Americkou Sněmovnou reprezentantů prošel v pátek pozdě večer místního času (brzy ráno SEČ) plán o rozvoji infrastruktury ve výši jednoho bilionu dolarů (21,8 bilionu Kč). Jedná se o menší ze dvou výdajových balíků prosazovaných prezidentem Joem Bidenem.
Na plánu se už dohodli demokraté a republikáni v Senátu a nyní ho musí podepsat prezident. Schvalování dvou klíčových norem Bidenova prezidentství provází vnitrostranické spory mezi demokraty, první z nich sněmovna nyní odsouhlasila jen díky republikánům.
Hlasování o sadě sociálních a ekologických programů v celkovém objemu 1,85 bilionu dolarů, jež chtělo vedení demokratů prosadit dnes, bylo nakonec odloženo. Stalo se tak poté, co umírněnější demokraté požadovali o nestranný odhad nákladů na toto rozsáhlé opatření od Rozpočtového úřadu Kongresu (CBO).
O průlom se postaral Biden, který kvůli vyjednávání odložil cestu do dovolenkového sídla na Rehoboth Beach, a vedoucí představitelé Sněmovny reprezentantů. Umírnění zákonodárci později souhlasili s podporou sociálního a ekologického balíku zákonů, pokud budou odhady CBO v souladu s předběžnými čísly, která poskytli analytici. Hlasovat by se o něm mělo v týdnu od pondělí 15. listopadu.
Výměnou za to levicovější, tzv. progresivní křídlo nyní souhlasilo s tím, že podpoří opatření týkající se infrastruktury, které několik měsíců blokovalo ve snaze vyvinout tlak na umírněné, aby podpořili opatření týkající se sociální oblasti a životního prostředí.
Balík zaměřený na infrastrukturu dolní komorou Kongresu přesto nakonec prošel jen díky 13 hlasům umírněných republikánů, a to v celkovém poměru 228 ku 206. Proti se postavilo šest demokratů z progresivního křídla, například Alexandria Ocasiová-Cortezová.
Několikaměsíční vnitrostranická pře podle komentátorů přispěla k těžké porážce demokratů ve volbách guvernéra ve státu Virginie tento týden. Schválení infrastrukturního balíku je podle agentury AP motivováno také snahou demokratů vystupovat jednotně před kongresovými volbami v nadcházejícím roce.
V příštích letech budou díky schválenému balíku zákonů nasměrovány prostředky do výstavby a opravy silnic, přístavů, letišť, železnic, příměstské dopravy, zásobování vodou, přenosové soustavy či vysokorychlostního internetového připojení. Investice mají za cíl přispět také k ochraně klimatu, která je Bidenovou programovou prioritou.
"Lidé příštích generací se budou ohlížet a vědět, že toto byl okamžik, kdy Amerika vyhrála ekonomický závod o 21. století," uvedl dnes v písemném prohlášení Biden, pro nějž je hlasování o dvojici balíčků testem schopnosti prosazovat v Kongresu jím vytyčenou politiku.
Oproti původním prezidentovým představám jsou oba balíky ve své současné podobě výrazně méně ambiciózní. Objem plánovaných investic do infrastruktury během složitých vyjednávání v Senátu spadl na zhruba bilion dolarů, aktuální cenovka u sociálního a ekologického plánu zase odpovídá přibližně polovině původní částky navrhované Bílým domem.
Související

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat

Trumpovy výroky živí debatu o evropském jaderném deštníku. Významný německý politik je pro
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Fico je připraven jednat s Merzem. Pak by mohl zvednout ruku pro další protiruské sankce
před 1 hodinou

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat
před 2 hodinami

Poruchy se násobily. Česko už začíná tušit, proč došlo k blackoutu
před 3 hodinami

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené
před 4 hodinami

V Rusku pohřbili odvolaného ministra Starovojta. Putin na obřad nepřišel
před 4 hodinami

Zelenskyj: Potřebujeme finance a sestřelíme všechno. Snaží se zachránit protivzdušnou obranu
před 5 hodinami

Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí
před 6 hodinami

Z Ruska je zklamaný. V pondělí budu mít zásadní prohlášení, oznámil Trump
před 6 hodinami

Nová ruská taktika systematicky ničí ukrajinská města. Umírají civilisté, přibývá útoků drony
před 7 hodinami

Fico se k soudu nechystá. Střelci odpustil, zaútočil na opozici a média
před 8 hodinami

Trumpovy výroky živí debatu o evropském jaderném deštníku. Významný německý politik je pro
před 8 hodinami

Tajná služba trestá selhání při atentátu na Trumpa. Suspendovala šest lidí
před 8 hodinami

Další průzkum, jiná čísla. ANO je první, vládní strany si pohoršily
před 9 hodinami

Zemřelo 121 lidí, další se pohřešují. Experti už tuší, proč byly povodně v Texasu tak smrtící
před 9 hodinami

Hrozba teroristického útoku v Česku prověřena. Policie uklidňuje veřejnost
před 11 hodinami

Počasí o víkendu čeká zlom, vrátí se léto
včera

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy
včera

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech
včera

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie
včera
Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy
Tchaj-wan zvažuje omezení ekonomických vazeb na Čínu, která je pro něj zároveň klíčovým trhem i geopolitickou hrozbou. Nová vláda prezidenta Lai Čching-teho vyzvala technologické firmy, aby se orientovaly na demokratické státy a omezily obchod s Huawei a SMIC. Podle expertů však úplné zpřetrhání vztahů není reálné. Embargo by mohlo ochromit globální dodávky čipů, poškodit tchajwanské firmy i zpomalit čínský technologický rozvoj.
Zdroj: Jakub Jurek