Zimní olympijské hry v ohrožení? Pro KLDR to bude příliš snadný cíl, varují odborníci

Soul/Pchjongčchang - Zimní olympijské hry 2018 se budou konat v jihokorejském Pchjongčchangu, lyžařském středisku ve vzdálenosti 180 kilometrů východně od Soulu. Je to sportovní událost, na kterou se celý svět těší. Pro Jižní Koreju je to navíc jedinečná příležitost, jak se sblížit se severním sousedem, jenže pro Kim Čong-Una je to zase šance, jak před celým světem znemožnit Spojené státy.

Podle jihokorejského prezidenta Mun Če-Ina by se oba státy mohly přiblížit i za pomoci sportu. Diplomatická hlava Jižní Koreje doufá, že je lepší hledat to, co mají společného, a vášeň pro sportovní aktivity je zřejmá ve všech zemích. Jenže KLDR na mírová jednání ani přátelské utkání neslyší a dále pokračuje ve svém jaderném zbrojení.

Zatím není jasné, zda se Severní Korea bude chtít olympijských her zúčastnit, ale Soul již několikrát podával pomocnou ruku, při které nabízel, že Severokorejcům upraví lyžařský areál a pomůže vytvořit ženský hokejový tým. KLDR ovšem výzvy odmítla, stát se tak mohlo ze dvou důvodu. Jednak se žádný Severokorejský atlet ještě nikdy neklasifikoval na olympijské hry, nemají tak koho poslat s delegací. A za druhé by participace mohla znamenat částečné povolení režimu, což Kim Čong-Un jistě nemá v plánu.

Naopak se však zdá, že má Pchjongjang na příští zimu vlastní plány. Sledovaná sportovní událost je dokonalá pro znemožnění Spojených států a jejich spojenců. velmi pravděpodobně tak KLDR před a během her znovu vyzkoušení odpálení některých raket, aby znervózněl mezinárodní pořadatele. Tahle taktika přitom není Severokorejcům cizí, podobné snahy byly vidět před každými důležitými sportovními událostmi v Soulu.

Například v roce 1987 došlo k sabotáži letu korejských aerolinek poblíž Myanmaru, při incidentu zemřelo 104 pasažérů a 11 členů přítomné posádky. Prsty v tom měla severokorejská vláda, která se snažila světu před letní olympiádou 1988 ukázat, že Jižní Korea není bezpečnou zemí.

Z předchozích zkušeností tak experti vyvodili několik scénářů, která by se mohla příští rok vyplnit. Prvním z nich je zintenzivňování raketových testů, což světu ukáže rostoucí sílu severokorejské armády. Pro Pchjongjang je to jednoduchý způsob, jak provokovat Soul, jenže četnost těchto hrozeb v lidech spíše tlumí strach a olympiádu to stejně nepřekazí.

Další možností je provokování na moři kolem demilitarizované zóny ve Žlutém moři. V roce 2002 se tu odehrál incident, při kterém severokorejská hlídka otevřeně střílela na jihokorejskou loď, šest námořníků zabila a devět těžce zranila. střetnutí, při kterých dochází ke ztrátám na životech, jsou už mnohem více přímočaré a často vyvolávají paniku.

Třetí scénář zahrnuje přímo terorismus nebo atentát na půdě Jižní Koreje. Tato možnost je spíše méně pravděpodobná, protože se de facto rovná vyhlášení války, ale vražda Kim Čong-Nama na letišti v Kuala Lumpur dokazuje, že se severokorejský režim neštítí operovat i v zahraničí. Navíc existuje velká možnost, že KLDR má po celém světě špiony a spící agenty, kteří se vydávají za uprchlíky před režimem.

Otázkou je, kolik provokací ještě západ snese. Současná situace je již velmi krizová a narušení mezinárodní události může pro Kim Čong-Una představovat špatné zprávy. Zatím se svět i přes slovní varování prezidenta Donalda Trumpa snaží o mírové diplomatické jednání, v okamžiku, kdy budou ohroženi civilisté z celého světa by se stůl mohl obrátit.

Ideální situací by bylo, kdyby KLDR nechala zimní olympijské hry v klidu proběhnout, ale stejně by bylo nejlepší řešení, kdyby se režim otevřel pro jednání ohledně jaderného Zbrojení. Druhý případ je zatím nedosažitelně, stejně tak se předpokládá, že ani v případě Olympiády nebudou příliš racionální.

Související

Češi vítají na Staroměstském náměstí naše olympioniky

Sportovci nemají ani několik týdnů po olympiádě odměny za medaile. A další měsíce je nedostanou

Praha - Úspěšní čeští sportovci ze zimních olympijských her v Pchjongčchangu stále nedostali odměny za medaile, i když jim premiér v demisi Andrej Babiš 23. dubna předal symbolické šeky. Peníze by měli obdržet zhruba v červenci. Ve vyjádření pro ČTK to dnes uvedl ministr školství Robert Plaga. Zpoždění souvisí s tím, že odměny poprvé vyplácí přímo ministerstvo místo Českého olympijského výboru (ČOV). Musí se kvůli tomu schválit nové nařízení vlády.

Více souvisejících

Olympijské hry 2018 Jižní Korea Severní Korea (KLDR) olympiáda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

před 6 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

před 7 hodinami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 7 hodinami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno před 11 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy