V USA začne v létě poslední fáze testů tří vakcín na koronavirus

Americká federální vláda bude financovat a řídit rozhodující testy tří experimentálních vakcín proti koronaviru, které začnou už letos v létě. Podle listu The Wall Street Journal (WSJ) to prohlásil ředitel výzkumného očkovacího centra amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) John Mascola.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Ve třetí fázi testů se budou přípravky zkoušet na desetitisících lidí v desítkách míst po celých Spojených státech. Studie by měly definitivně určit, zda jsou vakcíny účinné a hlavně bezpečné.

Jako první do této vrcholné fáze vývojového procesu vstoupí látka vyvinutá firmou Moderna, a to v červenci. V srpnu ji bude následovat přípravek vyvinutý ve spolupráci Oxfordské univerzity a společnosti AstraZeneca a v září pak vakcína firmy Johnson & Johnson (J&J).

Zveřejněný harmonogram podle WSJ naznačuje, že všechny tři společnosti relativně rychle postupují předchozími fázemi testování, které zkoumají možné vedlejší účinky a sílu imunitní odezvy, kterou jejich vakcíny v lidech vyvolávají.

Mimo program vakcín podporovaných americkým Národním ústavem zdraví (NIH) pracuje na očkovací látce proti koronaviru rovněž společnost Pfizer společně s firmou BioNTech SE. Jejich přípravek by mohl do finální fáze testů vstoupit také již v červenci.

WSJ však upozorňuje, že všemi testovacími fázemi obecně obvykle prochází jen velmi malé množství kandidátů na široce využívané vakcíny. "V naší komunitě je hodně optimismu ohledně toho, že by mělo být možné očkování vyvinout, velmi se ale soustředíme na to, aby se toho podařilo dosáhnout v klinických studiích," řekl Mascola.

Do poslední fáze testů postoupí jen přípravky, které uspějí ve všech předchozích zkouškách. Každá ze studií se bude provádět na asi 30.000 lidech, z nichž někteří dostanou zkoušenou vakcínu a jiní placebo, tedy neúčinnou látku. Výzkumníci budou následně sledovat, zda se lidé naočkovaní účinnou látkou nakazí koronavirem v menší míře než zbytek účastníků studie. Výzkum se přitom bude konat v asi 50 místech v USA a možná i jinde ve světě, kde se nákaza nadále šíří.

Společnost Moderna v dubnu uvedla, že její přípravek v první fázi testů podle předběžných výsledků vzbudil žádoucí reakci imunitního systému. Druhá fáze studií začala v těchto dnech. Ostatní společnosti zatím průběžné výsledky nezveřejnily.

Třetí fáze testování by měla přinést první poznatky o účinnosti přípravků za šest až osm měsíců od jejího zahájení. Podle řady expertů je vakcína hlavním předpokladem pro návrat k normálnímu životu na místech, které byly pandemií covidu-19 nejhůře zasaženy a kde nadále platí ochranná opatření, jež mají negativní vliv na tamní ekonomiky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA se podle informací zahraničních agentur stáhly z WHO

07.07.2020 21:44 Spojené státy oficiálně potvrdily odchod ze Světové zdravotnické organizace (WHO). Uvádějí to…

V USA zemřelo o víkendu po střelbě 160 lidí, z toho šest dětí

07.07.2020 21:40 O uplynulém víkendu, kdy se ve Spojených státech slavil Den nezávislosti, propukly v řadě čtvrtí…

Brazilský prezident Bolsonaro se nakazil koronavirem, nemoc dlouhodobě…

07.07.2020 20:34 Aktualizováno Nákazu koronavirem potvrdily testy u brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který v minulosti…

Čína podle šéfa FBI nutí svoje občany žijící v USA k návratu do vlasti

07.07.2020 18:54 Čína se snaží nátlakem donutit některé svoje občany žijící v zahraničí k návratu do vlasti, aby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy