Trumpa čeká poslední celý den ve funkci, jeho počínání schvaluje třetina lidí

Americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi začne v dnešních 6:00 SEČ poslední celý den jeho čtyřletého mandátu. Očekává se, že Trump podobně jako jeho předchůdci udělí řadu milostí, podle médií by jich mohlo být více než sto. Ve výborech Senátu rovněž začnou slyšení s některými kandidáty do čelných pozic kabinetu Trumpova nástupce Joea Bidena.

Donald Trump
doporučujeme

"Prezident Trump bude pracovat od časného rána do pozdního večera. Učiní mnoho telefonátů a bude mít mnoho schůzek," uvádí bez dalších podrobností v posledních čtrnácti dnech téměř bez výjimky Trumpův oficiální kalendář. Dnešní program prezidenta přitom bude zřejmě podobný, podle médií totiž nemá naplánované žádné veřejné akce.

Prezident zůstával v posledních měsících svého mandátu často v ústraní, většina jeho vyjádření pro veřejnost přicházela přes sociální síť twitter. Trump v nich především napadal legitimitu listopadových voleb nepodloženými tvrzeními o podvodech, které se mu však nepodařilo prokázat před soudy.

Twitter však jeho účet trvale zablokoval kvůli nepokojům z 6. ledna v Kapitolu, za něž řada pozorovatelů a politiků přičítá zodpovědnost právě odcházejícímu prezidentovi. Trump od té doby veřejně vystupuje pouze zřídka.

Prezident od podzimních prezidentských voleb udělil desítky milostí, z nichž mnohé se týkaly lidí napojených na něj a jeho spolupracovníky. Dnes podle informací médií série prezidentských intervencí vyvrcholí nejméně stovkou dalších. Podobný způsobem se však v posledních desetiletích zachovali všichni Trumpovi předchůdci.

Republikán však navzdory dlouhodobým spekulacím zřejmě neplánuje udělit milost sobě samému, stejně tak nepravděpodobné jsou "preventivní" milosti pro jeho rodinu.

Ve výborech Senátu dnes začnou slyšení s kandidáty na význačné posty v Bidenově vládě. Před senátory poprvé předstoupí Janet Yellenová, kandidátka na ministryni financí, Antony Blinken, který je nominován na ministra zahraničí, Alejandro Mayorkas, jehož chce Biden do pozice ministra pro vnitřní bezpečnost, a Lloyd Austin, který usiluje o pozici ministra obrany. Slyšení má naplánováno také Avril Hainesová, nominantka na ředitelku tajných služeb (DNI).

Trumpovo počínání schvaluje podle průzkumu 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup.

Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

V průměru za celý mandát bylo s Trumpem spokojeno 41 procent voličů. To je taktéž jeden z nejslabších výsledků v historii tohoto druhu průzkumu. Trumpův předchůdce Barack Obama měl průměr 48 procent, poslední republikánský prezident před Trumpem George W. Bush pak bezmála 50 procent.

Hodnocení chování Donalda Trumpa výrazně rozdělilo americké voliče. S jeho počínáním bylo po celý mandát v průměru spokojeno 88 procent voličů Republikánů. Mezi voliči Demokratů souhlasilo s končícím prezidentem jen sedm procent voličů. Tím se ale Trump tolik neliší od svého předchůdce. Počínání Baracka Obamy schvalovalo v průměru jen 13 procent republikánských voličů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA budou mít vakcíny pro všechny dospělé ke konci května, slibuje Biden

03.03.2021 18:44 Aktualizováno Spojené státy mají podle prezidenta Joea Bidena nakročeno k tomu, aby měly na konci května dostatek…

Biden zaznamenal první neúspěch při obsazování vládních postů

03.03.2021 12:59 Americký prezident Joe Biden má na kontě první porážku v procesu schvalování svých kandidátů na…

Americké nálety v Sýrii: analytička vysvětlila, proč Biden nařídil útok

03.03.2021 00:01 NÁZOR - Spojené státy provedly 26. února nálet ve východní Sýrii, který v rámci odvety za nedávné…

Trumpovi spojenci šířili lež o nepokojích v Kapitolu, píše deník

02.03.2021 15:27 Ačkoli veškeré důkazy ukazují opačným směrem, mnozí Američané dnes věří, že lednové nepokoje v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama