Sanders by zvážil návrat velvyslanectví USA do Tel Avivu, Bloomberg oponoval

Senátor Bernie Sanders, který prozatím vede v nominačním souboji amerických demokratů pro listopadové prezidentské volby, by v případě zvolení zvažoval možnost vrátit velvyslanectví USA z Jeruzaléma zpět do Tel Avivu. Sanders to řekl v úterní debatě sedmi uchazečů o nominaci. Izraelský ministr zahraničí jeho výrok označil za šokující.

Současný prezident Donald Trump velvyslanectví nechal přemístit do Jeruzaléma v roce 2018, když předtím uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. Odchýlil se tak od praxe předchozích administrativ.

Sanders je stejně jako další z účastníků debaty Michael Bloomberg židovského původu. Moderátor debaty se Sanderse zeptal na jeho kritiku Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC). "Co byste řekl americkým Židům, kteří mají obavy, že z jejich pohledu nevyjadřujete dostatečnou podporu Izraeli? A vrátil byste velvyslanectví do Tel Avivu?" zněla otázka.

Sanders na to řekl, že by to zvažoval. "Jsem hrdý na to, že jsem Žid. V Izraeli jsem několik měsíců žil. Ale myslím, že bohužel, tragicky nyní Izraeli v podobě Bibiho (Benjamina) Netanjahua vládne zpátečnický rasista. Naše zahraniční politika by měla chránit nezávislost a bezpečnost Izraele, ale nelze nebrat v potaz utrpení palestinského národa. Naše politika musí oslovit Palestince i Američany. To je možné tím, že sblížíte blízkovýchodní národy," odpověděl Sanders. Informuje o tom například servery haaretz.com či newsweek.com.

Bývalý newyorský starosta Bloomberg v otázce velvyslanectví se Sandersem nesouhlasil. "Velvyslanectví nelze vrátit zpět. Neměli jsme to dělat, aniž jsme něco od izraelské vlády získali. Ale stalo se a je třeba to tak nechat," řekl Bloomberg.

Palestincům je podle něj třeba vyhovět. "Skutečný problém je ten, že jsou tam dvě skupiny lidí, obě přesvědčené, že jim bůh dal tentýž kus země. Řešením je oddělit je," dodal Bloomberg.

Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac v rozhovoru s armádním rozhlasem řekl, že Sandersův výrok je šokující. Upozornil, že Izrael nezasahuje do "vnitřních věcí v USA, které jsou silnou demokracií". "Poznámka Sanderse, který má židovský původ, je už druhá, která míří proti Izraeli a týká se samotného jádra židovské víry, historie a izraelské bezpečnosti," prohlásil.

Sanders v říjnu uvedl, že uvažuje o možnosti snížit americkou podporu Izraele a prostředky využít na humanitární pomoc palestinskému Pásmu Gazy. Mělo by to podle něj Izrael přimět omezit výstavbu židovských osad, obnovit mírové rozhovory s Palestinci a zlepšit humanitární situaci v Pásmu Gazy. "Využil bych těch 3,85 miliardy dolarů (88 miliard korun) jako páku. Je to hodně peněz, nemůžeme dát izraelské ani jiné vládě bílou kartu. Máme právo požadovat respekt k lidským právům a demokracii," řekl loni Sanders.

Kac k tomu dnes řekl, že Sanders hovořil o Pásmu Gazy, aniž situaci rozumí a aniž bere ohled "na rakety, hrozby a na vše, čemu je Izrael vystaven, když čelí útokům radikálního islámu a brání se". "Upíral nám právo na sebeobranu. A teď Jeruzalém. Neexistuje Žid, který by nesnil o Jeruzalému, o jeho návratu... Myslím, že prezident Trump udělal důležitou věc, uznal realitu, totiž že Jeruzalém je hlavní město židovského národa a hlavní město Izraele," řekl Kac. Domnívá se, že lidé, kteří za Izraelem stojí, Sanderse volit nebudou.

Senátorka Elizabeth Warrenová jako další účastnice debaty se k přesunu velvyslanectví odmítla vyjádřit. Řekla pouze, že obě strany by si měly o svém hlavím městě rozhodnout samy. "Chceme být dobrým spojencem všech v tom regionu. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je povzbuzovat jednotlivé strany zasednout k vyjednávacímu stolu," řekla.

Bloomberg potvrdil, že příští týden promluví na konferenci AIPAC, zatímco Sanders na twitteru oznámil, že se zúčastnit nehodlá.

The Israeli people have the right to live in peace and security. So do the Palestinian people. I remain concerned about the platform AIPAC provides for leaders who express bigotry and oppose basic Palestinian rights. For that reason I will not attend their conference. 1/2

— Bernie Sanders (@BernieSanders) February 23, 2020

AIPAC podle něj dává prosto "lidem, kteří nejsou tolerantní a upírají Palestincům jejich základní práva".

