Soul/Pchjongčchang - Zimní olympijské hry 2018 se budou konat v jihokorejském Pchjongčchangu, lyžařském středisku ve vzdálenosti 180 kilometrů východně od Soulu. Je to sportovní událost, na kterou se celý svět těší. Pro Jižní Koreju je to navíc jedinečná příležitost, jak se sblížit se severním sousedem, jenže pro Kim Čong-Una je to zase šance, jak před celým světem znemožnit Spojené státy.
Podle jihokorejského prezidenta Mun Če-Ina by se oba státy mohly přiblížit i za pomoci sportu. Diplomatická hlava Jižní Koreje doufá, že je lepší hledat to, co mají společného, a vášeň pro sportovní aktivity je zřejmá ve všech zemích. Jenže KLDR na mírová jednání ani přátelské utkání neslyší a dále pokračuje ve svém jaderném zbrojení.
Zatím není jasné, zda se Severní Korea bude chtít olympijských her zúčastnit, ale Soul již několikrát podával pomocnou ruku, při které nabízel, že Severokorejcům upraví lyžařský areál a pomůže vytvořit ženský hokejový tým. KLDR ovšem výzvy odmítla, stát se tak mohlo ze dvou důvodu. Jednak se žádný Severokorejský atlet ještě nikdy neklasifikoval na olympijské hry, nemají tak koho poslat s delegací. A za druhé by participace mohla znamenat částečné povolení režimu, což Kim Čong-Un jistě nemá v plánu.
Naopak se však zdá, že má Pchjongjang na příští zimu vlastní plány. Sledovaná sportovní událost je dokonalá pro znemožnění Spojených států a jejich spojenců. velmi pravděpodobně tak KLDR před a během her znovu vyzkoušení odpálení některých raket, aby znervózněl mezinárodní pořadatele. Tahle taktika přitom není Severokorejcům cizí, podobné snahy byly vidět před každými důležitými sportovními událostmi v Soulu.
Například v roce 1987 došlo k sabotáži letu korejských aerolinek poblíž Myanmaru, při incidentu zemřelo 104 pasažérů a 11 členů přítomné posádky. Prsty v tom měla severokorejská vláda, která se snažila světu před letní olympiádou 1988 ukázat, že Jižní Korea není bezpečnou zemí.
Z předchozích zkušeností tak experti vyvodili několik scénářů, která by se mohla příští rok vyplnit. Prvním z nich je zintenzivňování raketových testů, což světu ukáže rostoucí sílu severokorejské armády. Pro Pchjongjang je to jednoduchý způsob, jak provokovat Soul, jenže četnost těchto hrozeb v lidech spíše tlumí strach a olympiádu to stejně nepřekazí.
Další možností je provokování na moři kolem demilitarizované zóny ve Žlutém moři. V roce 2002 se tu odehrál incident, při kterém severokorejská hlídka otevřeně střílela na jihokorejskou loď, šest námořníků zabila a devět těžce zranila. střetnutí, při kterých dochází ke ztrátám na životech, jsou už mnohem více přímočaré a často vyvolávají paniku.
Třetí scénář zahrnuje přímo terorismus nebo atentát na půdě Jižní Koreje. Tato možnost je spíše méně pravděpodobná, protože se de facto rovná vyhlášení války, ale vražda Kim Čong-Nama na letišti v Kuala Lumpur dokazuje, že se severokorejský režim neštítí operovat i v zahraničí. Navíc existuje velká možnost, že KLDR má po celém světě špiony a spící agenty, kteří se vydávají za uprchlíky před režimem.
Otázkou je, kolik provokací ještě západ snese. Současná situace je již velmi krizová a narušení mezinárodní události může pro Kim Čong-Una představovat špatné zprávy. Zatím se svět i přes slovní varování prezidenta Donalda Trumpa snaží o mírové diplomatické jednání, v okamžiku, kdy budou ohroženi civilisté z celého světa by se stůl mohl obrátit.
Ideální situací by bylo, kdyby KLDR nechala zimní olympijské hry v klidu proběhnout, ale stejně by bylo nejlepší řešení, kdyby se režim otevřel pro jednání ohledně jaderného Zbrojení. Druhý případ je zatím nedosažitelně, stejně tak se předpokládá, že ani v případě Olympiády nebudou příliš racionální.
Související

Slovo roku na českém internetu? Byla zveřejněna statistika vyhledávání

Sportovci nemají ani několik týdnů po olympiádě odměny za medaile. A další měsíce je nedostanou
Olympijské hry 2018 , Jižní Korea , Severní Korea (KLDR) , olympiáda
Aktuálně se děje
včera

Může Evropa ze strachu z Ruska profitovat? Jen pokud totálně změní pravidla hry
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Trump hovořil se Zelenským i Putinem. Šéf Kremlu příměří odmítnul, podle USA o něm ihned začne jednat
včera

Biden děkuje za vlnu solidarity: Rakovina se dotýká každého z nás, prohlásil
včera

Češi na MS v hokeji zdemolovali Němce 5:0
včera

Trump před Putinem telefonicky mluvil se Zelenským
včera

Od rybolovu po Erasmus: Co přinese nová dohoda Spojeného království s EU
včera

Kolony v Evropě: 10 nejvíce ucpaných měst za rok 2024
včera

Nikdo není bez poskvrny. V Polsku o prezidentský post bojují dva akademici, jde o bezpečnost země
včera

Telefonát Trumpa s Putinem zahájen. USA věří v produktivní den, Evropa má obavy
včera

Dokud se nesetkám s Putinem, nic se nezmění, tvrdí Trump. Schůzku neplánujeme, reaguje Peskov
včera

Místo do Izraele jel za papežem. Proč Vance zrušil plánovanou návštěvu? Důvody jsou jiné, než se oficiálně uvádí
včera

Tusk: Následující dva týdny budou rozhodující pro budoucnost Polska
včera

Trump ztrácí trpělivost. Rusko už za velmoc nepovažuje, připravuje se "drtivý" balík sankcí
včera

Trump dnes plánuje telefonát s Putinem i Zelenským kvůli příměří na Ukrajině, zazněl první čas
včera

Čára přes rozpočet pro Kreml: Rumunské prezidentské volby zachraňují bezpečnost východní Evropy i Moldavska
včera

Konec hamburgerů za pár korun? Jestli chce Evropa přežít, musí přijít zásadní změny
včera

Izrael oznámil plán na úplné převzetí Pásma Gazy, svět se děsí humanitární katastrofy
včera

Rakovina prostaty Joea Bidena: Co znamená agresivní forma, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby?
včera

Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci
včera
Izrael zahájil rozsáhlou pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy
Izrael v neděli zahájil masivní pozemní operaci v severní a jižní části Pásma Gazy, zatímco letecké útoky izraelské armády v noci zabily podle palestinského ministerstva zdravotnictví přes sto lidí. Mezi zasaženými cíli byl i poslední fungující nemocniční komplex v severní části Gazy, což dále prohloubilo humanitární krizi.
Zdroj: Libor Novák