Tábory přežití na vzestupu. Lidé hledají místa, kde přežít apokalypsu

"Na mém ranči přežijete všechno, od biologické pandemie po útok na elektrickou rozvodnou síť," tvrdí bývalý zpravodajský důstojník amerického letectva Drew Miller s puškou AR-15 v ruce. V údolí v Coloradu, kde se nachází jeho nový "ranč přežití", se pasou antilopy a dobytek.

Ilustrační foto

Za roční poplatek 1000 dolarů (23.000 Kč) zde můžete strávit dovolenou v časech míru nebo přežít v případě celkového kolapsu společnosti. Miller se tak připojil k rozšířenému hnutí takzvaných "survivalistů" nebo "prepperů" (od anglických výrazů "survival" - přežití či "prepare" - připravovat se, pozn. ČTK), píše agentura Reuters.

"Pokud máte dostatek zbraní, hlídek na strážních věžích a dobré obranné zdi, nebudete se muset pouštět do boje," ujišťuje Miller, když se vyklání z předprsně ochranného valu, který se vine kolem jeho komunity v Coloradu.

Rozmach Millerových táborů přežití svědčí o tom, že hnutí prepperů, které se běžně spojuje s protivládními survivalisty, sílí. Toto hnutí volně splývá se zájmem o obnovitelnou energii, udržitelný či minimalistický životní styl, ale také se strachem z klimatické změny. A pak je tu politika.

"Rostou obavy, že příští prezidentské volby v roce 2020 by mohly vyvolat masivní dlouhodobé nepokoje, pokud si lidé řeknou: 'Tohoto prezidenta neberu. Neznám ho'," vysvětluje Miller obavy svých klientů. Občanskou válku si již přidal na seznam katastrofických scénářů.

Skeptici však namítají, že tyto scénáře nejsou pravděpodobné. Podle epidemioložky Robyn Gershonové z Newyorské univerzity je rozdíl mezi racionální připraveností na přírodní pohromy či výpadky energie a extrémní hyperpřipraveností. Všem, kdo se chtějí schovat v krytu s cizími lidmi, aby přečkali globální pandemii nebo jadernou válku, předpovídá špatný konec. "Kvalita života tam bude tak nízká, že modernímu člověku nebude stát za to žít."

Tábory přežití, napájené solární energií, se zaměřují na středostavovské Američany, kteří se ve městech cítí zranitelní. Na rozdíl od tradičních survivalistů však neumějí žít nezávisle "mimo síť" ani neumějí lovit. Povinnou výbavou členů ranče jsou zbraně jako poloautomatická puška AR-15 či brokovnice.

Millerovy ranče disponují tříměsíčními zásobami potravin a také kozami a slepicemi. V případě kolapsu by jejich člené, kteří mají ponejvíce byznysovou nebo vojenskou minulost, poslouchalo pokyny vůdce tábora. Přidělené úkoly by zahrnovaly sběr palivového dřeva a ořechů, zabíjení zvěře a pěstování zeleniny. Kromě toho by každý držel stráž.

V případě selhání zákona a pořádku Miller počítá s loupeživými gangy valícími se z měst. Podle něj však budou mít jeho tábory větší palebnou sílu. Nový ranč v Coloradu má kulomet ráže 50 schopný zneškodnit i obrněný vůz. Pokud se mu podaří sehnat investory, plánuje rozšířit své tři tábory do deseti dalších amerických států. Profesor antropologie Chad Huddleston však takové představy považuje za apokalyptickou fikci.

Členové Milllerovy komunity, jako je například expertka na zdravotní pojištění Kiki Bandillová (53), mají obavy z přehnané závislosti na moderních technologiích, takže tyto tábory vidí jako záruku přežití.

"Všichni potřebujeme být nějak připravení," vysvětluje Bandillová, která v hlavním městě Coloradu Denveru pracuje pro společnost vyrábějící nástroje soběstačnosti od domů na kolech po ochrannou výstroj. "V mých očích se z toho stává čím dál větší mainstream, protože to, co se odehrává v naší vládě, je jedním slovem chaos."

Dvaapadesátiletý podnikatel s nemovitostmi Tom se zase obává toho, že v roce 2021 nastane ekonomický kolaps, a své přítelkyni a dětem chce proto zajistit bezpečné útočiště.

Je těžké zjistit, kolik Američanů "se připravuje", protože někteří se tomu věnují potají. Podle lidí z branže, jako je výkonný ředitel společnosti Připraven přežít (Ready To Go Survival) Roman Zrazhevskiy, však zájem roste. Prodej balíčků pro přežití a plynových masek se díky liberálním "prepperům" dvojnásobil, nebo dokonce ztrojnásobil. "Bojí se toho, co dělá Trump," vysvětluje Zrazhevskiy. "Možnost občanské války není tak nepravděpodobná, jak se zdá."

Podle některých zástupců hnutí však soukromé komunity přežití nejspíš nebudou pro každého.

"Myslím, že by to byla docela výzva vměstnat do jednoho objektu na 100 lidí, kteří se navzájem neznají," uvádí Don Rodgers, který se věnuje školení rodin v nouzové připravenosti a prodeji výbavy s tím spojené. "Muselo by jít o zvláštní skupinu se zvláštním lídrem, aby to vše vydrželo pohromadě."

Miller věří, že jeho Fortitude Ranch takovou skupinu představuje. "Pokud přijdete sem, pak to znamená, že tam venku je to skutečně špatné. No kam jinam byste šli?"

Americký velvyslanec se vrátí do Moskvy tento týden

21.06.2021 21:46 Americký velvyslanec v Rusku John Sullivan se vrátí do Moskvy ještě tento týden. Podle agentury…

V USA spadl průměrný denní počet úmrtí pod 300, poprvé od loňského března

21.06.2021 21:12 V USA klesl poprvé od loňského března sedmidenní průměr zemřelých po nákaze koronavirem pod hranici…

Společnost Gilead po testech tvrdí, že remdesivir prokazatelně zabírá

21.06.2021 16:28 Americká farmaceutická společnost Gilead Sciences tvrdí, že její lék remdesivir podle nových studií…

USA chystají nové sankce proti Rusku, velvyslanec se to dozvěděl v letadle

21.06.2021 08:17 Ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov, který se v neděli vrátil do Washingtonu,…

Při dopravní nehodě zemřelo v Alabamě deset lidí, z toho devět dětí

20.06.2021 17:44 Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí.…

New York bude mladým lidem bez domova dávat peníze

20.06.2021 08:33 Nejlidnatější americké město New York chystá pilotní program, v jehož rámci bude čtyřiceti mladým…

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

Související:

Právě se děje