Související

Více souvisejících

Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) Michael Bloomberg Elizabeth Warren Izrael Velvyslanectví USA USA (Spojené státy americké) židé Donald Trump

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 51 minutami

Bašár al-Asad

Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí

Režim někdejšího syrského prezidenta Bašára Asada po sobě zanechal krajinu poznamenanou systematickým násilím a masovým zabíjením. Během třináct let trvajícího konfliktu zemřely desítky tisíc lidí, často bez soudu a bez možnosti obrany. Jejich těla mizela v utajených hrobech a jména ze záznamů. Až pád režimu v prosinci 2024 umožnil odkrýt místa, která dosud existovala jen ve svědectvích přeživších.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

V Kyjevě umírali lidé při dalším ruském útoku. (17.6.2025)

Nová ruská taktika systematicky ničí ukrajinská města. Umírají civilisté, přibývá útoků drony

Ukrajina čelí bezprecedentní vlně ruských vzdušných útoků, které cílí nejen na frontu, ale i na města hluboko ve vnitrozemí. V Kyjevě i dalších regionech se opakují noční nálety stovek dronů a raket. Nová taktika Ruska spočívá v masivním nasazení bezpilotních letounů, které přetěžují ukrajinskou obranu a ničí civilní infrastrukturu. Obětí přibývá a roste i tlak na spojence, aby urychleně posílili dodávky obranných systémů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump po atentátu v Butleru.

Tajná služba trestá selhání při atentátu na Trumpa. Suspendovala šest lidí

Tajná služba USA suspendovala šest agentů, kteří loni zajišťovali bezpečnost volebního mítinku v pensylvánském Butleru, kde došlo k atentátu na tehdejšího prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Suspendace trvají 10 až 42 dnů bez platu. Kritici však upozorňují, že tresty nejsou dostatečné a že odpovědnost byla přenesena pouze na regionální pracovníky, zatímco členové Trumpovy osobní ochranky zůstali z velké části nedotčeni.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

V Texasu odklízejí následky tragických povodní. Prohlédněte si galerii

Zemřelo 121 lidí, další se pohřešují. Experti už tuší, proč byly povodně v Texasu tak smrtící

Neutuchající neštěstí v americkém státě Texas nadále pokračuje. Po bleskových povodních, které zasáhly oblast řeky Guadalupe, místní úřady stále evidují 160 pohřešovaných. Dosud bylo potvrzeno 121 úmrtí. Záchranné operace vedené složkami integrovaného záchranného systému, armádou i dobrovolníky pokračují ve vyhledávání nezvěstných a v odstraňování škod.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

Elon Musk

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy

Elon Musk se snaží vysvětlit, jak je možné, že jeho umělá inteligence Grok, vyvinutá pod hlavičkou firmy xAI, generovala odpovědi, ve kterých vyzdvihovala nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Incident vyvolal celosvětovou kritiku a řadu oficiálních reakcí – od lidskoprávních organizací přes evropské státy až po turecký soud.

včera

Robert Golob

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech

Slovinský premiér Robert Golob rozvířil politickou scénu návrhem, který způsobil poprask nejen mezi jeho odpůrci, ale i mezi vlastními spojenci. Poté, co parlament v Lublani schválil návrh levicové strany Levica na uspořádání poradního referenda o navýšení obranných výdajů na 3 % HDP do roku 2030, reagoval Golob nečekaným protiúderem – chce nechat občany hlasovat o samotném členství země v Severoatlantické alianci.

včera

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie

Každý člověk v Nizozemsku má v krvi „věčné chemikálie“, jak ukazuje první národní studie na toto téma. Studie zveřejněná ve čtvrtek uvádí, že přítomnost per- a polyfluoralkylových látek (známých jako PFAS či „věčné chemikálie“) v hladinách překračujících bezpečnostní limity automaticky neznamená vznik onemocnění.

včera

Tchaj-Wan

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy

Tchaj-wan zvažuje omezení ekonomických vazeb na Čínu, která je pro něj zároveň klíčovým trhem i geopolitickou hrozbou. Nová vláda prezidenta Lai Čching-teho vyzvala technologické firmy, aby se orientovaly na demokratické státy a omezily obchod s Huawei a SMIC. Podle expertů však úplné zpřetrhání vztahů není reálné. Embargo by mohlo ochromit globální dodávky čipů, poškodit tchajwanské firmy i zpomalit čínský technologický rozvoj.

včera

včera

Marco Rubio Prohlédněte si galerii

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem

Britský premiér Keir Starmer a francouzský prezident Emmanuel Macron při společném vystoupení v Londýně apelovali na spojence, aby zesílili tlak na Moskvu. Oba státníci volají po nových sankcích, které by mohly přimět Kreml k příměří na Ukrajině. Starmer označil evropské plány na nasazení mírových sil za „dostatečně vyspělé“, Macron je dokonce popsal jako „připravené k okamžitému nasazení“, jakmile se dosáhne dohody o příměří. 

včera

včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně

Obyvatelé Polska a Německa čelí nové realitě, která ostře kontrastuje s dekádami otevřených hranic a volného pohybu. Hraniční kontroly, které byly v minulosti vnímány jako přežitek, se vracejí na scénu. Polská vláda pod vedením premiéra Donalda Tuska obnovila kontroly na celkem 52 hraničních přechodech s Německem a na dalších 13 směrem k Litvě. 

včera

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči

Šéf Bílého domu Donald Trump přetváří mezinárodní obchod k obrazu svému. Dělá z něj nástroj mocenského nátlaku, nikoli spolupráce. Namísto partnerství prosazuje transakční logiku a vydírání, a to i vůči nejbližším spojencům USA. Tento přístup ohrožuje stabilitu globálního řádu, oslabuje důvěru v americké vedení a může mít dlouhodobé dopady na pozici Spojených států i světovou ekonomiku.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy