V Senátu ještě není dobojováno. Naděje demokratů na zisk těsné většiny stále žije

Volby do Senátu ve Spojených státech jsou prozatím bez výsledku. O tom, kdo usedne v horní komoře Kongresu za stát Georgia, se rozhodne až začátkem nového roku. Demokraté zde vysněnou kontrolu nezískají, mohou ale stále doufat alespoň v těsnou většinu.

Kongres USA
doporučujeme

V Georgii letos proběhly hned dva souboje o budoucí křesla v Senátu. V tom prvním se utkali úřadující republikánský senátor David Perdue a jeho vyzyvatel demokrat Jon Ossoff. Souběžně probíhaly i volby mezi úřadující republikánkou Kelly Loefflerovou a jejími vyzyvateli demokratem Raphaelem Warnockem a republikánem Dougem Collinsem.

V případě křesla senátorky se jednalo o tzv. "speciální volbu", neboť Loefflerová byla do funkce místním guvernérem pouze dočasně dosazena, k plnému převzetí úřadu musí být ovšem dodatečně legitimně zvolena. Ke zvolení musejí senátorští kandidáti ovšem dle legislativy státu Georgia obdržet minimálně 50 % odevzdaných hlasů.

Nejvíce hlasů zde získal Warnock, za ním se umístila Loefflerová s 25 %. S pouhými 32 % hlasů ovšem na spodní hranici nedosáhl, s úřadující senátorkou se proto utká znovu, a to 5. ledna. Podobně skončili i Perdue a Ossoff. Senátor nad svým vyzyvatelem vyhrál a umístil se pouhých pár desetin procenta pod spodní hranicí. I tady tedy postupují oba kandidáti do druhého kola.

Pro demokraty je to ovšem při nejmenším částečně dobrá zpráva. O finálním složení Senátu se totitž rozhodne teprve až v lednu a se dvěma křesly stále ve hře by si mohli pojistit alespoň těsnou výhodu. Pokud by Ossoff i Warnock v lednu uspěli, zajistili by tak demokratům celkem 50 křesel, což by odpovídalo počtu, který si letos připíší republikáni. V rámci jednání by tak v případě, že by se nebyla schopna usnést většina, rozhodující hlas připadl Kamale Harrisové jakožto viceprezidentce předsedající horní Komoře Kongresu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bolsonaro ztratil spojence. Po prohře Trumpa mu hrozí izolace, píše…

26.11.2020 15:24 Brazilskému prezidentovi Jairu Bolsonarovi hrozí po prohře amerického prezidenta Donalda Trumpa ve…

Média: Volební systém v USA test ustál, ukázaly se však jeho slabiny

26.11.2020 15:16 Americké volební drama se po vyhroceném závěru kampaně a dvou týdnech blokování nástupu nové…

OSN: Pandemie zvýšila nerovnost, ženy mají víc práce v domácnosti

26.11.2020 12:02 Celosvětová pandemie koronaviru znamená mnohonásobně vyšší zatížení pro ženy, které musejí…

Pandemie covid v USA nepolevuje, počet mrtvých za den je nejvyšší od května

26.11.2020 11:59 Aktualizováno Ve Spojených státech i ve středu pokračoval nepříznivý vývoj ukazatelů o vývoji epidemie nemoci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama