10 obyvatel Hongkongu se přiznalo k pokusu o útěk. Čína je kvůli procesu pod palbou kritiky

Deset obyvatel Hongkongu, kteří v pondělí stanuli před soudem v čínském Šen-čenu kvůli obvinění z pokusu o nelegální překročení hranice, přiznalo svou vinu. Jejich rodiny o tom dnes informovali vládou určení obhájci, podle nichž bude rozsudek vynesen ve středu, napsala agentura AP. K okamžitému propuštění obviněných dnes Čínu vyzvala Evropská unie.

Hongkong
doporučujeme

Žádné nezávislé informace ze soudního líčení nejsou k dispozici; zahraniční diplomaté včetně amerických, britských, kanadských a australských, nebyli do soudní síně vpuštěni. Úředníci uvedli, že sál už je zaplněný, napsala v pondělí agentura Reuters.

Evropská unie dnes Čínu vyzvala k okamžitému propuštění obviněných a k jejich návratu do Hongkongu. Podle mluvčího unijní diplomatické služby Petera Stana nebylo obviněným "zaručeno právo na spravedlivý proces". Čína by podle EU měla zaručit spravedlivé podmínky soudu v souladu s požadavky mezinárodního práva.

Dva další z 12členné skupiny, která byla 23. srpna zatčena na lodi u břehů jihočínské provincie Kuang-tung, jsou nezletilí a čínské úřady o jejich případu rozhodnou později.

Pasažéři plavidla měli namířeno na Tchaj-wan, který má vlastní vládu a demokratické zřízení a který Peking považuje za své odštěpenecké území. Z bývalé britské kolonie Hongkongu vypluli poté, co tam Peking zakročil vůči prodemokratickým aktivistům a prosadil nový bezpečnostní zákon.

Případ 12 uprchlíků z Hongkongu vyvolal značnou pozornost. Skupiny na ochranu lidských práv vyjádřily obavy ohledně způsobu, jakým s uprchlíky čínské úřady zacházejí. Rodiny obviněných uvedly, že jim bylo odepřeno právo mít nezávislé obhájce a hájí je vládou jmenovaní právní zástupci.

Dvanáctičlenná skupina byla zadržena ve vodách pevninské Číny. Hongkong je sice součástí Číny, cestující ale musejí projít kontrolou, když míří do pevninské části Číny nebo když se odtud vracejí. Od konce června, kdy byl v Hongkongu zaveden nový bezpečnostní zákon, řada vládních kritiků z Hongkongu odešla do zahraničí, mnozí z nich právě na Tchaj-wan.

Nový bezpečnostní zákon přijatý pro Hongkong trestá činy, jež Peking považuje za podvratné, separatistické nebo teroristické. Vznikl jako reakce na masové protesty. Občané Hongkongu, kteří jsou na základě této legislativy zatčeni, mohou být souzeni v pevninské Číně.

Kritici nový zákon považují za porušení zásady jedna země, dva systémy, kterou má Čína při správě Hongkongu dodržovat po převzetí území od Británie z roku 1997. Princip garantuje místním obyvatelům řadu svobod, včetně nezávislého soudnictví.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Peking zesílil opatření, počet nakažených roste

20.01.2021 09:27 Čínské hlavní město dnes oznámilo, že prověří všechny jednotlivce, kteří přijeli do Pekingu ze…

Zakladatel Alibaby Jack Ma se prý ukázal na veřejnosti

20.01.2021 09:00 Aktualizováno Zakladatel čínské internetové společnosti Alibaba Jack Ma se poprvé od loňského října ukázal na…

Vědec vzal vítr z plachet dezinformátorům. Vysvětlil spojitost mezi…

19.01.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR - Jedním z častých argumentů, ke kterému se uchylují příznivci dezinformací, je tvrzení, že…

První aerolinky zavádějí průkazy pro očkované a negativní

19.01.2021 18:01 Saúdskoarabské aerolinky Emirates a Etihad ve spolupráci s Mezinárodním sdružením pro leteckou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama