Šetřit, nebo utrácet? Ekonom varuje před úskalím dluhových pastí v pandemii

NÁZOR - Mezinárodní měnový fond (MMF) dělá světu velkou službu, když radí svým členským zemím silně fiskálně podporovat světovou ekonomiku, kterou koronavirová pandemie zatáhla do nejhorší recese za posledních 90 let, konstatuje ekonom Desmond Lachman v komentáři pro server National Interest. Analytik z think tanku American Enterprise Institute dodává, že pro některé země, například Spojené státy, z příliš volného přístupu k rozpočtové politice vyplývají rizika, která mohou v budoucnu vést k vážným dluhovým problémům.

Ilustrační fotografie

Špatný vzor pro politiky

Zdánlivý příklon MMF k uvolněnější fiskální politice je o to znepokojivější, že přichází v době, kdy moderní monetární teorie velí získávat měnové prostředky a mizí jakýkoliv základ pro disciplínu ve veřejných financích, konstatuje Lachman. Táže se, proč by se za situace, kdy se MMF zjevně nehlásí k nutnosti udržovat zdravé veřejné finance, měli k takovému postoji hlásit politici.

Přiměřenost doporučení MMF pro agresivní rozpočtová podpůrná opatření se nyní může jevit jako pochopitelná, připouští analytik. Podotýká svět zažívá nejhlubší recesi za posledních 90 let a ukazuje se, že zotavení světové ekonomiky dochází párá spolu s tím, jak druhá vlna pandemie hrozí napáchat další ekonomické škody.

"Jde také o to, že centrální banky ve světě zjevně scházejí z cesty, aby poskytly ekonomice další podpůrná měnová opatření," píše odborník. Konstatuje, že za situace, kdy se úrokové sazby blíží nule, nebo na nule skutečně jsou, zdánlivě neexistuje další prostor pro jejich snížení.

Při zvýšené ceně cenných papírů a rozkolísanosti úvěrových trhů by centrální banky riskovaly, že dále přispějí ke zranitelnosti světových finančních trhů, kdyby nyní zvýšily tempo nákupu vládních dluhopisů, připouští Lachman. Za sporný aspekt současného pohledu MMF na rozpočtovou politiku ale označuje představu, že silná rozpočtová reakce na pandemii nemusí z dlouhodobějšího pohledu vystavit země závažným dluhovým problémům.

MMF totiž zakládá svůj pohled na předpokladu, že úrokové sazby zůstanou nízko po velmi dlouhou dobu, což zemím umožní "prorůst" se z problémů jejich zadlužených veřejných financí, vysvětluje expert. Upozorňuje, že tento předpoklad naznačuje, že MMF nově podporuje volnější přístup k rozpočtovým stimulačním opatřením a dlouhodobě vidí vývoj zadluženosti svých členských zemí optimisticky.

Dlouhodobé riziko

Poslední fiskální monitorovací zpráva MMF například předvídá, že poměr amerického veřejného dluhu sice vyletí z loňských 108 % ročního HDP na letošních 131 %, ale následně se na hranici okolo 130 % nějakým způsobem stabilizuje, uvádí ekonom. Dodává, že to samé zpráva očekává v případě zemí jako Itálie, jejíž dluh má mezi lety 2019 a 2020 stoupnout z 135 % ročního HDP na 160 % a na této úrovni se stabilizovat.

"Faktor, který činí růžovou předpověď MMF (ohledně) veřejného zadlužení nepravděpodobnou, je silné utužování rozpočtové politiky v roce 2021, které bude nutné k zajištění a stabilizaci poměru veřejného dluhu k HDP," píše Lachman. Odkazuje na další odhad MMF, který připouští, že v případě Spojených států si tato stabilizace vyžádá omezení rozpočtového schodku ze 13 % HDP v roce 2020 na 6 % HDP v roce 2021, přičemž o stejný procentní podíl by měla meziročně snížit rozpočtový deficit i zmíněná Itálie.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Tak razantní oklešťení rozpočtu v době, kdy již tak slabou ekonomiku zřejmě zasáhne druhá vlna pandemie, přináší podle analytika zásadní otázku, zda bude ekonomika USA či Itálie skutečně schopná vykázat tak silné zotavení, jak MMF očekává, které pomůže zlepšit obraz tamního státního dluhu, pokud se budou muset zároveň příští rok uchýlit k tak zásadnímu utahování opasků.

Výše uvedené nutně neříká, že MMF dělá chybu, když doporučuje silnou fiskální odpověď na pandemii koronaviru, uznává Lachman. Soudí však, že MMF by měl zároveň více zdůrazňovat dlouhodobé riziko, které s sebou taková fiskální politika přináší pro veřejné finance jeho členských zemí.

"Pokud by byl MMF vůči těmto rizikům citlivější, pak by možná upozorňoval své členské země, aby věnovaly větší péči cílení své fiskálně-politické odpovědi na pandemii," míní autor komentáře. Dodává, že to by mělo zajistit, že země nezvýší zranitelnost svých veřejných dluhů nad nejnižší nezbytnou úroveň.  

Americký velvyslanec se vrátí do Moskvy tento týden

21.06.2021 21:46 Americký velvyslanec v Rusku John Sullivan se vrátí do Moskvy ještě tento týden. Podle agentury…

V USA spadl průměrný denní počet úmrtí pod 300, poprvé od loňského března

21.06.2021 21:12 V USA klesl poprvé od loňského března sedmidenní průměr zemřelých po nákaze koronavirem pod hranici…

Společnost Gilead po testech tvrdí, že remdesivir prokazatelně zabírá

21.06.2021 16:28 Americká farmaceutická společnost Gilead Sciences tvrdí, že její lék remdesivir podle nových studií…

USA chystají nové sankce proti Rusku, velvyslanec se to dozvěděl v letadle

21.06.2021 08:17 Ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov, který se v neděli vrátil do Washingtonu,…

Při dopravní nehodě zemřelo v Alabamě deset lidí, z toho devět dětí

20.06.2021 17:44 Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí.…

New York bude mladým lidem bez domova dávat peníze

20.06.2021 08:33 Nejlidnatější americké město New York chystá pilotní program, v jehož rámci bude čtyřiceti mladým…

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

Související:

Právě se děje