vrátit zpět. Neměli jsme to dělat, aniž jsme něco od izraelské vlády získali. Ale stalo se a je třeba to tak nechat," řekl Bloomberg.

Palestincům je podle něj třeba vyhovět. "Skutečný problém je ten, že jsou tam dvě skupiny lidí, obě přesvědčené, že jim bůh dal tentýž kus země. Řešením je oddělit je," dodal Bloomberg.

Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac v rozhovoru s armádním rozhlasem řekl, že Sandersův výrok je šokující. Upozornil, že Izrael nezasahuje do "vnitřních věcí v USA, které jsou silnou demokracií". "Poznámka Sanderse, který má židovský původ, je už druhá, která míří proti Izraeli a týká se samotného jádra židovské víry, historie a izraelské bezpečnosti," prohlásil.

Sanders v říjnu uvedl, že uvažuje o možnosti snížit americkou podporu Izraele a prostředky využít na humanitární pomoc palestinskému Pásmu Gazy. Mělo by to podle něj Izrael přimět omezit výstavbu židovských osad, obnovit mírové rozhovory s Palestinci a zlepšit humanitární situaci v Pásmu Gazy. "Využil bych těch 3,85 miliardy dolarů (88 miliard korun) jako páku. Je to hodně peněz, nemůžeme dát izraelské ani jiné vládě bílou kartu. Máme právo požadovat respekt k lidským právům a demokracii," řekl loni Sanders.

Kac k tomu dnes řekl, že Sanders hovořil o Pásmu Gazy, aniž situaci rozumí a aniž bere ohled "na rakety, hrozby a na vše, čemu je Izrael vystaven, když čelí útokům radikálního islámu a brání se". "Upíral nám právo na sebeobranu. A teď Jeruzalém. Neexistuje Žid, který by nesnil o Jeruzalému, o jeho návratu... Myslím, že prezident Trump udělal důležitou věc, uznal realitu, totiž že Jeruzalém je hlavní město židovského národa a hlavní město Izraele," řekl Kac. Domnívá se, že lidé, kteří za Izraelem stojí, Sanderse volit nebudou.

Senátorka Elizabeth Warrenová jako další účastnice debaty se k přesunu velvyslanectví odmítla vyjádřit. Řekla pouze, že obě strany by si měly o svém hlavím městě rozhodnout samy. "Chceme být dobrým spojencem všech v tom regionu. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je povzbuzovat jednotlivé strany zasednout k vyjednávacímu stolu," řekla.

Bloomberg potvrdil, že příští týden promluví na konferenci AIPAC, zatímco Sanders na twitteru oznámil, že se zúčastnit nehodlá.

AIPAC podle něj dává prosto "lidem, kteří nejsou tolerantní a upírají Palestincům jejich základní práva".

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie covid-19: Američany čeká nejhorší týden jejich životů, řekl šéf…

05.04.2020 19:26 Většinu Američanů čeká nejhorší týden jejich životů srovnatelný s národními tragédiemi formátu…

Epidemie covid-19 za vrcholem? Stát New York hlásí pokles v počtu…

05.04.2020 18:13 V americkém státě New York podlehlo nemoci covid-19 za sobotu 594 lidí, což je méně, než za…

Povinné roušky? USA by si měly vzít příklad z Česka, soudí bývalý diplomat

05.04.2020 15:09 Zatímco Spojenými státy v posledních dnech hýbe debata o přínosech a nevýhodách plošného nošení…

Trump řekl lídrům amerických soutěží, že doufá v brzký restart

05.04.2020 11:09 Americký prezident Donald Trump řekl během sobotní telekonference lídrům nejvýznamnějších…

Související:

Právě se děje

Další zprávy