Stále více velkých firem i úřadů v USA vyžaduje po zaměstnancích očkování

Ačkoliv administrativa amerického prezidenta Joea Bidena už měsíce opakovaně vybízí Američany, aby se co nejrychleji nechali naočkovat proti covidu-19, miliony jich nadále váhají nebo vakcíny zcela odmítají. Federální vláda nemá pravomoc očkování plošně nařídit, k takzvaným očkovacím příkazům se nicméně v poslední době uchyluje řada velkých firem, univerzit, nemocnic i jednotlivých států a místních úřadů. Podobných iniciativ přitom bude zřejmě přibývat, domnívají se experti.

Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto

Očkování po svých zaměstnancích vyžadují už technologičtí giganti Facebook, Google či Microsoft, firmy provozující alternativní taxislužby Uber a Lyft, největší soukromý zaměstnavatel Walmart, největší producent potravin v USA Tyson Foods, filmové a streamovací společnosti Netflix a Disney, případně i banky Morgan Stanley a Goldmans Sachs. Tento týden se k nim připojila i letecká společnost United - jako první z velkých amerických aerolinek.

Většina firem se snaží přimět zaměstnance k naočkování například nabídkou finančního bonusu nebo dnů dovolené navíc. Nenaočkované pracovníky a návštěvníky od určitého data přestanou některé firmy pouštět do svých kanceláří, nebo od nich budou vyžadovat pravidelné testy na koronavirus, nošení roušky a udržování rozestupů od ostatních zaměstnanců.

K podobnému kroku se již uchýlilo přes 600 amerických univerzit, které nenaočkovaným zakázaly vstup do učeben nebo do celého areálu školy. Jejich počet zřejmě ještě poroste, vzhledem k tomu, že soud v Indianě v červenci zamítl stížnost některých studentů z tamní univerzity, podle nichž je takové opatření neústavní.

Povinné očkování pomalu zavádějí i některé nemocnice, včetně prestižní sítě nemocnic Mayo Clinic. Činí tak v návaznosti na společné prohlášení většiny hlavních lékařských asociací, které vyzvaly poskytovatele zdravotní péče k očkovacím příkazům. Mnoho zařízení se nicméně takových kroků nadále obává, zejména kvůli hrozbám případných žalob anebo ze strachu, že od nich odejdou někteří těžko nahraditelní zaměstnanci.

Určité opatření v rámci svých pravomocí přijímá i federální vláda. Biden nařídil povinnou vakcinaci více než dvěma milionům federálních zaměstnanců, ačkoliv jim nehrozí propuštění, pokud se jeho výzvou nebudou řídit. Budou se však muset pravidelně nechat testovat a dodržovat další protiepidemická opatření na pracovišti.

Ministerstvo pro záležitosti veteránů také přikázalo očkování všem zdravotníkům v nemocnicích pod jeho správou. Úřad je jedním z největších poskytovatelů zdravotní péče v USA, nařízení se tak dotkne asi 100.000 lidí.

Biden také vyzval americkou armádu, aby vakcínu proti covidu-19 zařadila na seznam očkovacích látek povinných pro příslušníky ozbrojených sil USA. Ministr obrany Lloyd Austin pak řekl, že brzy s podobným nařízením zřejmě přijde.

Opatření přijaly i některé státy, například Kalifornie a New York, které požadují očkování po všech vládních zaměstnancích. Město New York také jako první v USA bude chtít očkovací průkaz po všech, kteří se budou chtít zúčastnit většiny aktivit ve veřejných vnitřních prostorech, například navštívit bar, restauraci, posilovnu anebo představení.

Většina firem, nemocnic i místních úřadů nicméně s nařízením povinného očkování nadále váhá. Mnoho jich za největší překážku považuje to, že ani jedna z nasazených covidových vakcín dosud nezískala plné schválení od amerických regulačních úřadů. V USA se nyní, podobně jako jinde ve světě, očkuje vakcínami firem Pfizer/BioNTech, Moderna a Johnson & Johnson na základě mimořádného povolení.

Po plném schválení prvních očkovacích látek, které odborníci očekávají letos na podzim, se zřejmě příkazů k naočkování bude objevovat u amerických zaměstnavatelů stále více. Tento trend posílí také předpokládaný pokračující nárůst denního počtu nově infikovaných lidí spojovaný s šířením nakažlivé varianty koronaviru zvané delta, domnívají se experti.

Spojené státy nicméně zůstanou v tomto ohledu geograficky rozděleny. V zemi je nyní plně naočkovaných přes 50 procent celé populace a Biden i jiní činitelé jeho administrativy opakovaně hovoří o nynější fází šíření nákazy jako o "pandemii neočkovaných". Většina nových infekcí i osob přijatých do nemocnic kvůli vážnému průběhu covidu-19 se totiž objevuje ve státech s nejmenší proočkovaností.

V těch povětšinou vládnou republikánští politici, kteří se veřejně stavějí proti povinné vakcinaci a podnikají kroky, jimiž se snaží podobné příkazy znemožnit. Podle expertů je přitom takový postup z právního hlediska stejně obhajitelný jako nařízení povinného očkování některými činiteli v jiných částech USA.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Brabec vidí posun v debatě o Turówu, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:21 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Biden vyzval miliony Američanů, aby se nechali přeočkovat vakcínou od…

24.09.2021 19:29 Americký prezident Joe Biden dnes vyzval miliony obyvatel USA, aby si nechali podat třetí dávku…

Biden odsoudil zásah na koních proti migrantům v Texasu, avizoval …

24.09.2021 17:55 Americký prezident Joe Biden se dnes po mezinárodní vlně kritiky vyjádřil k postupu úřadů proti…

Kulhánek vyzval v OSN ke spolupráci v boji proti terorismu a k obnově po…

24.09.2021 08:04 Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek ve svém dnešním projevu na 76. zasedání Valného shromáždění…

NÁZOR: Boj s klimatickou změnou povede k propadu životní úrovně, míní…

24.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden i jeho čínský protějšek Si Ťin-pching ve svých úterních projevech na…

Nemocnice na Aljašce nezvládají nápor covidových pacientů

23.09.2021 11:55 Vedení amerického státu Aljaška se ve středu rozhodlo vyhlásit krizový režim ve všech tamních…

Johnson v OSN: Svět blíží k bodu zlomu, lidstvo musí dospět

23.09.2021 07:55 Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval…

NÁZOR: Afghánistánem to neskončilo. USA jsou nadále ve válce, tvrdí…

23.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden v úterý přednesl na Valném shromáždění OSN solidní projev, hodnotí Max…

USA darují půl miliardy dávek covidu. Chtějí dosáhnout 70procentí…

22.09.2021 21:20 Aktualizováno Spojené státy darují dalších 500 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech do…

Čínský prezident vystoupil v OSN. Zavázal se k uhlíkové neutralitě

22.09.2021 08:28 Čínský prezident Si Ťin-pching slíbil ve svém projevu na Valném shromáždění OSN, že jeho země…

Tálibán požádal o vystoupení ministra zahraničí na Valném shromáždění OSN

22.09.2021 07:57 Islamistické hnutí Tálibán, které ovládá většinu afghánského území, požádalo o vystoupení svého…

Související:

Právě se děje

reklama