Dějiny plné násilí a tragédií: Před 100 lety vypuklo v Koreji povstání proti Japonsku

Před sto lety, dne 1. března 1919 začalo v Soulu masové povstání Korejců proti tvrdé politice japonských kolonialistů. Během několika dnů se spontánní demonstrace rozšířily po celém Korejském poloostrově. Metropoli se sice podařilo s pomocí armády povstalce potlačit, ale Tokio muselo učinit významné ústupky v řízení povstalecké země.

V první polovině 20. století byla Korea ovládána Japonskem. Situace přímo vycházela z výsledků rusko-japonské války, která se tehdy vedla o vliv na Dálném východě. Tomu ovšem předcházelo v roce 1902 uzavření aliance Japonska s Velkou Británií, podle které Japonsko uznalo anglické zájmy v Číně a Velká Británie na oplátku uznala zájmy Japonska v Koreji. Byla to první ze tří smluv, které postupně Japonsko uzavíralo se světovými mocnostmi a připravovalo se tím na ovládnutí Korejského poloostrova.

Po porážce západního souseda se Korea podle smlouvy z roku 1905, známé také jako Portsmouthská smlouva, jíž přímo zprostředkoval 26. americký prezident Theodore Roosevelt, stala japonským protektorátem. Smlouva mimo jiné obsahovala i článek o tom, že vláda ruského carství bere na vědomí hlavní japonské politické, vojenské a ekonomické zájmy v Koreji, upozorňuje ruský server gazeta.ru. „Nicméně, mnozí v říši chtěli víc," píše Dmitrij Okunev.

„Výsledkem jejich snahy bylo podepsání smlouvy o vstupu Koreje do Japonska v srpnu 1910." Stalo se tak 29. srpna 1910. „Přesně 35 let, až do kapitulace této země ve druhé světové válce, byla Korea japonskou kolonií," upřesňuje. V japonských dějinách je toto „období Meidži" érou „osvícené vlády" za císaře Meidžiho, kdy Japonsko zažilo za podpory západních mocností prudkou modernizaci.

Korejské dějiny plné násilí a tragédií aneb japonská „politika šavlí"

Pro Korejce lze ale toto období jejich dějin považovat za dějiny plné násilí a tragédií. Generální guvernéři, vyslaní z Tokia, zavedli v zemi tvrdý kurz - tzv. politiku šavlí, a snažili se obyvatelstvo poloostrova japonizovat. Korejské kulturní dědictví bylo Japonci významně opomíjeno a jakákoliv forma protestu byla potlačována represivního orgány, popisuje neblahý vývoj gazeta.ru.

Represe ohrožovaly nejen politicky aktivní Korejce, ale i obyčejné rolníky a rovněž dívky, které se staly obětí masového násilí. „Krutostí proslul zejména generál Jošimiči Hasegawa, druhý korejský guvernér, proti němuž vypuklo v říjnu 1916 masové povstání," zdůrazňuje Okunev. Přímým podnětem k němu bylo vyhlášení „práva na sebeurčení", které oznámil americký prezident Woodrow Wilson v lednu 1918 na Pařížské mírové konferenci. 

V Koreji se v následujících dnech utvořil „podzemní výbor", složený z 33 kulturních a náboženských osobností, které připravily tajné plány na svržení japonské vlády. „Prvním, kdo požadoval svrchovanost, byli korejští studenti, kteří studovali v Tokiu. Budoucí korejský spisovatel Ji Kwang-su vypracoval Deklaraci korejské nezávislosti. Na 600 studentů se shromáždilo 8. února 1919 v sále korejské protestantské mládeže, kde byl přečten text prohlášení a rozhodnutí předložit ho japonskému císaři," píše gazeta.ru. 

Dokument tvořily čtyři hlavní body: poskytnutí nezávislosti korejskému lidu; svolání křesťanského národního shromáždění; rozhodnutí Pařížské mírové konference udělit Koreji právo na sebeurčení; nedojde-li ke splnění, korejský národ bude v tom případě vést boj. „Do místnosti uprostřed setkání vtrhla japonská policie. Bylo zatčeno více než 60 lidí. Informace o tom, co se stalo, se rychle šířila po celé Koreji," popisuje vývoj Okunev. Autor Dmitrij Okunev svůj text v gazeta.tu nazval: Zopakovat Říjen, a připomíná, že na vznik Deklarace nezávislosti měly výrazný vliv i zkušeností z ruské říjnové revoluce v roce 1917. 

Na 1. března, dva dny předtím, než byl pohřben bývalý korejský císaře Kodžonga, podle pověstí otrávených Japonci, korejští vlastenci svolali masové shromáždění.Na 300 000 lidí se shromáždilo na demonstraci v soulském Pagodovém parku: lidé přijali prohlášení a začali shromažďovat podpisy na jeho podporu. Na shromáždění lidu se zároveň neobjevilo i „33 zástupců národa". „Ve 14 hodin se shromáždili v restauraci Taehwagwan, kde přečetli a podepsali Deklaraci nezávislosti, jejíž kopii poslali guvernérovi generálovi Hasegawovi, pozvedli číše na korejskou nezávislost, zavolali japonskou policii - a dobrovolně se vzdali," píše ruský list.

Hnutí 1. března se šířilo po celé zemi doslova jako blesk 

„Takové podivné chování, které by se dalo nazvat spíše politický populismem, než skutečným jednáním, bylo způsobeno obavami o bezpečnost. Nicméně právě tím nepokoje začaly - a to i za nepřítomnosti svých vůdců," vrací se autor k bodu zvratu. Nad oblastí se vlála národní korejská vlajka a lidé, kteří přišli do parku, začali zpívat: „Ať žije nezávislost!". Studenti si nasadili vojenské čepice, zpívali vlastenecké písně a tančili. Vlastenecká nálada se rychle rozšířila do ulic celého Soulu. Japonská policie se dostavila a více než tisíc lidí bylo zabito.

Zprávy o událostech z 1. března se šířily jako blesk po celé zemi a do demonstrací se zapojil doslova celý korejský lid. Z 218 okresů, do nichž byla Korea rozdělena, se ve 211 místech konaly lidové manifestace. Na některých místech získali ozbrojený charakter. „Rebelové napadali policejní stanice, budovy japonské správy, domy japonských úředníků a panství majitelů. Stávky pracujících přerostly do střetů s vojáky, kteří byli naléhavě přivolány z Japonska. Centrem povstání se stalo hlavní město Soul, ale i Pyongyang, Sinuidžu a další oblasti včetně venkova," popisuje ruský list vývoj událostí.

Téměř všechna velká města byla ve stávce a protestovala proti koloniálnímu režimu, obchody byly zavřené. „Každému Japonci hrozilo, že bude napaden. Nejméně 1 542 lidových protestů se přelilo po celé zemi. Zvláště aktivně se čili rolníci. Celkem se na veřejných vystoupeních podílelo více než 2 miliony lidí," uvádí. Protesty začaly klesat až v druhé polovině dubna, což bylo v neposlední řadě způsobeno i nárůstem vojenského kontingentu, který Japonci vrhli proti demonstrantům. V severních a centrálních provinciích bylo hnutí z 1. března potlačeno dříve než v těch jižních. V severokorejských zdrojích devadesátých let se často uvádělo, že povstání nezačalo ve skutečnosti v Soulu, ale v Pchjongjangu, kde také četli poprvé Deklaraci nezávislosti.

Kromě území Korejského poloostrova hnutí ovlivnilo i chování Korejců v Mandžusku a Rusku. Například Korejci z Přímoří, nacházející se podél pobřeží Ochotského moře v Rusku, vydali 17. března ve městě Nikolsk své vlastní prohlášení.

Jak uvádějí japonské oficiální zdroje, během protestů bylo 553 lidí zabito a na 12 tisíc jich bylo zadrženo. Názory se ale liší, upozorňuje Okunev. Pokud budeme například věřit dílu korejské historika té doby Park Eun-sika: Krvavé dějiny hnutí za nezávislost, při potlačení „hnutí 1. března" bylo zabito celkem 7 509 lidí, 15 561 jich bylo zraněných a 46 748 uvězněných. Navíc přitom japonské bezpečnostní síly zničily na 48 kostelů, dvě školy a vypálilo 715 domů.

Ačkoli povstání skončilo neúspěchem, japonské úřady byly nuceny výrazně zmírnit svůjrežim v Koreji, a přejít z „vojenské vlády" na „kulturní vedení", uvádí ruský list. Generální guvernér Makoto Saitō , který měl pověst liberálnějšího vůdce, oznámil reformy, které však nepřinesly tolik očekávaný výsledek. Korejci se však mohli radovat z individuálních „výdobytků", jakými bylo „oslabení cenzury" a umožnění „publikací v korejštině".

Den 1. března se jako státní svátek slaví pouze v Jižní Koreji jako Hnutí 1. března (Sam-il (3-1) hnutí, kdy se po celém poloostrově rozšířilo lidové hnutí za nezávislost. Na konci 2. světové války byla Korea rozdělena 38. rovnoběžce na severní část, okupovanou Sovětským svazem, a na jižní část, pod okupací USA. Každá část založila v roce 1948 svou vlastní vládu.

Související

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.
Armáda Indie

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají. 

Více souvisejících

historie Severní Korea (KLDR) Japonsko Jižní Korea

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

"Teď jde o všechno." Koalice Spolu zahájila předvolební kampaň, podpořil ji Bolek Polívka

Koalice Spolu zahájila v Praze politickou kampaň, která je podle jejích slov vůbec největší roadshow v historii České republiky. Pod názvem „Teď jde o všechno“ plánují lídři ODS, TOP 09 a KDU-ČSL během šesti týdnů navštívit více než dvě stovky měst a obcí po celé republice, kde chtějí diskutovat s voliči o budoucnosti země a přesvědčit je o pokračování v aktuálním vládním kurzu.

před 11 minutami

Hans Petter Midttun

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ

V souvislosti s možným setkáním ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ruského vůdce Vladimira Putina v Istanbulu oslovily EuroZprávy.cz norského bezpečnostního experta Hanse Petera Midttuna. Ten upozornil, že trvalý mír na Ukrajině nebude možný bez přítomnosti západních sil. Zároveň však zdůraznil, že tato přítomnost rozhodně není jistá. „Nikdo neočekává, že Rusko bude dohodu o příměří dlouhodobě dodržovat, a nikdo nechce být chycen v křížové palbě, až začne další útok,“ připustil.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump

Zatímco svět řeší Ukrajinu, Trump v tichosti přetváří globální strategii USA. Zaměřuje se na pět klíčových uzlů

Prezident Donald Trump přetváří globální strategii Spojených států s důrazem na kontrolu pěti klíčových námořních průlivů, které ovládají světový obchod. Jeho nedávné kroky k zajištění amerického přístupu do Suezského a Panamského průplavu, stejně jako vojenská kampaň proti Húsíjům v Rudém moři, jsou podle něj součástí širší geopolitické vize: zajistit americkou dominanci na klíčových mořských trasách dříve, než je ovládne Čína.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc

Izrael čelí vážnému obvinění ze strany šéfa Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), Philippa Lazzariniho, který v rozhovoru pro BBC označil zadržování potravinové a humanitární pomoci v Gaze za „válečnou zbraň“. Podle něj je systematické odepírání základních životních potřeb civilnímu obyvatelstvu nejen morálně nepřijatelné, ale může být klasifikováno i jako válečný zločin.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko

Bývalý generální tajemník NATO a dánský expremiér Anders Fogh Rasmussen se ostře ohradil proti výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném obsazení Grónska Spojenými státy. Jeho výhrůžky označil za hanebné a připomněl, že největší ostrov světa je součástí Severoatlantické aliance.

před 6 hodinami

Donald Trump (21. února 2025).

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že uvažuje o cestě do Turecka, kde by se ve čtvrtek 15. května mohlo uskutečnit historické setkání mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Zvažuji cestu do Istanbulu. Pokud uvidím, že se věci mohou skutečně posunout, je možné, že tam poletím. Věřím, že oba lídři budou na místě,“ uvedl Trump.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína

Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za „hnusnější“ než Čínu. Řekl to navzdory nedávné chvále na adresu šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, kterou dokonce označil za „fantastickou“. Obchodní válka nad Atlantikem se tedy zřejmě teprve blíží. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou

Zelenskyj o jednání s Putinem nestál. Bojí se ale Trumpa

Požadavek Donalda Trumpa, aby Ukrajina „okamžitě“ zahájila mírová jednání s Ruskem, podle evropských diplomatů ohrozil dlouhodobě připravovaný plán EU přimět USA k uvalení dalších sankcí na Moskvu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle nich neměl na výběr a musel přijmout nabídku Vladimira Putina k jednání, aby Trumpa nerozzlobil.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

Zdroj: David Holub

Další zprávy